přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. června 2003, 15:47

Šebrle se chystá na netradiční desetiboj

Ve světové premiéře stominutového desetiboje se v neděli 22. června představí Roman Šebrle.

Netradiční soutěže v rakouském Schwechatu se vedle světového rekordmana zúčastní domácí vícebojaři Klaus Ambrosch a Thomas Tebbich. Osobní rekordy obou borců mají hodnotu přes 8000 bodů. Na podobné výsledky při deseti disciplínách stlačených do pouhých 100 minut však logicky nelze pomýšlet. Obvyklou formou zkráceného víceboje je hodinový desetiboj. Dosud nejvyššího bodového součtu v historii této soutěže dosáhl Robert Změlík. Krátce po svém zlatém úspěchu na olympijských hrách v roce 1992 nasbíral v Ostravě celkem 7897 bodů.
Foto: Česká atletika, s.r.o.


Roman Šebrle se takové soutěže zúčastní vůbec poprvé. „Je to pro mě lepší, než kdybych zůstal doma a jenom trénoval,“ zdůvodnil Šebrle. „V současné době není moc příležitostí k desetiboji.“ Do Schwechatu poblíž Vídně necestuje vedoucí muž letošních světových tabulek s velkými ambicemi: „Stominutový desetiboj bude spíš takové zpestření. Vcelku nezáleží na tom, jestli udělám 7900 nebo 7600 bodů.“ Absolvovat deset disciplín během 100 minut bude fyzicky poměrně náročné, oproti běžné zátěži vícebojaře se zvyšuje i nebezpečí zranění. „Když to nepůjde, nebudu to lámat přes koleno,“ prohlašuje Šebrle s nadhledem.

Žádný speciální trénink před závodem ve Schwechatu Roman Šebrle nezvolil. „Na tohle se pořádně trénovat nedá,“ vysvětlil Šebrle. V časovém presu během závodu bude třeba také pohotově měnit obuv. „Budu používat tretry jako při normálním desetiboji, v jedněch bych to asi nezvládl,“ říká úřadující mistr Evropy, „trochu mám strach, aby mě nezdržel nějaký uzel na tkaničce,“ dodává Šebrle v žertu.

Stominutový desetiboj ve Schwechatu začíná v neděli 22. června v 16,30 hodin. V následujícím týdnu bude Roman Šebrle startovat na mítinku IAAF Grand Prix II v Praze na Julisce (29. června), kde se zúčastní dalšího atraktivního závodu. Společně s dalšími předními světovými vícebojaři se představí v exhibičním vícebojařském trojboji. S Dvořákem, Noolem, Magnussonem, Lobodinem a Rybou svede souboj v běhu na 200 m, na 110 m překážek a ve vrhu koulí. „Před Paříží možná půjdu ještě jeden desetiboj,“ uvažuje Šebrle. „V dobrém termínu je mítink v Ratingenu,“ konkretizuje světový rekordman.

Tomáš Klement

Vytisknout