přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2003, 00:14

Radostný návrat českých chodců z Ruska

V pondělí 19. května ve večerních hodinách se na ruzyňské letiště vrátili čeští reprezentanti z Evropského poháru v chůzi.

Šestičlenná výprava ČR svým výsledkem v ruských Čeboksarech předčila očekávání. Nejvyšších umístění dosáhli junior Jiří Chaloupka, který ve své kategorii skončil osmý, a Miloš Holuša na padesátikilometrové trati obsadil deváté místo. Tři čeští závodníci pak překonali B-limit pro MS v Paříži a jeden limit ČAS pro ME juniorů. Barbora Dibelková a Miloš Holuša na MS a Jiří Chaloupka na ME "19" limit splněný už mají, ale Jiřího Malysu na světový šampionát v Paříži na 20 km posunul teprve právě výkon z Evropského poháru.

Celkově lze tedy českou výpravu na EP v Čeboksarech hodnotit jako úspěšnou. "Čeští chodci v Čeboksarech zanechali velmi dobrý dojem," těší se reprezentační trenér chůze Ivo Piták, "dá se říct, že jsme v dané situaci vytěžili maximum." Celkem pět závodů Evropského poháru se v Čeboksarech uskutečnilo během jediného dne.

Výsledky do značné míry poznamenalo proměnlivé počasí, které ovlivnilo zejména nejdelší závod, 50 km mužů. "Na poslední hodinu a půl se výrazně ochladilo," popisuje část druhé poloviny trati devátý muž Evropského poháru Miloš Holuša, "v samotném závěru se strhl doslova uragán." Osmatřicetiletý závodník USK Praha nepřízně počasí lituje, protože věřil, že v Čeboksarech může splnit limit pro olympijské hry 2004 v Aténách. V takticky bezvadně zvládnutém závodě tomu také Holušovy mezičasy dlouho nasvědčovaly. "Ještě na šestatřicátém kilometru jsem to měl rozjeté na čas pod tři hodiny padesát pět," přibližuje Holuša nadějný průběh. Také ostatní závodníci na čelních pozicích kvůli Chladnu a silnému větru nakonec dosáhli slabších výsledků, než jakým odpovídaly mezičasy. Každopádně Holušovo 9.místo v Evropském poháru se řadí mezi jeho největší úspěchy. "Troufám si tvrdit, že Miloš šel možná nejlepší závod své kariéry," sděluje krátce po příletu do Prahy Ivo Piták, "takhle blízko absolutní špičky se nikdy nepohyboval." Holuša po celý závod figuroval v elitní desítce; závod dokončil v čase 3:58:05. Nejbližším závodem na 50 km bude pro Holušu už vrchol sezony, tedy srpnové mistrovství světa v Paříži.

Pojistku startu v Paříži vybojoval Jiří Malysa, který na dvacetikilometrové trati skončil čtrnáctý časem 1:23:46 a k A-limitu pro účast na MS dosaženému na loňském ME v Mnichově přidal v Čeboksarech nezbytné "béčko". "Jirkova forma jde nahoru. Důležité je, že se dostal ze svého zranění," uvádí Ivo Piták. Pro Malysu byl Evropský pohár již čtvrtým startem v této sezoně a pokaždé z výsledného času něco ubral. Závod na 20 km mužů v neděli uzavíral souboje v Evropském poháru chodců a před 17. hodinou tamního času bylo počasí už klidnější.

Devatenáctileté Barboře Dibelkové do seznamu vrcholných akcí této sezony kromě ME do 22 let zřejmě přibude také mistrovství světa v Paříži. Letos v únoru v ukrajinské Jevpatorii Dibelková s přehledem splnila B-limit na dvacetikilometrové trati a o pouhých 24 vteřin ji časem 1:33:24 unikl dokonce kvalitnější z limitů. V Čeboksarech napodobila své vystoupení v Jevpatorii a za 1:33:33 si došla pro 23. místo. "Barbora předvedla také vynikající výkon. Je dobré, že potvrdila svůj výsledek z Ukrajiny," raduje se Ivo Piták.

Výsledky českých atletů na EP 2003, 18. 5. Čeboksary (Rusko):

MUŽI
20 km - 14. Jiří Malysa 1:23:46
50 km - 9. Miloš Holuša 3:58:05

ŽENY
20 km - 23. Barbora Dibelková 1:33:33

JUNIOŘI
10 km - 8. Jiří Chaloupka 42:51
10 km - 33. Patrik Hlavsa 47:00
10 km - 40. Stanislav Herman 50:33 

Podrobnosti k EP v chůzi naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout