přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. června 2011, 22:38

Rekordy šampionátu Šedivé a Hanče, limity překážkářek a Nové

Mistrovství ČR juniorů a dorostu má za sebou první den. Výpravy pro mládežnické vrcholy se v Ostravě rozrostly o čtyři nová jména, kvalitní výkony ovšem byly k vidění i v dalších disciplínách.

Mladí sprinteři nemají při mistrovském „gigantu“ v posledních dvou ročnících příliš štěstí na vítr. Před rokem v Táboře jejich výkony znehodnotil tím, že foukal v cílové rovince přespříliš do zad, tentokrát (až na výjimky) vál na vítkovickém stadionu přesně opačným směrem. Přesto jej atleti dokázali překonat, zejména pak překážkáři.

Dorostence Karolině Hlavaté se na 100 m př. povedlo časem 13.70 v protivětru -2.3 m/s dokonce nominovat na mistrovství světa. Ve finále sice běžela o 16 setin pomaleji, ale zase se dařilo její kolegyni Lucii Koudelové, která i přes ještě silnější třímetrový vítr pokořila potřebný čas do Lille (13.85) o dvě setiny. Junior Václav Sedlák, jenž už má start na ME v Lille zajištěný, si při -1.7  m/s vylepšil osobní rekord v kvalifikačním běhu na 13.88. Zlato pak získal v dvojnásobně silnějším uragánu za čas jen o setinu pomalejší.

Také hladkým sprintům podmínky rozhodně nepomohly. Přesto Martina Černochová, vítězná dorostenka na stovce, na nominační čas 11.9 pro Lille ve finále (-2.4) zaútočila a zůstala za ním jen o 12 setin. Její vrstevník Marek Bakalár nemusel smutnit, na MS se nominoval již při mezistátním utkání, jemu zase vítr (-1.7) svál výkon na 10.83.

Dvojčata Drahotova tentokrát rozdělila své síly a obě přesvědčivě dominovala svým disciplínám. Anežka se vydala na patnáctistovku a kralovala solidním časem 4:36.04, Eliška zůstala u obvyklejší chůze a pět kilometrů ovládla za 25:28.49. Rekordy však dorostenky Drahotovy tentokrát nelámaly, o maximum šampionátu se postaral jejich vrstevník Luděk Hanč, jenž pětku ušel za 22:13.82, o dvacet vteřin lépe než před deseti lety Jiří Chaloupka.

Definitivně svou účast na juniorském šampionátu za měsíc v Tallinnu potvrdila výškařka Magdalena Nová, když dnes překonala potřebný limit ČAS 182 cm. Dorostence Nikole Pařilové sice při překonání 178 chyběly k limitu dva centimetry, ta už jej má ovšem splněný z počátku června. Obdobně se ve skoku o tyči vedlo již jistému účastníkovi MEJ Lukáši Posekanému, který překonal rovných pět metrů. Potvrdit limit se bohužel nepodařilo jeho kolegovi Michalu Kleinertovi, jenž už má nakročeno.

V dálce se skokem za šest metrů – přesně 608 – blýskla juniorka Michaela Nejedlová (vyhrála i trojskok), k postupu do Tallinnu potřebovala ještě 7 cm, těšit ji může alespoň překonaný entry. Přesně o metr dál skočili vítězný dorostenec Jiří Sýkora – v Lille bude reprezentovat v osmiboji – i junior Václav Sedlák, ten má splněno rovněž ve víceboji a také na překážkách zmíněných v úvodu.

V oštěpu potvrdila skvělou formu juniorka Irena Šedivá, když překonala hodem 55.58 metru rekord šampionátu, který držela od roku 2000 Jarmila Klimešová (52.62). Za svým národním maximem z Odložilova memoriálu přitom zůstala pouze o osm decimetrů. V koulařské soutěži se podle očekávání prosadil již jistý účastník MEJ Martin Novák, který předvedl 18.57 m. Druhý Jaromír Mazgal stvrdil svou účast na tomto šampionátu, když poslal 6kg náčiní na 18.29, zítra navíc přijde na řadu jeho hlavní disciplína disk, v němž loni získal bronz na olympiádě mládeže.

Výsledky jsou zde.

 

Michal Procházka

Vytisknout