přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. února 2020, 12:49

Ruský šampionát přehlídkou špičkových výkonů

Přesto, že ruští atleti nemohou startovat na mezinárodním poli, předvádějí na domácí půdě výkony, kterými by zdatně konkurovali těm nejlepším na světě. Důkazem toho byl i jejich halový národní šampionát, jehož ozdobou byly zejména technické disciplíny.

V soutěži tyčkařek jasně dominovala Anželika Sidorovová, když se úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 492 centimetrů, čímž si vylepšila své osobní maximum pod střechou. Zároveň se také zařadila na čtvrté místo historických světových tabulek v hale. Letos žádná jiná tyčkařka neskočila tak vysoko. Průběžným světovým tabulkám doposud vévodila výkonem 491 centimetrů Američanka Sandi Morrisová.

Výškařka Maria Lasickeneová i při svém třetím startu v této sezóně překonala dvoumetrovou hranici. Jubilejní desátý mistrovský titul získala překonáním 200 centimetrů. V Moskvě se jí tradičně daří. Právě zde si před několika týdny posunula hodnotu halového kariérního maxima na 205 centimetrů. Druhá byla Anna Čičerovová za 191. Mezi muži proběhla zajímavá bitva mezi bronzovým medailistou z MS v Dauhá Iljou Ivaňukem a jeho mladším kolegou Nikitou Aniščenkovem. Oba nejprve zdolali 228 centimetrů a následně se třemi pokusy neúspěšně pokoušeli o překonání 233. Jelikož měli stejný zápis, přišlo na řadu rozeskakování. Zde byl na 233 centimetrech už Ivaňuk narozdíl od Aniščenkova úspěšný a novým halovým osobákem dorovnal hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu, o který se dělí další čtyři výškaři.

Velmi rychlý čas předvedla vítězka šedesátky Kristina Makarenková (dříve Sivkovová). Již v rozbězích zaznamenala 7.13, aby se pak ve finále ještě zlepšila na 7.09 a stala se tak nejrychlejší evropskou sprinterkou této halové sezóny. Ve světě běželo rychleji pouze americké duo Mikiah Briscoová a Javianne Oliverová. Tyto dvě sprinterky zaběhly na americkém národním mistrovství 7.04.

Ruský národní rekord zaběhl na trati 5000 metrů Vladimír Nikitin. Časem 13:35.71 vylepšil osmatřicet let starý rekordní zápis svého předchůdce Valerije Abramova o více než jedenáct sekund.

V koulařském klání se hned tři borci dostali přes dvacet metrů. Mistrovské zlato bral výkonem 20.62 Maxim Afonin. Velký osobní rekord 20.47 zaznamenal stříbrný Pavel Derkach. Osm centimetrů za dvacetimetrovou metu poslal své náčiní bronzový Maxim Sidorov.

Ženský čtvrtkařský titul náleží zkušené Antonině Krivošapkové za 52.02, která si poradila s juniorskou mistryní Evropy Polinou Milerovou, která proběhla cílem jako druhá v čase 52.39. V rozběhu si však vylepšila svůj halový osobák na 52.24.

Vítěz závodu dálkařů Anatolij Ryapolov dolétl jeden centimetr za osmimetrovou hranici.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout