Sasínek pomohl k světovému rekordu

středa 15. února 2023
Zlatý mítink World Athletics Indoor Tour nabídl opět po roce jedno překonání světového rekordu. Tentokrát se o něj na trati 3000 metrů postaral Etiopan Lamecha Girma. Filip Sasínek plnil v tomto závodě roli vodiče. Lada Vondrová brala na čtvrtce celkové páté místo. David Ryba si připsal svou premiéru na mítinku nejvyšší kategorie této Tour.

Filip Sasínek byl jedním ze tří vodičů, kteří se měli starat o tempo v běhu na 3000 metrů, kde se útočilo na pětadvacet let starý světový rekord Keňana Daniela Komena. Filip měl dotáhnout startovní pole do mety 1500 metrů v mezičase 3:44. Nakonec vydržel ještě o 200 metrů déle a položil tak základ úspěšnému ataku dua Lamecha Girma a Mohamed Katir. Světovým rekordmanem se nakonec stal Girma, jenž srazil Komenův historický zápis o 1.09 vteřiny na 7:23.81. Rychlejší než Komen byl i Katir, který vylepšil hodnotu evropského rekordu na 7:24.68 a je tak druhým nejrychlejším mužem historie. Kontinentální maximum krajana Adela Mechaala vylepšil o více než šest vteřin.

Do bloků jednoho ze dvou běhů na 400 metrů zaklekla Lada Vondrová a v tom svém finišovala na třetí pozici v čase 52.57. Vítězná Polka Natalia Kaczmarek se radovala z nového národního rekordu 50.90. Velká pozornost pak byla zaměřena na druhý běh, kde startovala Femke Bol, která před několika dny stlačila svůj čas na této distanci pod 50 vteřin. Tato hranice tentokrát nepadla, nicméně parádním časem 50.20 překonala o 53 setin pětadvacet let starý rekord mítinku Němky Grit Breuer. V součtu obou běhů skončila Vondrová pátá.

Jakob Ingebrigtsen závodí v Lievin velmi rád. V roce 2021 zde zaběhl časem 3:31.80 evropský rekord. Loni na témže mítinku se stal prvním mužem, kterému se podařilo v hale na této trati stlačit čas pod 3:31 a právě na svůj světový rekord 3:30.60 chtěl útočit. Tento atak mu sice nevyšel, nicméně opět dosáhl jedinečného počinu. Jeho vítězný čas 3:32.38 je jedenáctým nejrychlejším v historii a samozřejmě se jedná o letošní nejlepší světový výkon.

David Ryba si na šedesátce překážek připsal svou premiéru na zlatém mítinku World Athletics Indoor tour. Nakonec z toho bylo šesté místo v rozběhu za 7.91, což na postup do finále nestačilo. Světový rekordman Grant Holloway ze Spojených států zazářil už v úvodním kole výkonem té nejvyšší kvality 7.40. Ve finále pak ještě dvě setiny ubral a časem 7.38 ztratil na svůj nejrychlejší světový čas z Bostonu pouhou setinu. Jeho bilance v této disciplíně je jedinečná, jelikož na ní ještě neokusil hořkost porážky a jeho vítězná série už trvá neuvěřitelných 3250 dní. Další zástupce americké překážkářské školy Daniel Roberts si posunul sezónní maximum na 7.43. Třetí byl domácí Pascal Martinot-Lagarde.

Britka Keely Hodgkinson chtěla na trati 800 metrů útočit na vlastní národní rekord, jenž je od loňska stanoven na hodnotě 1:57.20. To se jí nakonec nepodařilo, přesto alespoň vylepšila časem 1:57.71 letošní nejlepší světový výkon, kterého dosáhla v Toruni. Hodgkinson přímo deklasovala zbytek startovního pole. Druhá Keňanka Mary Moraa za ní zaostala téměř o tři vteřiny (2:00.61).

Další dominantní běžecké představení večera předvedla na ženské patnáctce Etiopanka Gudaf Tsegay. Vlastní letošní nejlepší světový výkon z Toruně posunula o více než dvě vteřiny na 3:57.47, což je osmý nejrychlejší čas historie. V současné době tak má Tsegay v držení pět z osmi nejhodnotnějších výkonů v dlouhodobých globálních statistikách. Daleko za ní si pro i tak kvalitní osobní rekordy doběhly její krajanky Hirut Meshesha (4:02.01) a Freweyni Hailu (4:02.47).

Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou minulý týden zvítězil na mítinku v Toruni výkonem 840 centimetrů, ale později byl ze závodu diskvalifikován kvůli neregulérním tretrám. To ovšem olympijského šampiona směrem k Lievin vůbec nerozhodilo, když kraloval i ve Francii a dolétl ještě dále. Do čela průběžných světových tabulek se dostal skokem na 841 centimetrů.

V tyči byl vítěz očekávaný. Roli jasného favorita potvrdil Armand Duplantis. Tentokrát bral primát za 601 centimetrů, ale očekávané pokusy o světový rekord se nekonaly. Švédský fenomén se rozhodl soutěž ukončit. V rozhovoru pak přiznal, že se necítil úplně ve své kůži, ale vyloučil, že by se jednalo o nějaké zdravotní problémy a jeho závodní program bude pokračovat podle plánu. Další čtyři borci pak skočili 582 centimetrů. Největší důvod k radosti měl druhý Ital Claudio Stecchi, pro kterého to je nový halový osobák.

Ženský trojskok byl pod jasnou nadvládou kubánských závodnic. Do čela letošních světových tabulek se díky osobnímu rekordu 14.81 vyhoupla Liadagmis Povea. Druhá byla její reprezentační kolegyně Leyanis Perez Hernandez, která si také doskákala pro kariérní maximum 14.65.

Nejlepší světový výkon této sezóny byl k vidění i v tyči žen. Američanka Katie Moon překonala dosavadní výkon Slovinky Tiny Šutej z Ostravy o jeden centimetr na 483. Ta se musela v Lievin spokojit z druhým místem za 478 centimetrů.

Vítězem šedesátky mužů se stal Keňan Ferdinand Omanyala v novém národním rekordu své domoviny 6.54. Vlastní zápis srazil o setinu a připsal si cenný skalp olympijského vítěze Itala Marcella Lamonta Jacobse (6.57). Pod 6.60 se dostal ještě třetí Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny (6.59).

Mužská půlka měla na programu dva běhy a nejrychlejší čas předvedl vítěz toho „béčkového“ Toni van Diepen z Nizozemska, jenž proběhl čtyři okruhy v čase 1:46.36. V „áčkovém“ běhu zvítězil Francouz Benjamin Robert za 1:46.78.

Závodu na 3000 žen dominovaly Etiopanky. Zvítězila Diribe Welteji v čase 8:34.84 před svými krajankami Lemlem Hailu (8:35.15) a Mizan Alem (8:39.03).