přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. února 2010, 13:31

Roman Šebrle dostal od IAAF divokou kartu a pojede závodit na HMS

Legenda světového víceboje Roman Šebrle obdržel dnes oficiální pozvánku od IAAF, aby startoval ve víceboji při halovém světovém šampionátu v katarském Dauhá. Česká výprava pro HMS se tak rozrostla na dvacítku atletů.

Legenda světového víceboje a jeden z nejlepších světových atletů uplynulého desetiletí se letos ocitl v pozici, kterou z dřívějších dob neznal. Na rozdíl od minulosti totiž Roman Šebrle nemohl očekávat pozvánku na HMS na základě loňské výkonnosti a letos v hale kvůli zranění žádný sedmiboj neabsolvoval. Jeho jedinou cestou, jak se na šampionát do katarského Dauhá dostat, tak byla divoká karta, jíž IAAF uděluje dvěma vícebojařům z osmi, kteří se pak v závodě představí. Dnes se tato možnost naplnila a na sekretariát ČAS dorazila oficiální pozvánka, kterou Šebrle přijal.


Ožijí vzpomínky?

Pětatřicetiletý svěřenec Dalibora Kupky tak dostal příležitost rozšířit svoji sbírku pěti medailí, které si v minulosti z HMS přivezl. Nejcennější z nich jsou dvě zlata z let 2001 a 2004, při druhém z vítězství navíc složil v Budapešti 6438 bodů, což je stále platný evropský rekord a druhý nejlepší výkon všech dob po světovém maximu Dana O Briana. Zatím poslední cenný kov z HMS  Šebrle získal před čtyřmi lety v Moskvě, kde obsadil třetí příčku. Předloni ve Valencii mu slibně rozjetý víceboj překazilo svalové zranění.

Zdravotní komplikace se mu nevyhnuly ani letos. Šebrle se sice na halu kvalitně připravil, o čemž svědčí výkony z jeho prvních závodů, jenže následné zranění zmařilo jeho plány startovat na domácím vícebojařském šampionátu a dostat  se do trojice závodníků zvaných na HMS na základě výkonů z halové sezony. Český atletický svaz tedy zažádal o udělení divoké karty, čemuž IAAF vyhověla.

S kým by se měl Šebrle v Dauhá utkat? Pozváni byli medailisté z loňského MS v Berlíně Trey Hardee z USA, Kubánec Leonel Suárez a Rus Alexander Pogorelov, které na základě letošní výkonnosti doplní s největší pravděpodobností lídr tabulek Alexej Drozdov z Ruska spolu s Ukrajincem Oleksijem Kasjanovem a Bělorusem Andrejem Kravčenkem. Druhou divokou kartu by podle zatím neoficiálních informací měl obdržet úřadující halový šampion, Američan Bryan Clay.

Halové mistrovství světa se v katarském Dauhá koná od 12. do 14. března, přičemž víceboj je na programu po úvodní dva dny. Česká výprava pro HMS čítá s Šebrlem už dvacet závodníků, nominace se definitivně uzavírá v neděli po skončení národního šampionátu, který o víkendu probíhá v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce.         

Adam Pražák

Vytisknout