Reprezentanti nabrali směr Dauhá

středa 25. září 2019
Dnes v ranních hodinách odcestovala první část české výpravy, která nás bude reprezentovat na mistrovství světa, které proběhne od 27. září do 6. října v katarské metropoli Dauhá.

České barvy bude na nadcházejícím světovém šampionátu hájit 25 reprezentantů, což je o dva méně, než tomu bylo na předešlém MS v Londýně před dvěma lety. V české sestavě figuruje 15 žen a 10 mužů. Do individuálních disciplín zasáhne celkem devatenáct našich nadějí, které mají rozhodně na co navazovat. Z Londýna si česká výprava přivezla hned tři cenné kovy a všechny byly z oštěpařského sektoru. Barbora Špotáková získala svůj třetí titul mistryně světa. Jakub Vadljech vystoupal na stříbrný stupínek a jeho kolega ze sektoru Petr Frydrych si na krk pověsil bronz.

Co se účastí na MS týká, je nejzkušenější členkou výpravy překážkářka Zuzana Hejnová. Mistryně světa z let 2013 a 2015 odlétá již na svůj osmý světový šampionát. Oštěpařka Barbora Špotáková má na svém kontě jen o jednu účast méně. Mezi muži je suverénně nejzkušenější pětinásobný účastník MS a mistr světa z roku 2013 Vítězslav Veselý. Nechybí pak ani další tradiční reprezentační opory, jako jsou například sedmibojařka Kateřina Cachová, chodkyně Anežka Drahotová, koulař Tomáš Staněk, oštěpař Jakub Vadlejch nebo kladivářka Kateřina Šafránková. Naopak pro některé členy týmu to bude premiéra na světovém šampionátu pod otevřeným nebem. Skutečný křest ohněm tak prožijí například běžci Filip Sasínek, Kristiina Mäki, Marcela Joglová či Diana Mezuliáníková nebo vícemistryně Evropy kategorie do 22 let v běhu na 400 metrů Lada Vondrová.

Tabulkově nejvýše postavenou českou závodnicí bude v Dauhá oštěpařka Nikola Ogrodníková. Ta se po zisku loňské stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Berlíně zabydlela v nejužší světové špičce a daří se jí i v této sezóně. V německém Offenbergu si posunula hodnotu osobního maxima na 67.40, za což jí v průběžných světových statistikách patří třetí místo. Při své premiéře na mistrovství světa před dvěma lety v Londýně neprošla z kvalifikace. Tentokrát však bude do mistrovského závodu vstupovat jako jedna z favoritek. V sektoru navíc nebude sama. V oštěpu žen máme hned trojí zastoupení. Ogrodníkovou doplňují ještě Barbora Špotáková a Irena Šedivá.

Na své čtvrté mistrovství světa odcestovala chodkyně Anežka Drahotová. Na šampionátu v Moskvě 2013 došla sedmá a o dva roky později v Pekingu skončila na osmé příčce. V Londýně pak závod nedokončila. Na pozitivní vlnu se vrátila v loňské sezóně, když na mistrovství Evropy brala stříbrnou medaili. V tomto roce absolvovala čtyři závody na trati 20 kilometrů. Zahájila ve švýcarském Luganu, kde obsadila třetí místo ve svém dosud platném sezónním výkonu 1:34:27. Následně byla pátá v Dudincích a v Poděbradech si došla pro další mistrovský titul. Začátkem července pak vybojovala na univerziádě v Neapoli bronzovou medaili. Od té doby se soustředila na přípravu před světovým šampionátem.