přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2014, 15:01

RunCzech přilákal dalšího skvělého vytrvalce

Je to jen pár týdnů, co do té doby neznámý keňský běžec Geoffrey Ronoh překvapil celý atletický svět, když coby vodič na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc porazil dva maratonce světové extratřídy Wilsona Kipsanga a Denise Kimetta. Brzy přijede opět do České republiky, aby na Birell Grand Prix Praha vyzval na desetikilometrové trati dalšího slavného keňského běžce, autora rychlého času při maratonu v Bostonu, Geoffreyho Mutaie.

Na závodech RunCzech běžecké ligy letos už startovaly takové maratonské hvězdy jako je Wilson Kipsang, Geoffrey Kamworor, Denis Kimetto nebo Edna Kiplagatová. Geoffrey Mutai (pozor, neplést se jmenovcem Emmanuelem, vicemistrem světa z Berlína 2009) je dalším slavným jménem, tentokrát pro Birell Grand Prix Praha. Dvaatřicetiletý Keňan se zapsal do historie v roce 2011, kdy zvítězil na maratonu v Bostonu ve fantastickém čase 2:03:02, který ovšem kvůli nezpůsobilosti zdejší trati (sklon, možná pomoc větru) nemůže být uznán jako světový rekord. Geoffrey ve stejném roce dokázal, že jeho výsledek z Bostonu nebyl náhodný a potvrdil ho vítězstvím na newyorském maratonu v čase 2:05:06. Rok na to doběhl první i na maratonu v Berlíně v nejrychlejším čase roku 2:04:15 a sedmém nejrychlejším čase maratonské historie. O rok později si mezi své úspěchy připsal druhé vítězství na maratonu v New Yorku.

„Běhání mám v krvi,” prohlásil Geoffrey Mutai. Sport ho fascinoval už jako malého kluka. Kdysi se keňským novinám „The Nation“ svěřil, že když mu bylo 10 let, zaplatil 5 keňských šilinků, aby mohl jet spolu s kamarádem do sousedního města dívat se na Olympijské hry v Barceloně 1992. Sám začal běhat na základní škole a od 12 let se účastnil školních závodů. „I v tomto věku jsem trénoval denně. Měl bych špatné svědomí, kdybych jeden den vynechal.” Pro nejrychlejšího maratonce všech dob bude Birell Grand Prix Praha prvním silničním závodem na české půdě.

Geoffreyho osobní rekord na 10 km 27:19 je zároveň devátým nejrychlejším časem historie, ale Birell Běh na 10 km, jenž se běží v sobotu 6. září v rámci Birell Grand Prix Praha, pro něj nebude zrovna jednoduchý. Jedním z jeho soupeřů bude jmenovec Geoffrey Ronoh, který v červnu přijel na Mattoni 1/2Maraton Olomouc udávat tempo svému kamarádovi a tréninkovému kolegovi Wilsonu Kipsangovi. Nespokojil se však s rolí pouhého vodiče a divákům připravil senzaci, když světového rekordmana porazil v čase 60:17. Jana Moberly, koordinátorka elitních atletů RunCzech, před závodem poradila Ronohovi, aby následoval Kipsangův příklad. „Řekla jsem mu, že když v Olomouci poběží stejně dobře jako on, pozveme ho na náš další závod nikoliv jen jako vodiče, ale jako elitního atleta.” Před Olomoucí měl na svém kontě pouze jeden profesionální start a to z roku 2013 z maratonu v Ahmedabau (Indie), kde běžel 2:15:51. Nyní se do České republiky vrací podruhé a bude zajímavé sledovat, jak zvládne desetikilometrovou trať. Jeho nejlepší výkon na této trati je 28:16. Toto je ovšem pouze mezičas právě z jeho famózního výkonu v rámci Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Samostatně trať 10 km dosud oficiálně neběžel.

Více informací o Birell Grand Prix Praha najdete na www.runczech.com.

materiály RunCzech

Vytisknout