Radcliffeová v nejlepším světovém čase maratonské historie

neděle 13. dubna 2003
Nedělní maraton v Londýně přinesl změny v tabulkách nejlepších světových výkonů.

Domácí vytrvalkyně Paula Radcliffeová suverénním vítězstvím překonala vlastní maximum světové historie, když Městský maraton v Londýně vyhrála za 2:15:25. Dosavadním nejlepším světovým výkonem byl čas 2:17:18, jehož Radcliffeová dosáhla v Chicagu v říjnu 2002. Paula Radcliffeová se na závod v Londýně systematicky připravovala a kvůli němu vynechala i MS v přespolním běhu, které se konalo před dvěma týdny ve švýcarském Lausanne. Zde by přitom obhajovala titul mistryně světa na delší trati z loňského šampionátu v Dublinu. První ženou, která maratonskou trať zaběhla pod 2:20 hod., byla Japonka Naoko Takahashiová. Výkonu 2:19:46 dosáhla 30. září 2001 v Berlíně. O rok a půl později tedy britská závodnice Paula Radcliffeová dokázala tuto magickou hranici překonat o více než čtyři a půl minuty.

Mezi muži se prosadil mistr světa a olympijský vítěz Gezahegne Abera z Etiopie. Čtyřiadvacetiletý borec v dramatickém finiši předčil Itala Baldiniho. Oba dosáhli kvalitního času 2:07:56.

Loňský ročník Městského maratonu v Londýně přinesl změny rekordních tabulek v mužské kategorii. Američan Khalid Khannouchi zde protnul cílovou pásku v čase 2:05:38, což je dosud platný nejlepší světový výkon.