přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2020, 22:40

Seidlová třetí v Karlsruhe

V německém Karlsruhe pokračoval svým druhým dílem seriál World Indoor Tour. V silné mezinárodní konkurenci se neztratilo ani české duo Klára Seidlová a Lada Vondrová. K vidění byl také juniorský světový rekord v podání Ukrajinky Jaroslavy Mahučikové.

V nejkratším sprintu na 60 metrů jsme měli zastoupení v Kláře Seidlové. Ta si nejprve zajistila přímý postup z rozběhu, když ho dokončila na druhém místě v čase 7.32. Ve finále pak nestačila pouze na dvě soupeřky a prolétla rovinku za 7.30, čímž si o setinu vylepšila svůj sezónní výkon a mohla tak brát cenné body za třetí místo. Nejrychlejší byla Američanka Shania Collinsová v čase 7.20. Jako druhá dosprintovala Švýcarka Ajla del Ponteová za 7.27.

Na ženské čtvrtce zaklekla do bloků Lada Vondrová. Do závodu vstupovala jako vedoucí žena evropských tabulek, ale měla vskutku hvězdné soupeřky. Nakonec z toho bylo v jejím běhu třetí místo v čase 52.99, čímž zaostala pět setin na svým sezónním maximem ze Strahova. Před naši reprezentantku se dostaly vítězná Švýcarka Lea Sprungerová za 52.56 a Nizozemka Lisanne de Witteová (52.70). Stejného času jako Sprungerová dosáhla také vítězka prvního běhu Italka Ayomide Folorunsová. V celkovém součtu obou běhů pak Vondrová obsadila páté místo. O tři setiny byla rychlejší ještě Ukrajinka Taťána Melnikovová (52.96).

Třetí českou atletkou, která se v Karlsruhe představila, byla v závodě na 3000 metrů Kristiina Mäki. Tentokrát však plnila roli vodičky a svou práci odvedla na výbornou, jelikož dopomohla k vylepšení letošního světového maxima na této distanci. Jeho autorkou se stala Etiopanka Fantu Workuová, která si s tratí poradila nejlépe ze všech startujících v čase 8:37.58. Jako druhá finišovala Keňanka Quailyne Kopropová za 8:40.27. Třetí Luiza Gegaová zaběhla nový albánský národní rekord 8:44.46. Nového leadera průběžných světových tabulek má také trojka mužů, kde zvítězil Keňan Bethwell Birgen v čase 7:38.50 před Birhanu Balewem z Bahrajnu (7:40.93) a dalším zástupcem keňské běžecké školy Justusem Sogetem (7:41.31).

Již podruhé během několika týdnů dokázala ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková posunout hodnotu halového juniorského světového maxima. Svůj vlastní rekordní zápis vylepšil o další centimetr, když se úspěšně přenesla přes 202 centimetrů. Zároveň se také stala novou halovou národní rekordmankou své domoviny a upevnila si pozici na čele letošních světových tabulek. Ukrajinskou dominanci podtrhla druhá Julia Levčenková, která zapsala 199 centimetrů. Třetí byla Němka Imke Onnenová za 196.

Zatímco v průběhu celé loňské sezóny neokusila německá dálkařka Malaika Mihambová hořkost porážky, hned při svém prvním letošním startu našla přemožitelku. Stala se jí Ukrajinka Marina Bekh-Romančuková, která zvítězila v doposud nejlepším světovém výkonu roku 692 centimetrů. Mihambová se musela spokojit s druhou příčku za 683. Třetí skončila Švédka Khaddi Sagniaová (672). V mužské dálce tentokrát osmimetrová hranice odolala. Nejblíže k ní měl Španěl Eusebio Caceres, jenž dolétl na 799 centimetrů.

Výčet leaderů světových statistik této halové sezóny zakončíme na mužské půlce, kde si nejlépe rozvrhl síly zkušený Maročan Mostafa Smaili a svým vítězným časem 1:46.38 se dostal do čela této statistiky. Jako druhý finišoval Španěl Alvaro de Arriba za 1:47.87 před Němcem Robertem Farkenem (1:47.91).

Na šedesátce překážek se mohla radovat z nového osobního rekordu 7.84 Nigerijka Tobi Amusanová. V cíli ji následovaly Američanka Christina Clemonsová (7.98) a Finka Reeta Hurskeová (8.02).

Hned tři tyčkaři zdolali výšku 570 centimetrů. Ovšem pouze Renaud Lavillenie to dokázal napoprvé, čímž si zajistil triumf. Druhý byl jeho bratr Valentin a třetí příčku bral Nizozemec Menno Vloon. Naopak americký světový šampion Sam Kendrics tentokrát zůstal s výkonem 550 v poli poražených.

Patnáctistovce žen vládly africké závodnice. Jako první proběhla cílem Etiopanka Axumawit Embayeová za 4:07.94 před Uganďankou Winnie Nanyondovou (4:08.06) a svou reprezentační kolegyní Lemlem Hailuovou (4:08.32).

 Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout