přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2020, 13:47

Rýsují se hvězdy pro Tretru

Právě v těchto dnech měl probíhat 59. ročník mezinárodního mítinku Zlatá tretra. Termín konání nejkvalitnějšího atletického závodu na našem území byl odložen na začátek záři. Už nyní se však začínají skloňovat jména prvních hvězd letošního vydání, a to nejen těch domácích.

Původní termín konání 59. ročníku Zlaté tretry v Ostravě byl stanoven na pátek 22. května. Z důvodu řady omezení, které způsobila celosvětová pandemie koronaviru však byli organizátoři nuceni tento atletický svátek odložit, s tím, že proběhne na vítkovickém stadionu 8. září. Neměly by chybět největší domácí hvězdy, ale jedná i se zahraničními esy.

Účast zahraničních atletů bude záviset na možnostech cestování. Ještě před Zlatou tretrou jsou však na programu mítinky Diamantové ligy v Bruselu (4. 9.) a Paříži (6. 9.). Ve stejný den jako Zlatá tretra se bude také konat další z mítinku Kontinentální tour v polském Chořově.

V oštěpařských soutěžích by neměli chybět naši nejlepší v čele s Barborou Špotákovou, Nikolou Ogrodníkovou a Jakubem Vadlejchem. V závodě žen by se mohla s českými reprezentantkami utkat chorvatská olympijská vítězka Sara Kolaková. Jedná se pak také s německými oštěpaři. Koulařský kruh ozdobí souboj mezi českým rekordmanem Tomášem Staňkem a držitelem chorvatského národního rekordu Filipem Mihaljevičem, jenž se v tomto roce stal vítězem World Indoor Tour. Zájem o účast v závodě projevil také novozélandský rekordman mítinku Tom Walsh. Zatím však není jisté, zda se mu podaří dostat do Evropy.

Dojít by mělo také na další z tradičních sprinterských duelů mezi Zdeňkem Stromšíkem a Jánem Volkem, které snad bude moci doplnit kvalitní konkurence ze zahraničí. „Počítáme také s během žen na 1500 metrů, kde by měla startovat domácí Simona Vrzalová. V mužské osmistovce by se česká špička v podání Lukáše Hodbodě a Filipa Šnejdra mohla postavit například stříbrnému medailistovi z MS v Dauhá Amelu Tukovi z Bosny a Hercegoviny,“ uvádí manažer mítinku Alfonz Juck s tím, že definitivní program disciplín bude znám v průběhu července.

Například u zařazení skokanských disciplín organizátoři čekají na to, kdo bude z mezinárodní elity k dispozici. „Jsem rád, že Světová atletika publikovala kalendář této zvláštní sezóny 2020 a že Zlatá tretra Ostrava má své významné postavení ve světovém kalendáři jednodenních mítinků ve společnosti Diamantové ligy a partnerských mítinku Continental Tour Gold, kam nyní náš mítink patří. Těším se na 8. září a věřím, že mnozí čeští atleti to budou považovat za vrchol svého snažení v roce 2020. Zároveň doufám, že se současná situace zlepší natolik, že budeme moci přivítat na startu i špičkové zahraniční atlety,“ říká ředitel mítinku a oštěpařská legenda Jan Železný.

Předprodej vstupenek běží v síti Ticketstream, i když ještě není jisté, kolik diváků bude moci v termínu konání Zlaté tretry na stadion. „Protože se Zlatá tretra od roku 2020 zařadila do nového seriálu Continental Tour Gold, změnili jsme logo mítinku a připravili nové, komunikativnější a vizuálně i obsahově bohatší webové stránky,“ dodává Juck.

Petr Jelínek

Vytisknout