přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2011, 15:25

Šebrle obhájil bronz, Ptáčníková čtvrtá, Holuša pátý

Šťastný příběh reprezentace na HME v Paříži se uzavřel, Šebrle úžasně vydoloval čtvrtou českou medaili. Uspěli i tyčkařka Ptáčníková a mílař Holuša. Trojskokan Tamgho předvedl další svěťák.

Medailové boje v posledním bloku HME
36letý vícebojař Roman Šebrle předvedl, že pořád ještě "umí" a dovede zabojovat. V závěrečném kilometru dokázal časem 2:42.72 udržet potřebnou ztrátu na Nizozemce Sintnicolaase (2:40.44) a o tři body jej připravil o cenný kov. "Málem jsem umřel, ale jsem šťastný, každá medaile se počítá," prohlásil svěřenec Dalibora Kupky, který tak může slavit svou šestou "placku" z evropských halových šampionátů. Jeho sbírka nyní čítá tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. "Kdyby mi někdo řekl, že poběžím za 2:42, tak bych nevěřil. Dal jsem do toho zbytky sil, posledních dvě stě metrů jsem myslel, že umřu a v cíli jsem se tak opravdu cítil. Je to neuvěřitelný pocit," rozplýval se matador, jenž musel tvrdě zabojovat již o nominaci a jeho cesta halovou sezonou se tak šťastně uzavřela.

Zisk 6178 bodů je navíc pro Šebrleho nejlepší za poslední čtyři sezony, na předminulém HME získal jen o 21 bodů víc, tam však za tento výkon stál na nejvyšším stupni. Na ten dnes vystoupal Bělorus Andrej Kravčenko, jenž se dostal poprvé do čela po tyčce a svůj náskok evropským výkonem sezony 6282 uhájil. I přes enormní snahu a nejrychlejší kilometr v historii "halových Evrop" 2:34.19 (nejlepší čas sebral Janu Poděbradskému) se Francouzi Nadiru El Fassimu podařilo vybojovat "jen" stříbro se ztrátou 45 b. Obhájce titulu Pahapill skončil až třináctý.

Medaili položil Šebrle základ už včera a také v dopoledním programu. V úvodní disciplíně druhého dne, 60 metrů překážek prokázal, že rychlostně mu povrch ve zdejší hale sedí. Lépe než dopoledních 8.08 běžel naposledy před čtyřmi roky při MČR, v rámci sedmiboje předvedl rychlejší čas dokonce ještě o rok dříve při HMS. "Sprinty mi hodně vyšly, šedesátka i překážky byly nejlepší po x letech," konstatoval Šebrle. V tyči pak Šebrle překonal 440, 460 i 480 napoprvé a nakonec i 490 cm napotřetí, čímž zopakoval svůj výsledek z domácího únorového šampionátu.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková skončila na děleném čtvrtém místě, když do výšky 460 cm postupovala na rozdíl od kvalifikace bez zaváhání. Štěstí ze skoku na této výšce ji však opustilo a ani dva pokusy na úrovni českého rekordu 465, ani poslední šance na novém národním maximu 470 nebyly úspěšné. "Jsem maximálně spokojená, pokus na 460 byl nádherný, navíc vyrovnaný osobní rekord v hale. Chybělo mně prostě trochu štěstí, aby to tam zůstalo. Myslela jsem si, že už bych trošku toho štěstí mohla mít a zůstat na medaili, v Barceloně mi taky unikla. Ale co se dá dělat," pokrčila rameny  svěřenkyně trénérů Goroškova a Ptáčníka.
Na bronzovou medaili nakonec stačilo Němce Kristině Gadschiewové 465 (na první pokus), lepší už byly totiž jen její krajanka Silke Spiegelburgová a Anna Rogowská. Němka potrápila Polku, ale nakonec se musela spokojit se stříbrem za 475, Rogowská překonala ještě o decimetr více.

Posledním českým reprezentantem, který zasáhl do bojů halového ME v Paříži byl Jakub Holuša, který po relativně rychlém průběhu patnáctistovky vybojoval páté místo za 3:41.57, devět setin od medaile. "Jsem zklamaný. Do finiše jsem si asi měl držet o trošku lepší pozici, ale říkal jsem si: je to rychlý, ostatní budou vadnout. Oni sice vadli, ale nestačilo to," litoval svěřenec Josefa Vedry, který tak skončil stejně jako vloni na HMS i ME na poloviční trati. "Ale patnáctistovka byla dobrá volba. Půlka byla strašně našlapaná, pro mě je tohle lepší zkušenost. Jsem rád, že jsem se vyhrabal z problémů s achilovkou, co jsem měl na začátku přípravy. Snad už budu v pohodě a půjde to líp. V létě zase na osmistovce,“ vzkázal český reprezentant.
O ostré tempo, které Holušovi tolik nevyhovovalo, se staral po od startu do cíle Turek Kemal Koyuncu, jenž za to byl odměněn stříbrem. Zlato získal pro Španělsko Manuel Olmedo za 3:41.03, bronz uhájil těsně před Němcem Schlangenem i naším Holušou Polák Bartosz Nowicki. Medailisté se vešli do 45 setin.

Fantastickou úroveň měl trojskok, hned ve druhé sérii dolétl domácí Teddy Tamgho na 17.92 a už podruhé přidal k vlastnímu světovému rekordu centimetr. Famozní výkon Francouz pak ještě zopakoval ve čtvrté sérii. Fantasticky si však počínali i další medailisté. Obhájce titulu Ital Fanbrizio Donato vylepšil národní rekord na 17.73, parádní trojskok 17.62 Rumunovi Marianu Opreovi vynesl bronz.

Sprinterskou královnou se stala Olesya Povhová, která na cestě za titulem na šedesátce vyrovnala vlastní evropský výkon roku 7.13. Ukrajinský úspěch podtrhla stříbrem o dvě setin zpět běžící Marija Rjemjeňová. Bronz si vybojovala s odstupem Norka Ezinne Okparaebová, která před sebou udržela francouzské favoritky (6. Mangová, 7. Soumaréová) či mladičkou Britku Williamsovou, která skončila těsně čtvrtá.

Mnoho francouzských snů se o tomto víkendu splnilo, ale ten na šedesátce se rozplynul. Domácí favorit Christophe Lemaitre se musel spokojit s bronzem za 6.58, přestože o setinu předstihl obhájce stříbra Itala Di Gregoria. Ani šampion z Turína Brit Dwain Chambers si z Paříže zlato neodvezl, a i zde hrála roli setina. O tu byl lepší Portugalec Francis Obikwelu, který k tomu návdavkem získal i evropský výkon roku 6.53.

Mistryní Evropy v dálce se stala teprve 20letá Darja Klišinová, která výkonem 680 cm o jediný dílek předčila Portugalku Naide Gomesovou. Umění vítězné Rusky i její krajanky, bronzové Julije Pidlužné, která ztratila na zlato jen 5 cm, budeme doufejme moci ocenit i v Ostravě, kam obě vzhledem k věku mohou zamířit na ME do 23 let.

Výškařkám kralovala favorizovaná Italka Antonietta Di Martinová, která jako jediná překonala dva metry, k nimž přidala ještě 1 cm. Stříbro patří Španělce Ruth Beitiaové, která na prvním pokus zdolala 196, bronz za stejnou výšku brala Švédka Ebba Jungmarková, pro niž je tatáž výška (napotřetí) osobním rekordem.

Mužskou osmistovku ovládli Poláci, zlato získal Adam Kszczot za 1:47.87, bronzový z Barcelony předčil i venkovního šampiona Marcina Lewandowského, jenž finišoval o 36 setin zpět. Brita Osagie přespurtoval na cestě k medaili Španěl Kevin López.
Titul v ženské půlce brala Jevgenija Zinurovová za čas 19 setin nad dvě minuty. Ruska využila na poslední stovce toho, že Jennifer Meadowsová celý závod odtáhla, Britce zůstalo stříbro před další dotírající Ruskou Julijí Rusanovovou. Medailistky dělilo 61 setin.
Zlato na trojce uhájila Britka Helen Clitheroeová v čase 8:56.66, přestože na ni zle dotírala Olesja Syrevová, nakonec Ruska prohrála o tři setiny. Bronz brala poslední běžkyně pod devět minut Polka Lidia Chojecká.

Co se ruským čtvrtkařkám nepodařilo díky Denise Rosolové individuálně, nahradily si v štafetě. Sestavu Zadorinová, Vdovinová, Migunovová, Krasnomovecová v čase 3:29.34 soupeřky významněji nepotrápily. Stříbro vybojovaly o dvě vteřiny zpět Britky před Francouzkami.
A tu nejkrásnější tečku připravili publiku domácí štafetmani, kteří ve složení Macedot, Djhone, Hanne, Décimus donesli kolík do cíle za 3:06.17. V dramatickém finiši doběhli druzí Britové a třetí Belgičané, na Rusy, kteří ztratili méně než vteřinu, zbylo až čtvrté místo.

Online výsledky

Fotogalerie Aleše Gräfa, www.graf.cz

Karolína Farská, Michal Procházka