přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. února 2020, 21:54

Seidlová druhá na ISTAFU

Na berlínském ISTAFu měl český sprint dvojí zastoupení. Klára Seidlová si doběhla ve finále šedesátky pro druhé místo. Janu Velebovi finálový závod těsně unikl.

Rozběhy na 60 metrů měly nemilosrdný postupový klíč, když do finále postupoval přímo pouze vítěz a pak další čtyři závodníci s nejlepšími časy. To vůbec nemuselo zatěžovat Kláru Seidlovou. Česká rekordmanka suverénně ovládla svůj běh ve svém letošním druhém nejlepším čase 7.26. Stejný výkon pak předvedla i ve finále, ale na vítězství to nakonec nestačilo. O pouhou setinu byla rychlejší domácí Němka Lisa Marie Kwayieová, která vyhrála v čase 7.25. Seidlová však mohla být spokojena i s druhou příčkou a dvěma parádními časy.

Přísný postupový klíč se bohužel stal osudným Janu Velebovi. Přesto, že se v prvním rozběhu předkláněl do cíle jako druhý v čase 6.75, na postup do finálové šestky to o tisíciny nestačilo. Právě takový rozdíl vynesl na úkor našeho reprezentanta Brita Jamese Dasaola. Ve finále si dosprintoval pro primát Turek Emre Zafer Barnes, když u jeho jména svítil na výsledkové tabuli čas 6.60.

Pro německé publikum však nebyly vrcholem sprinty, ale dálkařské klání žen, ve kterém se vrátila na vítěznou vlnu Malaika Mihambová. Úřadující mistryně světa i Evropy se postupně zlepšovala, a ten nejdelší pokus si schovala až na závěrečnou sérii, kdy dolétla na 707 centimetrů. Poprvé v kariéře se tak v hale dostala přes sedm metrů a vlastní rekord mítinku z loňského roku překonala o osm centimetrů. Jasně se také dostala do čela letošních světových tabulek pod střechou a zařadila se na desáté místo historických halových světových tabulek. Dále skočila naposledy v roce 2017 Srbka Ivana Španovičová při svém triumfu na HME v Bělehradě.

Závody na 60 metrů překážek patřily Konstantinovi Douvalidovi z Řecka (7.67) a Nigerijce Tobi Amusanové (7.89). V tyčkařském sektoru se hned šest borců dokázalo úspěšně přenést přes laťku ve výšce 561 centimetrů. Ovšem pouze Nizozemec Rutger Koppelaar a Francouz Valentin Lavillenie to zvládli hned napoprvé a jelikož měli oba předtím shodně čistý zápis, podělili se o vítězství.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout