přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. února 2020, 22:01

Rojasová trojskokanskou světovou rekordmankou

World Indoor Tour vyvrcholila svým sedmým podnikem v Madridu. Ve španělské metropoli se zapsala do historie venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová, která se stala novou halovou světovou rekordmankou. Koulař Tomáš Staněk obsadil třetí místo. Mílařka Kristiina Mäki doběhla osmá.

Letošní halová sezóna se v Madridu dočkala dalšího světového rekordu. Postarala se o něj úřadující světová šampionka Yulimar Rojasová. Mladé Venezuelance se na španělských mítincích tradičně daří. Však také na Pyrenejském poloostrově dlouhodobě žije. Rojasová naznačila své možnosti již před dvěma týdny v Métách, kde si vylepšila halový osobák na 15.03. Nicméně halové světové historické maximum Rusky Taťány Lebeděvové bylo přeci jen ještě o něco dál, a to na metě 15.36. Na tu ovšem Rojasová zaútočila už čtvrtým pokusem, kdy doskákala na 15.29. Skutečný vrchol pak přišel v jejím podání v závěrečné sérii. Tentokrát už byl její atak světového rekordu úspěšný, jelikož historický zápis posunula na 15.43. Zároveň se jedná také o její absolutní osobní rekord. Pod otevřeným nebem má skočeno o dva centimetry méně. Vlastní rekord mítinku z loňského roku vylepšila o propastných 51 centimetrů. Druhé Liadagmis Poveaové nadělila téměř metr, a to si Kubánka skočila nový halový osobní rekord 14.52. Třetí byla Portugalka Patricia Mamonaová za 14.28. Ve stejné disciplíně mužů potvrdil roli favorita leader světových tabulek Fabrice Hugues Zango. Reprezentant Burkiny Faso doskákal na 17.31. Přes sedmnáct metrů se dostal ještě druhý Francouz Melvin Raffin (17.07).

Tomáš Staněk vstupoval do soutěže koulařů jako rekordman mítinku, když v Madridu hodil před dvěma lety 21.69. V čele této statistiky ho ale ve třetích pokusech sesadil nejprve Polák Konrad Bukowiecki, který zapsal 21.73. Ani on se však nestal vítězem. Závěrečným pokusem zazářil Chorvat Filip Mihajlevič, jenž se před Poláka o centimetr dostal a výkonem 21.74 se mohl radovat nejen z rekordu mítinku, ale také z nového národního rekordu své domoviny. Vlastní maximum posunul o 22 centimetrů. Staněk měl nejdelší vrh ve třetí sérii, kdy jeho koule dopadla na 21.54 a bral třetí příčku. Pro svěřence trenéra Petra Stehlíka se jedná o druhý nejlepší sezónní výkon. Dále hodil pouze v Toruni.

Druhým českým želízkem v ohni madridského mítinku byla na patnáctistovce Kristiina Mäki, která se postavila proti početné africké přesile. Nakonec z toho bylo osmé místo a velmi solidní čas 4:09.56, kterým příliš nezaostala za svým osobním rekordem. Závod byl v jasné režii etiopských běžkyň. V novém rekordu mítinku 4:04.66 zvítězila Gudaf Tsegayová před svými krajankami Lemlem Hailuovou (4:05.24) a Axumawit Embayeovou (4:05.43). Etiopské trio si tak zopakovalo pořadí ze středečního mítinku v Lievin.

Svůj první letošní start absolvoval kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría a hned z toho byl letošní nejlepší světový výkon, který má nyní díky němu hodnotu 841 centimetrů. Echevarría zaostal jen pět centimetrů za svým halovým osobákem, kterým triumfoval před dvěma lety na HMS v Birminghamu. Historické maximum mítinku Řeka Miltiáda Tentogloua překonal o osmnáct centimetrů. Tentoglou se musel letos spokojit s druhým místem za 807 centimetrů. Třetí byl Švéd Thobias Montler před Japoncem Yukim Hashiokou. Oba skočili shodně 802, ale Montler měl lepší druhý nejdelší pokus, což ho v celkovém pořadí posunulo před soka z dálného východu.

Přímo špičková byla hladká šedesátka mužů. Vítězný Američan Ronnie Baker vylepšil časem 6.44 o celých 13 setin rekord mítinku Mika Rodgerse, který byl letos v madridském finále diskvalifikován za ulitý start. Dalšího posunutí osobního maxima na 6.48 se dočkal druhý reprezentant Spojených států Derek Kemp. Důvod ke spokojenosti měl i třetí Ján Volko, jenž výkonem 6.55 zaběhl o dvě setiny nový slovenský národní rekord.

Sprint na 60 metrů překážek opanoval ve svém sezónním maximu 7.48 Brit Andrew Pozzi. Dosavadní rekord mítinku Orlanda Ortegy srazil o tři setiny a vyhoupl se na třetí místo letošních světových tabulek. Jako druhý se do cíle předkláněl Kuvajťan Mohamed Al Youha (7.52). Na šedesátce překážek žen kralovaly Američanky. Vítězná Christina Clemonsová se zařadila časem 7.82 na druhé místo letošních světových tabulek. Druhá byla její reprezentační kolegyně Nia Aliová za 7.88. Také Clemonsová se stala novou rekordmankou mítinku.

Mužská čtvrtka se stala kořistí Španěla Samuela Garcii, jenž seběhl jako první a do cíle už před sebe nikoho nepustil. Jeho vítězný čas měl hodnotu 46.39. V závěru ho ovšem mohutně stahoval Youssef Karam z Kuvajtu. Na domácího borce ale o dvě setiny nestačil. Třetí byl Kennedy Luchembe ze Zambie v novém osobním rekordu 46.73. Na stejné distanci žen měla nejsilnější finiš polská rekordmanka Justyna Swiety-Erseticová, která jako jediná stlačila svůj čas pod 52 vteřin. Na výsledkové tabuli svítil u jejího jména výkon 51.93. Na pomyslné stupně vítězů se vešly ještě Švýcarka Lea Sprungerová (52.26) a Nizozemka Lisanne de Witteová (52.36).

Šest startů a šest výher, vítězná série keňského půlkaře Collinse Kipruta nadále pokračuje. Ani ve španělské metropoli nenašel přemožitele a zvítězil v čase 1:46.09 před Španělem Marianem Garciou (1:46.30) a Polákem Adamem Kszczotem (1:46.32). Kiprutův výkon je navíc novým rekordem mítinku, který sebral právě Kszczotovi.

O vítězi mužské trojky se rozhodovalo až v závěrečném finiši. Poslední okruh měl nejrychlejší Etiopan Getnet Wale a radoval se ze zaslouženého triumfu v čase 7:39.96. Druhý byl v těsném doběhu Keňan Bethwell Birgen (7.40.23) před dalším Etiopanem Selemonem Baregou (7:40.30).

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout