přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2019, 01:09

Senzační New York, překvapivý Strahov

O víkendu probíhá vedle domácího vícebojařského MČR řada mítinků, nabízíme přehled toho nejzajímavějšího, pochopitelně s akcentem na českou účast. V sobotu byly jasným vrcholem newyorské Milrose Games, pozoruhodné věci se děly také na specializovaných mítincích Pražská tyčka a Banskobystrická laťka.

New York: rychlé půlky i míle, daleká koule

Nejstarší dosud existující halový mítink, Milrose Games, napsal svůj 112. ročník. Většinu vítězství si připsali domácí atleti, ovšem o dva z vrcholů se postarali zahraniční borci. Keňan Michael Saruni zaběhl osmistovku za 1:43.98, což je třetí nejrychlejší čas všech dob. Lépe zvládl tuto trať v historii pouze jeho krajan Wilson Kipketer (tehdy už v dánském dresu) při svých dvou „superstartech“ na HMS v Paříži 1997 – 1:43.96 a 1:42.97. Mimochodem Sarunimu v tu dobu ještě nebyly ani dva roky. Druhý byl v New Yorku Donovan Brazier v kontinentálním rekordu 1:44:41, který jej rovněž řadí do dlouhodobé elitní desítky (8. čas, 4. půlkař). Velice kvalitní byla i půlka v podání žen, tři se dostaly pod 2 minuty, první dvě pod dosavadní výkon roku, Ajee Wilsonová posunula značku „WL“ na 1:58.60, poražená Jamajčanka Natoya Gouleová vylepšila národní rekord na 1:59.13, třetí byla Američanka Brownová (1:59.74).

Tradiční vyvrcholení mítinku, závody na jednu míli, byly rovněž nadmíru kvalitní, obzvláště díky mužskému vítězi. Ač Yomif Kejelcha nesplnil svůj plán na světový rekord, (stále teprve) 21letému Etiopanovi k tomu chyběl ten nejmenší možný dílek – setina. Věhlasný Maročan El Guerrouj zaběhl – téměř na den přesně před 22 lety v Gentu 3:48.45, Kejelcha teď v New Yorku 3:48.46. Keňan Edward Cheserek sice prohrál téměř o pět vteřin, i tak se zařadil na druhé místo sezónních tabulek (Kejelcha už je předtím vedl) s časem 3:53.29, hned za ním Američan Clayton Murphy (3:53.30), na čtvrté a páté místo "2019" pak po Milrose Brit Kerr a další Američan Engels. Ženský závod ozdobila Němka Konstanze Klosterhalfenová, jediná cizinka na startu pokořila metu 4:20, povedlo se jí to v hale jako páté v historii, časem 4:19.98 se zařadila na šesté místo dlouhodobých tabulek. Na 13. pozici těchto statistik se usadila druhá v závodě Američanka Colleen Quigleyová, pod dosavadní výkon roku běžela i její krajanka Kate Graceová (4:24.27).

Punc nejvyšší kvality měla i soutěž koulařů, především díky Ryanu Crouserovi. Americký silák se ve čtvrté série opřel do náčiní tak, že jej poslal o 33 cm za 22metrovou hranici. Dál se to v halové historii událo jen třikrát, třem předchůdcům, Němci Timmermannovi (22.55) a krajanům Nelsonovi (22.40) a rekordmanu Barnesovi (22.66). Druhou pozici v závodě obsadil ve svém letošňáku 20.86 Joe Kovacs.

Na trojce zůstala Alicia Monsonová časem 8:45.97 dvě a půl vteřiny od výkonu roku a zařadila se na třetí místo v tabulkách, do top 10 sezóny se dostaly další tři za ní: krajanka Schneiderová, Kanaďanka O’Neillová a Jamajčanka Praught-Leerová. Vítěz mužské trojky Grant Fisher je se 7:42.62 nově na druhé pozici v sezóně, těsně poražený Australan McDonald (7:42.76) hned za ním. English Gardnerová ovládla rychlou šedesátku v čase 7.10 (dvě setiny od výkonu roku) před Trinidaďankou Ahyeovou (7.15) a krajankou Oliverovou (7.19). Mezi muži se prosadil John Teeters za 6.56. Vashti Cunninghamová zdolala ve výšce 195.

Výsledky

Praha-Strahov: Maláčová a Ščerba

23. Zimní pražskou tyčku ovládli domácí skokani. Mezi ženami potvrdila solidní formu Romana Maláčová. Svěřenkyně Dariusze Lośe která se po zdolání 443 cm (napodruhé) v soutěži osamostatnila a pak si poradila i se 451 centimetry (dokonce napoprvé), čímž si vylepšila sezónní maximum. Amálie Švábíková tentokrát zapsala 420, což stačilo na třetí příčku, před juniorskou mistryni světa se dostala Italka Bruniová, která na rozdíl od ní zdolala 435 cm.

O menší senzaci se mezi muži postaral Matěj Ščerba. Skokan, který dvacetiny oslavil před Vánoci, do letošní sezóny vstupoval s výkonem 521. Před „tyčkou“ absolvoval dva starty a při obou se zlepšil (Praha 525, Merzig 531). V sobotu v přetlakové hale na Strahově si osobák svěřenec Pavla Berana do třetice posunul, a v jediném závodě téměř o čtvrt metru (!) na 555 cm, čímž s ohledem na věkovou kategorii vyhověl výkonnostnímu požadavku pro HME. Ščerba si tak připsal mimo jiné skalp čerstvého otce Jana Kudličky, ačkoli ten si vylepšil letošní maximum na 550. Třetí místo obsadil lepší z dvojice Italů Sinno (540), Michal Balner nezvládl svou základní výšku.

Výsledky

Banská Bystrica: Lasickeneová a Tobe

25. ročníku výškařského mítinku na středním Slovensku mezi ženami podle očekávání dominovala ruská šampionka Marija Lasickeneová, která se napotřetí přenesla přes rovné dva metry (a pak se třikrát pokoušela o 206 cm), přičemž již o úroveň dříve rozhodla o jejím prvenství. Na 197 odpadla poslední soupeřka, Italka Trostová, která zapsala 194 cm. Tato výška se stala konečnou hned pro pět skokanek, z nich čtyři měly stejně kvalitní zápis, a tak se se 190 napodruhé podělily o třetí místo. Vedle Švédky Skoogové, Italky Vallortiagaraová a Ukrajinky Mahučichová to byla i Michaela Hrubá. Druhá česká zástupkyně Klára Krejčiříková zvládla tentokrát 185 (napodruhé), což ji zařadilo na devátou příčku.

Objev letošní sezóny Naoto Tobe si po mítinku světové tour v Karlsruhe připsal další cenný triumf. Japonec se jako jediný dostal přes 230 cm (napoprvé), pak zvládl ještě 233 (napodruhé) a stopku mu vystavila až laťka v úrovni absolutního osobního rekordu o 3 cm výš. Pro pětici skokanů bylo v Bystrici maximem 227 cm, nejčistší zápis z nich měla mexicko-italská dvojice Rivera – Tamberi. Lepší z dvojice domácích borců byl Lukáš Beer, sedmý za 224.

Výsledky

Linec: Pírková třetí

Relativní blízkosti mítinku Gugl Indoor v hornorakouské metropoli tradičně využívají ke startům čeští atleti. O nejlepší umístění se v Linci postarala Marcela Pírková, která sprintovala ve finále šedesátky na třetím místě v čase 7.48 (v rozběhu 7.51). Mezi muži byl pátý Štěpán Hampl (dvakrát 6.85). O jednu příčku od pomyslných stupňů vítězů zůstala na překážkové 60 Helena Jiranová, časem 8.36 se ujala vedení v národních tabulkách (v rozběhu 8.42). V evropském měřítku velmi kvalitní patnáctistovku zaběhla Slovinka Maruša Mišmašová – 4:10.61. Něco podobného lze říci i o trojce, jejíž těsný závěr ovládl Holanďan Mike Foppen výkonem 7:53.40.

Výsledky

Gent (Belgie)

Mítink IFAM býval také tradiční destinací pro naše atlety, tentokrát však byl bez české stopy. Za zmínku odsud stojí třetí nejrychlejší letošní šedesátka překážek v podání Evropanky, zaběhla ji Nizozemka Nadine Visserová – 7.96. Solidní půlku (1:48.16) předvedl domácí Aaron Botterman.

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout