přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2021, 08:59

Reprezentace nabrala směr Kluž

Ve čtvrtek v ranních hodinách odcestovala česká reprezentace z Letiště Václava Havla v Praze na mistrovství Evropy družstev, které hostí o nadcházejícím víkendu Kluž.

V rámci devátého vydaní této soutěže bude český tým usilovat o návrat do elitní skupiny, ze které před dvěma lety v polské Bydhošti trochu nešťastně sestoupil. V tom jim bude chtít zabránit celkem jedenáct dalších reprezentačních výběrů. Původně měla mít letošní první liga dokonce třináct účastníků, nicméně Irsko už předem avizovalo, že v Kluži soutěžit nebude. Bude se bojovat o dvě postupová místa a česká reprezentace patří k favoritům. V minulosti se nám vždy hned na první pokus podařilo vrátit do Superligy.

Nejvážnějším soupeřem bude jistě silný a ambiciózní výběr Nizozemka. V jeho řadách sice chybí hvězdy Sifan Hassanová a Dafne Schippersová, přesto mají Nizozemci ty nejvyšší cíle. O postup se budou chtít rvát také severské týmy z Finska, Švédska a Norska. Bez šancí nejsou ani Bělorusko, Belgie, Turecko, Švýcarsko nebo Řecko. Domácího prostředí se pokusí využít Rumunsko. Situace tak bude velmi otevřená. Outsiderem skupiny je Estonsko, které nejspíš čeká sestup do druhé ligy.

Česká reprezentace odcestovala do Kluže v silné sestavě. Přesto zde je několik nepříjemných absencí. Pro zranění chybí například diskař Marek Bárta. Nebude startovat ani překážkářka Zuzana Hejnová a na poslední chvíli se omluvili běžci Jakub Holuša a Simona Vrzalová, kteří nejsou stoprocentně zdravotně fit.

Naopak se budeme moci opřít osvědčená jména, jako jsou překážkář Petr Svoboda, dálkař Radek Juška, koulaři Tomáš Staněk a Markéta Červenková, čtvrtkaři Pavel Maslák a Lada Vondrová, oštěpaři Vítězslav Veselý a Nikola Ogrodníková nebo mílařka Kristiina Mäki.

Suverénně nejzkušenějším členem výpravy, co se týká mistrovství Evropy družstev, je tyčkař Jan Kudlička. Pro něj se jedná již o devátou účast na kontinentální týmové soutěži. Premiéru si odbyl ještě v rámci Evropského poháru v roce 2008 v portugalské Leirii a od té doby chyběl pouze jednou, a to v roce 2010 při první lize v Budapešti. Naopak benjamínkem je juniorka Barbora Šplechtnová, která poběží dvoustovku a štafetu na 4x100 metrů.

Premiéru v dospělé reprezentaci si odbydou diskař Petr Procházka, běžec Adam Dvořáček, překážkářka Nikoleta Jíchová, dálkařka Adéla Záhorová, stýplař Damián Vích a běžec Viktor Šinágl. První reprezentační akci před sebou mají také náhradnice Kimberley Ficenec a Věra Holubářová.

Kromě týmového úspěchu půjde o hodně i mužským štafetám na 4x100 a 4x400 metrů. V silné konkurenci totiž mají šanci usilovat o účast na olympijských hrách v Tokiu. Sprinterům by k tomu měli pomoci hlavně Nizozemci a Švýcaři. Silné čtvrtkařské sestavy pak budou mít tradičně Belgičané, Nizozemci a Turci.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout