SAP sportovních gymnázií pro Brno a Plzeň

úterý 14. ledna 2020
V Ostravě se uskutečnil Středoškolský atletický pohár sportovních gymnázií. Vítěznou trofej si odvezli chlapci z Brna a děvčata z Plzně. K vidění byl i jeden český dorostenecký rekord zásluhou čtvrtkaře Tadeáše Plačka.

Ve vítkovické hale byla k vidění řada skvělých výkonů. Vůbec ten nejhodnotnější zaznamenal v závodě na 400 metrů brněnský Tadeáš Plaček, jenž suverénně zvítězil v novém českém dorosteneckém rekordu 48.39. Z dvanáct let starého historického maxima Pavla Masláka ukrojil 43 setin. Pod padesát vteřin se dostal ještě druhý Filip Wojnar (49.43). Mezi dívkami byla nejrychlejší Tereza Sekyrová z Plzně (57.64).

V dálkařském sektoru potvrdila dobrou formu z letní sezóny plzeňská Linda Suchá. Čtvrtá z juniorského mistrovství Evropy v Boras suverénně triumfovala, když dolétla na 622 centimetrů. Podobně dominantní byl v soutěži chlapců Šimon Navrátil, jenž se jako jediný dostal za sedm metrů. Tuto metu zdolal o šest centimetrů. Zajímavý duel se odehrál ve výšce dívek, kde se utkaly Bára Sajdoková a Klára Krejčiříková. Úspěšnější byla nakonec Sajdoková, která si vylepšila svůj halový osobák na 185 centimetrů a brala plný počet bodů. Krejčiříková byla druhá za 183. V kategorii chlapců skočil nejvýše plzeňský Slavomír Jaššo (198). Také v klání tyčkařek se potvrdily papírové předpoklady, když zde jasně vládla Veronika Šebáková, která se jako jediná přenesla úspěšně přes 380 centimetrů.

Hned dvě prvenství si připsal kladenský Daniel Lehar. Člen stříbrné čtvrtkařské štafety z MEJ v Boras nejprve opanoval šedesátku v čase 7.03 a následně nenašel přemožitele ani na dvoustovce, kterou zvládl za 21.93. Dvojnásobný plný bodový zisk pak připsal na konto brněnského sportovního gymnázia další úspěšný finalista z Boras Daniel Kotyza. Ten zvolil svou obvyklou kombinaci 800 a 1500 metrů. V obou případech neměl sobě rovného soupeře a vyhrál v časech 1:56.39 a 4:03.60. Možná ještě dominantnější byla na trojce Adéla Koláčková, která proběhla cílem vítězně za 10:00.54 a svým soupeřkám nadělila propastnou půlminutu.

Celkové pořadí soutěže dívek ovládly gymnazistky z Plzně před svými soupeřkami z Brna a Ostravy. V kategorii chlapců zdvihli pohár nad hlavu atleti z Brna a na stupně vítězů je doprovodili jejich sokové z Ostravy a Plzně.