přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2021, 20:22

Sasínek národním rekordmanem na 1500 m

Seriál World Indoor Tour pokračoval mítinkem v polské Toruni a při generálce na halové mistrovství Evropy se dařilo i dvojici našich reprezentantů. Filip Sasínek si doběhl na patnáctistovce pro nový halový národní rekord. Tomáš Staněk obsadil v soutěži koulařů druhé místo.

Filip Sasínek se po většinu průběhu závodu na 1500 metrů pohyboval v druhé polovině startovního pole. V závěru se mu ovšem podařilo postupně prokousat až na konečné páté místo, což bylo o to cennější, že byl za svůj výkon odměněn novým halovým národním rekordem 3:36.53. Dosavadní rekordní zápis Jakuba Holuši z vítězného HME v Praze 2015 vylepšil o 1.15 vteřiny. V letošních evropských tabulkách se posunul na skvělou průběžnou šestou pozici a za několik týdnů se bude do Toruně vracet jistě ve velmi dobrém naladění. Roli favorita potvrdil Etiopan Selemon Barega, jenž srazil z rekordu mítinku krajana Samuela Tefery více než dvě a půl vteřiny a časem 3:32.98 se dostal na osmé místo historických světových tabulek. Dařilo se i ostatním evropským běžcům. Polák Marcin Lewandowski zaběhl nový národní rekord 3:35.71. Velké osobní maximum 3:35.79 zaznamenal třetí Brit Niel Gourley.

Pro koulaře Tomáše Staňka se v Toruni jednalo o letošní první zahraniční start a v silné konkurenci si nevedl vůbec špatně. S domácím evropským šampionem Michalem Haratykem totiž svedl vyrovnanou bitvu o vítězství. Náš reprezentant zahájil vrhem na 20.28, zatímco Polákův první pokus měřil 20.86. V druhé sérii se však Staněk výkonem 20.95 před svého soka dostal. Nicméně Haratyk si vzal v třetích pokusech vedení zpět, když zaznamenal 21.28. Zlepšil se také Tomáš, kterému rozhodčí naměřili 21.20. Po zbytek soutěže už bohužel další centimetry nepřidal a zapsal tři křížky. To Haratyk se ještě jednou pořádně opřel do svého náčiní a bylo z toho 21.47. Tomáš Staněk si tak z kruhu, ve kterému bude za několik týdnů zápolit o evropskou medaili odvezl druhé místo. Třetí Němec David Storl si vylepšil sezónní maximum na 20.59. Letošní nejlepší pokus 20.54 předvedl další domácí reprezentant Konrad Bukowiecki.

Britský půlkař Elliot Giles se letos nachází ve vynikající formě, ale to, co předvedl v Toruni, bylo něco jedinečného. Stal se totiž druhým nejrychlejším mužem historie halové osmistovky, když proběhl tuto trať v nejlepším světovém výkonu roku 1:43.63. Rychlejší už je pouze světový rekordman Wilson Kipketer. Giles zároveň srazil z britského národního rekordu Sebastiana Coea 1.28 vteřiny. Je teprve třetím půlkařem, který dokázal zaběhnout halovou osmistovku pod 1:44. Rekord mítinku Keňana Collinse Kipruta srazil o dvě vteřiny. Důvod k radosti měl také další Brit Jamie Webb, jenž se posunul velkým osobním maximem 1:44.54 na devátou příčku historických světových tabulek a je čtvrtým nejrychlejším Evropanem. Do TOP 10 evropské historie této disciplíny se dostal s švédským národním rekordem 1:45.09 Andreas Kramer.

Velmi kvalitní obsazení měl závod žen na 3000 metrů, ve kterém startovaly světová rekordmanka Genzebe Dibabaová, vedoucí žena letošních světových tabulek na této distanci Lemlem Hailuová (obě Etiopie) a čerstvá světová rekordmanka v silničním běhu na 5 kilometrů Beatrice Chepkoechová. Rychlé tempo vodiček dokázaly akceptovat pouze tři závodnice. Kupodivu mezi nimi chyběla právě Dibabaová, která velmi záhy ze závodu odstoupila. V čele tak doplnila Chepkoechovou a Hailuovou ještě další Etiopanka Fantu Workuová. Avšak ani ta nevydržela s favorizovanou dvojicí až do finální části závodu. O vítězce se rozhodlo až v závěrečném okruhu, kdy nastoupila Hailuová a dostala se před Chepkoechovou, kterou už před sebe nepustila a proběhla vítězně v novém osobním maximu a také rekordu mítinku 8:31.24. Vlastní nejlepší světový výkon roku z Lievin vylepšila o více než vteřinu. Osobák 8:32.72 si zaběhla také Chepkoechová. Workuová byla třetí za 8:40.04.

Na šedesátce překážek se očekávaly velké věci od amerického světového šampiona Granta Hollowaye. Však se v této sezóně už dokázal přiblížit na pouhé dvě setiny světovému rekordu Brita Colina Jacksona z roku 1994. Holloway se nenechal rozhodit ani tím, že se odstartovalo až napočtvrté a ukázal další vynikající výkon 7.38, čímž o jednu desetinu vylepšil dosavadní rekord mítinku Španěla Orlanda Ortegy. Na dalších medailových pozicích se do cíle předkláněli Francouz Wilhem Belocian (7.57) a další Američan Aaron Mallett (7.60).

Americká překážkářka Christina Clemonsová se po mítinku v Toruni vrátila do čela letošních světových tabulek. Časem 7.81 byla totiž o setinu rychlejší než její krajanka Kendra Harrisonová před několika dny v New Yorku. Clemonsová se stala také novou rekordmankou mítinku. Dosavadní zápis Němky Pamely Dutkiewiczové vylepšila o čtyři setiny. Pod osm vteřin stlačila svůj čas ještě druhá Polka Karolina Koleczeková (7.98). Rovných osm vteřin pak zaběhly její reprezentační kolegyně Pia Ckrzyszkowská a Italka Luminosa Bogliolová.

Hned třem výškařům se podařilo překonat letošní nejlepší světový výkon Američana Treye Culvera. Bělorus Maxim Nědosekov, Ukrajinec Andrej Protsenko a Ital Gianmarco Tamberi se totiž úspěšně přenesli přes 234 centimetrů, což je o jeden centimetr více než Culverovo maximum. Jediný Nědosekov to však zvládl hned prvním pokusem a závod tak opanoval. Navíc je tento výkon jeho novým halovým osobním rekordem. Za ním se seřadili Protsenko a Tamberi. Historické maximum mítinku Silwestra Bednarka bylo překonáno o celých sedm centimetrů.

Letošní nejlepší světový výkon nabídl ženský trojskok. Do čela této statistiky se dostala vítězná Řekyně Paraskevi Papahristouová. Úřadující mistryně Evropy z Berlína si doskákala pro nový osobní rekord 14.60 a v letošních průběžných světových tabulkách se dostala o šest centimetrů před Kubánku Liadagmis Poveaovou. Kariérní maximum 14.39 zaznamenala druhá Běloruska Violeta Skvartsovová. Třetí příčku obsadila Američanka Tori Franklinová za 14.08.

Nejrychlejší ženou na hladké šedesátce byla Američanka Javianne Oliverová, která se s novým osobním rekordem 7.08 dorovnala na nejlepší světový výkon této sezóny Britky Diny Asher-Smithové a jen jedinou setinu zaostala za rekordem mítinku Ewy Swobodové, která byla tentokrát třetí za 7.16. Mezi ni a Oliverovou se vtlačila ještě Švýcarka Ajla del Ponteová (7.15).

Jasnou vítězkou ženské čtvrtky se stala vedoucí žena letošních evropských tabulek Femke Bolová. Dvacetiletá Nizozemka, která se pod otevřeným nebem specializuje na překážky nechala své soupeřky daleko za sebou a již potřetí v průběhu této halové sezóny vylepšila národní rekord své domoviny už na 50.66. Druhá Polka Justyna Swiety-Erseticová na ni ztratila časem 51.80 více než vteřinu. Třetí byla další Nizozemka Leike Klaverová (51.92), která napálila tempo, ale v závěru jí došly síly.

Suverénní běžecké představení nabídla v závodě žen na 800 metrů Etiopanka Habitam Alemuová, když zbytek startovního pole přímo deklasovala v novém osobním rekordu 1:58.19, kterým se zařadila na druhé místo letošních světových tabulek za krajanku Gudaf Tsegayovou. Navíc také o 1.1 vteřiny překonala rekord mítinku domácí Joanny Józwikové, která tentokrát finišovala na druhé pozici za 2:00.42. Třetí byla Irka Nadia Powerová v čase 2:00.98.

Zatímco loni viděla Toruň zásluhou Armanda Duplantise halový světový rekord ve skoku o tyči, letos se ani zdaleka neskákalo tak vysoko. Samu Kendricksovi ze Spojených států stačilo k vítězství napoprvé překonaných 580 centimetrů. Stejnou hodnotu zdolali třetími pokusy také domácí Piotr Lisek a Filipínec Ernest John Obiena. Lepší zápis přisoudil druhé místo Polákovi.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout