přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2010, 15:23

Rada EA vybrala organizátora mistrovství Evropy 2014

Švýcarský Prangins hostil 125. jednání vrcholného orgánu Evropské atletiky (EA), které rozhodlo o pořadateli ME za čtyři roky a mělo na programu další důležitou agendu.

Dvaadvacátý šampionát starého kontinentu uspořádá v roce 2014 největší švýcarské město Curych. Na zdejším stadionu Letzigrund probíhá každoroční Weltklasse, patrně nejuznávanější mítink na celém světě. Kromě toho má alpská země ještě jeden podnik v rámci seriálu vzniklé Diamantové ligy, lausannskou Athletissimu. „Ačkoli nelze srovnávat jednodenní mítinky s rozměry, které má šampionát, pevně věříme, že naše zkušenosti budou cenným přínosem,“ uvedl Patrick K. Magyar, šéf akciové společnost speciálně ustavené k organizaci mistrovství (Leichtathletik EM 2014 AG).


Letzigrund po rekonstrukci (Weltklasse 2007) - foto: www.graf.cz

V hotelu La Barcarolle, na břehu Ženevského jezera, přednesl prezident EA Hansjörg Wirz zprávu o dlouhodobé strategii a prioritách Evropské atletiky. Rovněž byly prezentovány hospodářské výsledky roku 2009 a výhled pro léta 2010-2011. Členové rady byli informováni, že financování EA je stabilní a v posledních dvou letech vzrostly finanční rezervy.

Rada také zhodnotila sílu, povědomí a image atletiky v Evropě. V této souvislosti proběhla diskuze na téma televizní politiky a finanční situace světové asociace (IAAF). Rada EA se usnesla na odeslání otevřeného dopisu Radě IAAF, v němž hodlá vyjádřit obavy ze současné špatné rozpočtové situace IAAF a televizních práv, jež jsou prodávána televizím bez záruky volného šíření signálu po starém kontinentě.

Rada EA přidělila zimní vrhačský evropský pohár pro příští rok hlavnímu městu Bulharska, Sofii. A také vynuceně změnila pořadatele letošní druhé ligy vícebojařského EP (26. a 27. června) na izraelský Tel Aviv. Původní místo konání, portugalská Ribeira Brava, bylo totiž zaplaveno.

Pokud jde o rozvoj hnutí, Rada schválila plán na vznik „fóra pro mladé lídry“ (Young Leaders Forum) v souvislosti s konáním ME v Barceloně. Fungovat bude na bázi oniline komunity zahrnující trenéry, dobrovolníky a další skupiny pohybující se v atletice.

Od letošního roku přibude vedle dosud vyhlašovaných kategorií také cena EA pro nejlepšího trenéra (European Athletics Coaches' Award). Vyhlášen bude spolu s ostatními na Konventu Evropské atletiky, v říjnu v srbském Novém Sadu.

Michal Procházka

Vytisknout