přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. března 2023, 12:22

Reprezentaci čeká nabitá sezóna

Letos nás čeká opravdu nabitá atletická sezóna pod otevřeným nebem a čeští reprezentanti budou mít vskutku napilno. Jaké tedy budou z pohledu české reprezentace nadcházející měsíce?

Hned první reprezentační vrchol letošní letní sezóny se uskuteční v České republice. Bude jím mistrovství Evropy chodeckých družstev, které se uskuteční 21. května v Poděbradech. Tento podnik se uskuteční na lázeňské kolonádě již potřetí. Poprvé tomu bylo ještě pod původním názvem Evropský pohár. V sezóně 2021 se pak kontinentální chodecká elita do Poděbrad vrátila a po dvouleté pauze je tu zas.

Krátce nato se 3. června uskuteční Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů na dráze a jeho pořadatel bude stejný jako loni, tedy francouzské městečko Pacé. Na to má z minulé sezóny skvělé vzpomínky Moira Stewartová, která si zde doběhla pro šesté místo v novém českém rekordu 32:08.96.

Jen něco málo přes půl roku od sebe dělí světové šampionáty v horských bězích. Ten poslední proběhl na začátku listopadu minulého roku v thajském Chiang Mai, odkud přivezla česká výprava zásluhou Barbory Macurové stříbrnou medaili. Nadcházející vydání vrchařského MS se chystá na 6. – 10. června v rakouském Innsbrucku.

Na konci června se uskuteční Evropské hry a jejich součástí bude v polském Chórzowě i mistrovství Evropy družstev v atletice. Český tým si před dvěma lety v rumunské Kluži vybojoval postup mezi elitu a v té se bude chtít letos udržet. Formát soutěže ovšem doznal určitých změn. Elitní divize 1 čítá celkem 16 týmů včetně toho našeho a poslední tři družstva sestoupí do divize 2. Novinkou je také to, že se týmy ze všech divizí utkají ve stejné destinaci. Evropskému šampionátu družstev je v atletickém kalendáři vyhrazen termín 23. – 25. června.

Hostitelem 14. mistrovství Evropy do 23 let je finské Espoo, a to ve dnech 13. – 16. července. Český tým bude mít jistě na co navazovat. Před dvěma lety vybojovala naše reprezentace v Tallinnu čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Velmi složité to budou mít v navazování předešlých úspěchů i naše naděje na 16. Evropském olympijském festivalu mládeže ve slovinském Mariboru. Ten loňský v Banské Bystrici byl totiž pro české barvy medailově rekordní. Jedenáct cenných kovů je v tomto směru historickým maximem. Letos se atletické soutěže v rámci EYOFu uskuteční v termínu 25. – 29. července.

Ve dnech 1. – 6. srpna by měla konečně proběhnout odkládaná univerziáda v čínském Chengdu. Naposledy se nejlepší univerzitní sportovci světa utkali před čtyřmi lety v italské Neapoli.

V minulé sezóně byl Jeruzalém hostitelem mistrovství Evropy do 18 let. Letos se do Izraele kontinentální špička opět vrátí, ale tentokrát se jedná o juniory. Původním pořadatelem MEJ měla být rumunská Kluž, nicméně poté, co její zástupci oznámili, že nejsou schopni tento šampionát uspořádat, se toho ujal právě Jeruzalém s čerstvými pořadatelskými zkušenostmi. Mistrovství Evropy do 20 let proběhne v termínu 7. – 10. srpna. Poslední MEJ hostil Tallinn a česká výprava na něm brala dvě stříbra.

Globálním vrcholem celé atletické sezóny pak bude mistrovství světa v Budapešti. Tento atletický svátek se v Maďarsku uskuteční vůbec poprvé, a to na novém stadionu v Národním atletickém centru. O světové medaile se bude bojovat od 19. do 27. srpna. Na loňském MS v Eugene získal pro české barvy jediný cenný kov bronzový Jakub Vadlejch.

Svou premiéru si 30. září a 1. října v lotyšské metropoli Rize odbyde mistrovství světa v silničních bězích. Na programu budou tři disciplíny, a to půlmaraton, závod na 5 kilometrů a závod na jednu míli.

Tradičně posledním mezinárodním vrcholem roku bývá mistrovství Evropy v přespolním běhu. To se uskuteční 10. prosince v Bruselu, kam se tento šampionát vrátí po patnácti letech.

Reprezentační vrcholy letní sezóny 2023

21. 5.                   Mistrovství Evropy v chůzi družstev                         Poděbrady (Česká republika)
3. 6.                      Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů               Pacé (Francie)
6. – 10. 6.           Mistroství světa v horských bězích                           Innsbruck (Rakousko)
23. – 25. 6.         Mistrovství Evropy družstev                                      Chorzów (Polsko)
13. 16. 7.            Mistrovství Evropy do 23 let                                      Espoo (Finsko)
25. – 29. 7.         Evropský olympijský festival mládeže                     Maribor (Slovinsko)
1. – 6. 8.              Letní světová univerziáda                                        Chengdu (Čína)
7. – 10. 8.           Mistrovství Evropy do 20 let                                     Jeruzalém (Izrael)
19. – 27. 8.         Mistrovství světa                                                        Budapešť (Maďarsko)
30. 9. – 1. 10.    Mistrovství světa v silničních bězích                        Riga (Lotyšsko)
10. 12.                 Mistrovství Evropy v přespolním běhu                   Brusel (Belgie)

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová, David Švestka

Vytisknout