přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2019, 23:02

Semenyaová nebude obhajovat titul mistryně světa

Případ atletek s přirozeně vyšší hladinou testosteronu má za sebou další bitvu. Nejvyšší švýcarský soud napodruhé dal zapravdu IAAF a pravidlo o omezení tohoto hormonu u běžkyň od čtvrtky po míli potvrdil. Půlkařská suverénka Caster Semenyaová umělé snižování odmítla a vyloučila i start na jiné trati, na MS v Dauhá tak bude chybět.

Caster Semenyaová z Jižní Afriky není jedinou atletkou, které se pravidlo dotýká, rozhodně je však nejviditelnější, protože nejvěhlasnější. Už po jejím vstupu na mezinárodní scénu, kdy jako 18letá vyhrála osmistovku při mistrovství světa v Berlíně 2009, se však kolem ní objevily kontroverze – zejména pochybnosti o jejím pohlaví. A ty jsou tématem sporů i o deset let později.

Ve zkratce: IAAF změnila pravidla po roce 2012 tak, aby musely závodnice s přirozeně vyšší úrovní mužských hormonů tuto hladinu uměle snižovat. Semenyaová ještě předtím stihla doběhnout druhá na mistrovství světa v Tegu i olympiádě v Londýně – po dopingovém trestu vítězky získala z obou akcí zlato. Poté její výkonnost výrazně poklesla, než Indka Dutee Chandová v létě 2015 dosáhla u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) zrušení zmíněného pravidla o hyperandrogenismu. Jihoafričanka mohla zase bez omezení léky závodit.

A úspěšně. Od září 2015 až dosud nebyla v 31 (finálových) závodech na osmistovce poražena, přitom v Riu de Janeiru 2016 vyhrála na této trati olympijské hry, rok nato v Londýně mistrovství světa (viz foto) a třikrát za sebou (2016–2018) ovládla i prestižní Diamantovou ligu. IAAF však loni na podzim přišla s upraveným pravidlem, platným pro běhy od 400 metrů do jedné míle (1609 m) včetně. Opírala jej o vědeckou studii, podle níž mají mužské hormony vliv na výkonnost. A Semenyaová jich má trojnásobně více než je u žen běžné, přesto se cítí být poškozena a rozhodla se bránit.

Jenže nové pravidlo IAAF přeci jen vstoupilo v platnost letos 8. května, týden poté, co CAS zamítla odvolání hvězdné jihoafrické atletky. Semenyaová se následně obrátila na švýcarský soud, jenž 3. června platnost pravidla pozastavil. Proti tomu se zase v závěru června odvolala IAAF a v úterý soud oznámil, že po vyslechnutí protistrany, tedy IAAF, ruší své původní provizorní rozhodnutí o odložení platnosti pravidla.

V mezičase, kdy Jihoafričanka mohla startovat, vyhrála suverénně v čase 1:55.70 osmistovku na Diamantové lize ve Stanfordu. Po novém verdiktu je však jasné, že čtvrtý titul mistryně světa na půlce v Dauhá nezíská. Léky užívat odmítá, stejně jako už dopředu vyloučila start v jiné disciplíně. „Jsem hodně zklamaná, že nebudu moci obhajovat svůj tvrdě vybojovaný titul. Neodradí mě to ale od toho, abych pokračovala v boji za lidská práva všech atletek, kterých se to týká,“ uvedla v prohlášení svých právníků Semenyaová.

Z jejího pohledu naděje stále žije, o stížnosti samotné soud totiž ještě nejednal. „Procedurální rozhodnutí nemá žádný dopad na samotné odvolání. Budeme pokračovat v prosazování Casteřina odvolání a bojovat za její základní lidská práva. O závodě se vždy rozhoduje na cílové čáře,“ řekla právnička Dorothee Schrammová, jež vedla odvolací proces Semenyaové.

Michal Procházka, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout