Rozdáno šestero evropských titulů

sobota 6. března 2021
Večerní program třetího dne halového mistrovství Evropy v Toruni se musel obejít bez české účasti. Přesto bylo rozhodně na co se dívat. Na programu bylo šest finálových disciplín a padly dva nejlepší světové výkony roku.

Nejkratšímu sprintu na 60 metrů jasně dominoval Ital Lamont Marcell Jacobs, když prolétl rovinku vítězně v letošním nejlepším světovém výkonu roku 6.47. Zároveň se tímto časem zařadil na dělené čtvrté místo historických evropských tabulek po bok Britů Linforda Christieho a Jamese Dasaola. Stal se také novým národním rekordmanem své země, když dosavadní zápis svého předchůdce Michaela Tumiho z roku 2013 překonal o 4 setiny. Pro Jacobse se jedná o vůbec první medaili z velké mezinárodní akce. Pro stříbro si dosprintoval za 6.60 Němec Kevin Kranz, který byl do té doby leaderem letošních evropských statistik. Obhájce titulu Ján Volko ze Slovenska měl slabší start, ale skvělým finišem vybojoval bronz v čase 6.61.

O vítězce soutěže dálkařek se rozhodlo až v závěrečné šesté sérii. Do té doby byla ve vedení Němka Malaika Mihambová, která si skočila sezónní maximum 688 centimetrů. Ovšem své poslední možnosti se před ni dostat využila Ukrajinka Maryna Bekh-Romančuková a udělala to ve velkém stylu, když dolétla na 692 centimetrů, čímž se vyhoupla do čela letošních světových tabulek a zaslouženě brala zlato. Medailově tak navázala na bronz z Glasgow. Také Mihambová si polepšila o dvě příčky, jelikož před dvěma lety byla čtvrtá. První velkou medailí se může pochlubit bronzová Švédka Khaddi Sagniaová, která zapsala 675 centimetrů.

Dvacetiletá Nizozemka Femke Bolová potvrdila roli favoritky ženské čtvrtky, když prodloužila svou letošní neporazitelnost ve finálových závodech na pět. Právě po tolikáté také vylepšila v této sezóně národní rekord své domoviny, který má nyní hodnotu 50.63. V boji o titul neměla rovnocennou soupeřku. Domácím barvám udělala radost Polka Justyna Swiety-Erseticová. Ta zaostala časem 51.41 jen sedm setin za vlastním národním rekordem z včerejšího semifinále a brala stříbro. Po sedmi letech se dočkala velké medaile Britka Jodie Williamsová, a to zásluhou nového osobáku 51.73. Na evropských stupních stála naposledy při šampionátu v Curychu 2014. Tehdy se však jednalo o dvoustovku.

Na stejné distanci mužů zvítězil stylem start-cíl Španěl Oscar Husillos. Stříbrný muž předešlého HME v Glasgow byl první už na seběhu a do cíle už před sebe nikoho nepustil. Jeho vítězný čas měl hodnotu 46.22. O jednu příčku oproti Glasgow si polepšil také tentokrát stříbrný Nizozemec Tony Van Diepen za 46.25. Třetí byl jeho krajan a leader letošních evropských tabulek Liemarvin Bonevacia (46.30).

Švýcarská tyčkařka Angelica Moserová získala po evropských titulech v kategorii juniorů a do 22 let nejcennější kov i mezi dospělými, když si posunula hodnotu osobního maxima o deset centimetrů na 475, na což nedokázala žádná z jejích soupeřek odpovědět. Nejbližší pronásledovatelkou jí byla stříbrná Slovinka Tina Šutejová. Ta zvládla 470 a v 32 letech si na krk pověsila medaili z velké mezinárodní akce. Bronz si podělily Britka Holly Bradshawová a Běloruska Iryna Žuková. Obě zdolaly shodně 465 centimetrů napoprvé a měly shodný zápis.

Finále ženské patnáctky bylo taktickou záležitostí. Po většinu závodu se staraly o tempo Španělky, které byly ve třech. Nakonec však zůstaly bez medaile. Dvě kola před cílem se sice pokusila o dlouhý finiš Esther Guerrerová, ale v závěru jí došly síly a přehnaly se přes ni hned čtyři závodnice. Nejsilnější finiš měla Belgičanka Elise Vanderelstová a zvítězila v čase 4:18.44. Po stříbru z ME do 22 let v Gävle se tak dočkala prvního velkého cenného kovu mezi dospělými. Stříbro putuje do Velké Británie zásluhou Holly Archerové (4:19.91) a bronz si na krk pověsila Němka Hanna Kleinová za 4:20.07.

První soutěžní den za sebou mají sedmibojaři. V průběžném vedení po prvních čtyřech disciplínách je evropský rekordman Kevin Mayer z Francie s mezisoučtem 3571 bodů. Na paty mu ovšem zdatně šlape dvacetiletý Švýcar Simon Ehammer (3538 bodů). Juniorský mistr Evropy z roku 2019 ovládl první dvě disciplíny, když byl nejrychlejší na šedesátce za 6.75 a dolétl nejdále v dálkařském sektoru (786). Mayer si zase připsal dílčí prvenství v kouli, kde si vrhl osobák 16.32 a výrazně lepší byl ve výšce, kde bral cenné body za 204 centimetrů. Právě díky této disciplíně přenocuje na průběžné bronzové pozici obhájce titulu Španěl Jorge Ureňa (3424 bodů), jenž si skočil osobní maximum 210 centimetrů.