přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2011, 14:22

Rekordu si Pelantová ani nevšimla

Aniž to tušila, překonala Lucie Pelantová při sobotní Velké ceně Nového Města nad Metují národní maximum na nemistrovské trati 5000 metrů chůze. Jinak na extraligovém mítinku vynikali především hosté ze zahraničí.

Když jí časomíra po projití pěti kilometrů na dráze ukázala hodnotu 21:52.12, nevyvolalo to v Lucii Pelantové nijak zvlášť velkou vlnu emocí. A v poklidu přijala i to, když se s třídenním zpožděním dozvěděla, že se díky svému výkonu dočká zápisu do národní rekordní listiny. Na nemistrovské a zřídka vypisované trati totiž o více než půl minuty překonala dosavadní historické maximum Kamily Holpuchové z roku 1991.

Jsem s tím výkonem spokojená, protože jsem ho zašla v solozávodě a po náročném tréninku, ale nijak ho nepřeceňuji. V dubnu jsem v Olomouci dosáhla podobného času na silnici, navíc Kamile při tom jejím výkonu bylo jen sedmnáct let,“ prohlásila Pelantová, která je aktuálně v závěrečné fázi na náročný asijský dvojboj. 19. srpna ji totiž čeká v čínském Šen-čenu dvacítka na univerziádě a o 12 dní později stejná vzdálenost na mistrovství světa v Koreji. „Těším se, jen se trochu děsím počasí. Doufala jsem, že mě zdejší léto lépe připraví na tamní vedra,“ povzdychla se s poukazem na to, že se před pár dny vrátila z horského soustředění, kde rtuť na teploměru stěží dosahovala 15 °C.

Velká cena Nového Města skýtala dobrou příležitost i pro ty, kteří se chtějí ještě nominovat na světový šampionát. Nikomu se však nepovedlo ji zužitkovat, byť třeba sprinterka Kateřina Čechová o to usilovala velmi výrazně. V rozběhu stovky zaostala po výkonu 11.45 za nominačním kritériem o rovnou desetinu, jenže ve finále byl proti jejím ambicím ukrojit zbývající kousek silný protivítr. Výsledkem byl čas 11.50.

Na trati 110 m př. se v dobrém světle představil i její kolega ze skupiny Luďka Svobody Martin Mazáč, který po výkonu 13.77 nestačil jen na hostujícího Američana Jeffa Portera (13.41). Překážkářkám jasně dominovala Lucie Škrobáková, s výkonem 13.36 měla více než vteřinový náskok na nejlepší soupeřky. Oldřiška Marešová s přehledem vyhrála výšku výkonem 186 cm, mezi muži neměl konkurenci již jistý účastník MS Jaroslav Bába (221).

Kladivář Lukáš Melich obsadil po 72.90 m druhou příčku za Lotyšem Igorsem Sokolovsem (73.45). V dálce jasně kralovala Slovenka Renata Medgyesová s 637 cm, Jana Korešová skočila 587 cm, sprinterka Iveta Mazáčová o dva dílky méně. Mezi muži vévodil se 794 cm Japonec Yohei Sugai, nejlepší z Čechů, Štěpán Wagner, skočil 753 cm. Také kvalitně obsazená čtvrtka překážek mužů se stala kořistí cizinců, výkonem 50.53 zvítězil vracející se Polák Marek Plawgo. Michal Uhlík byl s 51.55 čtvrtý, Jiří Mužík dosáhl výkonu 52.09.

Mítink v Novém Městě nad Metují byl čtvrtým ze šesti závodů, které dohormady tvoří třetí kolo atletické extraligy. Příští díl je na programu již tuto sobotu, kdy se v Táboře koná tamní Velká cena. Nominační období pro MS se uzavírá o den později.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout