Rudishův světový rekord výkonem desetiletí

pátek 27. prosince 2019
V průběhu posledních dvou týdnů měli atletičtí fanoušci z celého světa možnost volit na Instagramu World Athletics nejlepší atletický okamžik uplynulého desetiletí. Nejvíce hlasů získal světový rekord na 800 metrů, který zaběhl Keňan David Rudisha ve finále olympijských her v Londýně 2012.

V úvodu hlasování měli fanoušci možnost hlasovat pro 32 jedinečných atletických okamžiků, které se v uplynulé dekádě udály. V závěrečném kole se pak rozhodovalo mezi Rudishovým světovým rekordem a maratonským historickým světovým maximem jeho krajana Eliuda Kipchogeho z berlínského maratonu v roce 2018. Rudisha nakonec získal 1151 hlasů, zatímco u Kipchogeho jich bylo 939.

Rudishův londýnský olympijský triumf byl vskutku výjimečný. Na hry do britské metropole odjížděl jako velký favorit. V té době už byl světovým rekordmanem, když v roce 2010 hned dvakrát vylepšil předešlý světový rekord legendárního Dána Wilsona Kipketera. O rok později si v korejském Tegu doběhl pro titul světového šampiona a dominoval i v průběhu olympijského roku 2012, kdy neokusil hořkost porážky a měl na svědomí čtyři nejrychlejší časy.

Přesto, že byl velkým favoritem, jen málokdo věřil, že by mohl na olympijských hrách překonat svůj světový rekord. Tentokrát totiž neměl k dispozici žádného vodiče. Jediným, kdo mohl před samotným finálovým závodem tušit, co nastane, byl jeho krajan Timothy Kitum, kterému Rudisha před startem řekl: „Nenásleduj mě nebo na konci umřeš. Běž pro stříbro.“ Ukázalo se, že to byla dobrá rada, protože David rozběhl závod opravdu neskutečným způsobem. Na dvoustovce byl za 23.4, čtvrtkou proběhl za 49.28 a mezičas na šestistovce 1:14.30 už naznačoval, že by se mohlo udát něco velkého.

Za mohutné podpory osmdesátitisícového kotle Rudisha proběhl cílem v čase 1:40.91 a kromě zisku zlaté olympijské medaile se stal také vůbec prvním běžcem, který stlačil na osmistovce svůj čas pod 1:41. „Na tuto chvíli jsem čekal celý život. O vítězství jsem nepochyboval, ale že se mi ve finále podařilo zaběhnout světový rekord, to je něco neuvěřitelného,“ uvedl bezprostředně po závodě.

Extrémně rychlého závodu využili i další medailisté. Stříbrný Botswaňan Nijel Amos vylepšil hodnotu juniorského světového rekordu na 1:41.73, což je výkon, kterým se dodnes řadí na čtvrté místo historických světových tabulek. Pro bronz si doběhl již zmiňovaný Rudishův reprezentační parťák Timothy Kitum za 1:42.53.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík