přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2020, 21:37

Sasínek uctil výročí rekordu osobákem

V Opavě se uskutečnil závod na počest čtyřicetiletého výročí českého rekordu Jiřího Sýkory na 5000 metrů. Jeho vítězem se stal v novém osobním rekordu a letošním nejlepším českém výkonu 13:58.92 Filip Sasínek.

Cíl závodu na 5000 metrů byl jasný, a to atakovat hranici čtrnácti minut, což by bylo také výrazné vylepšení letošního nejlepšího českého výkonu Jakuba Zemaníka, který před necelým týdnem zaběhl v Domažlicích čas 14:20.24 a v Opavě bohužel vinou zranění na startu chyběl. Přesto bylo startovní pole velmi kvalitní. Nechyběli v něm například Filip Sasínek, Jan Friš nebo Viktor Šinágl.

Velmi záhy po startu se na čele vytvořila osmičlenná skupinka, kterou táhli dva vodiči následovaní Viktorem Šináglem, Filipem Sasínkem, Janem Frišem, Damiánem Víchem, René Sasynem a Vojtěchem Králem. Metou dvou kilometrů závodníci probíhali v čase 5:38. V ten moment už odpadl Sasyn. O dvě kola později nastoupil Šinágl a velmi rychle si vytvořil zhruba desetimetrový náskok na Filipa Sasínka, kterému se také podařilo odtrhnout od ostatních. Přibližně 1500 metrů před cílem to vypadalo, že si Šinágl poběží pro jasný triumf, ale následně mu velmi dramaticky docházeli síly. Poté, co ho Sasínek a následně i další soupeři předstihli, ze závodu odstoupil. Filip svůj náskok do cíle už jen navyšoval a už zbývala pouze otázka, zda se mu podaří stlačit čas pod cílených čtrnáct minut. Jeho atak byl nakonec úspěšný, když cílem proběhl v letošním nejlepším českém výkonu a také osobním rekordu 13:58.92. Zemaníkův čas z Domažlic překonali také Damián Vích a Jan Friš. Vích zaznamenal při svém vůbec prvním startu na pětce 14:11.98. Friš si vylepšil osobák na 14:16.75.

Jiří Sýkora patřil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let k našim nejlepším běžcům na vytrvaleckých tratích. Největšího životního úspěchu dosáhl právě na olympijských hrách v Moskvě 1980. Ač odjel do ruské metropole hlavně kvůli závodu na 10 000 metrů, lépe se mu dařilo na poloviční trati, kde se mu podařilo probít až do finále, ve kterém obsadil parádní deváté místo v dosud platném národním rekordu 13:24.99. Je zatím posledním českým běžcem na vytrvaleckých tratích, který byl v olympijském finále. O rok později se stal československým rekordmanem také na desítce. V současné době je se svým kariérním maximem 28:11.51 čtvrtým mužem našich historických tabulek.

V rámci mítinku se běžel také mužský závod na 500 metrů, kde si svou úspěšnou premiéru na této distanci odbyl Lukáš Hodboď. Závod ovládl stylem start-cíl v kvalitním čase 1:01.72. Letos byl na pětistovce z českých závodníků rychlejší pouze Pavel Maslák, a to o 25 setin.

Petr Jelínek

Vytisknout