přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. července 2022, 12:30

Reprezentace nabrala směr Oregon

Ve středu v brzkých ranních hodinách odletěla první část české výpravy, která nás bude reprezentovat na nadcházejícím mistrovství světa v Eugene.

Naši atleti ovšem neletí rovnou do dějiště světového šampionátu. Nejprve je čeká aklimatizační kemp v desetitisícovém městečku Monmounth, které se nachází poblíž hlavního města Oregonu Salemu. Český tým bude ladit svou formu v komplexu místní Western Oregon Univerzity odkud se následně 12. července už v kompletní sestavě přesune přímo do Eugene, kde 15. července odstartuje 18. mistrovství světa.

Mílařka Kristiina Mäki se na loňských olympijských hrách postarala o největší překvapení, když dokázala projít až do finále. Letos v hale přišla ho účast na světovém šampionát v Bělehradě kvůli pozitivnímu Covid testu a vše by si ráda vynahradila na mistrovství světa pod otevřeným nebem. V průběhu celé letní sezóny předváděla solidní výkony. Následně se rozhodla vynechat mistrovství republiky v Hodoníně a raději potrénovat na soustředění v italském Melagu. Účast v Oregonu si zajistila zaběhnutím ostrého limitu právě na loňském olympiádě, a tak měla dostatek prostoru, aby se na MS připravila dle svého uvážení.

Tyčkařka Amálie Švábíková debutovala na světovém šampionátu už před pěti lety v Londýně. Tehdy si vybrala nováčkovskou daň, když nedokázala v kvalifikaci zdolat svou základní výšku a skončila bez výkonu. Od té doby však posbírala řadu zkušeností a také mezinárodních úspěchů. Stala se juniorkou mistryní světa i evropskou šampionkou do 23 let. Daří se jí i letos, když si už pod vedením Štěpána Janáčka posunula na Zlaté tretře hodnotu kariérního maxima na 460 centimetrů a pokud se tomuto výkonu přiblíží i na MS, tak může pomýšlet vysoko. Soutěž tyčkařek může být hodně otevřená.

Diskař Marek Bárta si ve svých 29 letech poprvé v kariéře zazávodí na velké mezinárodní akci. Loni se blýskl třetím místem na evropském vrhačském poháru ve Splitu a o své místo ve výpravě pro Eugene bojoval až do poslední chvíle. Nakonec mu jeho letošní výkony k účasti mezi světovou elitou stačily. Přesto, že bude na MS závodit poprvé, v Eugene to dobře zná. Několikrát zde totiž závodil v rámci šampionátu NCAA, kde sbíral medailové úspěchy.

Petr Jelínek

Vytisknout