přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. února 2013, 21:08

Šampionát otevřeli koulaři, postoupil Prášil

Netradičně mimo samotnou halu a vpředvečer prvního kompletního dne mistrovství Evropy se uskutečnila kvalifikace ve vrhu koulí. Z dvojice českých reprezentantů uspěl Ladislav Prášil, nedařilo se lídrovi letošních tabulek Martinu Staškovi.

V prostorách tržiště přiléhajícího hale Skandinavium v Göteborgu, kde se zítra naplno rozjede 32. HME, proběhla ve čtvrtek večer kvalifikace koulařů – zítra na stejném místě proběhne i boj o finále jejich kolegyň. Nejvíce se první kolo vydařilo Srbovi Asmiru Kolašinacovi, jenž jako jediný překonal stanovenou normu pro finále 20.15, k níž přidal hned v první sérii dalších 16 cm.

Blízko k této metě měl i Ladislav Prášil, který začal 19.82 metry, a přestože i ty by mu vzhledem k průběhu soutěže stačily, třetím a posledním pokusem zabral a dostal se o tři centimetry za dvacítku. Kromě Kolašinace byl lepší než Prášil ještě další zástupce Balkánu, Hamza Alič z Bosny a Hercegoviny (20.05). „Jsem spokojený, protože jsem postoupil a vydařilo se mi to, až na jeden pokus,“ řekl po závodě 22letý svěřenec Petra Stehlíka a dodal ke své „medailové“ pozici: „Zdravé sebevědomí mi to dalo, ale ve finále se jede od nuly. Výhodné ale pro mě bude, že nás bude méně, dneska jsme dost dlouho čekali na další pokus,“ přibližil Prášil, který v rozhovoru popřál štěstí všem kolegům z reprezentace. Jeho vlastní boj o medaile začne zítra v 18:45.

Svého tréninkového kolegu ze skupiny žel nenapodobil Martin Stašek, po úvodních nepříliš vydařených 18.96 už zaznamenal jen dva křížky a skončil celkově 18. „Jsem naštvaný, ale člověk si to asi musí někdy vybrat,“ říkal 23letý koulař, který do závodu vstupoval na jedné straně jako letos nejlepší Evropan s 20.73, ale na straně druhé to pro něj byla první velká akce mezi dospělými - předloni byl čtvrtý na „dvaadvacítkách“ v Ostravě, ale narozdil od Prášila chyběl v Helsinkách. „Nervozita ani nebyla, spíš se asi projevilo, že jsem šel moc hodů v rozcvičce a při jednom mi to i letělo k dvaceti metrům. Ještě zkrátka nemám tolik zkušeností, ale jsem rád, že jsem tu mohl být,“ dodal Stašek, který nebyl jediný z papírových favoritů, kdo skončil před branami finále.

Stejně dopadl druhý muž tabulek Bulhar Ivanov. K radosti domácího publika naopak jako poslední do medailové bitvy prošel s výkonem 19.73 starší z bratrů Arrheniových Leif. Malá tribunka a okolo stojící diváci vytvořili příjemnou kulisu, kterou kvitovali oba naši koulaři. „Byla tu dobrá atmosféra, hodně lidí se přišlo podívat,“ nechal se slyšet Prášil. „Rozhodně si nemůžu stěžovat na publikum,“ přidal se Stašek.

Zítra tucet reprezentantů

Naostro se program šampionátu rozjede zítra v deset hodin. V dopoledním bloku se představí překážkáři Škrobáková a Mazáč a všichni čtvrtkaři ke svým individuálním startům – Hejnová, Rosolová, Maslák a Prorok. Odpoledne pak do kvalifikačních bojů zasáhnou tyčkařky Maláčová a Svobodová, půlkaři Masná a Kubista, výškař Bába a v případě úspěchu opět překážkáři, kteří si na závěr pátečního programu budou rozdělovat i medaile, podobně jako v mužské kouli.

Fotogalerie z kvalifikace koulařů - autor: Aleš Gräf, www.graf.cz


Výsledky jsou zde.

Michal Procházka, foto: www.graf.cz

Vytisknout