přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. února 2020, 12:55

Půlmaratonský svěťák a další highlighty víkendu

Uplynulý víkend byl zejména ve znamení národních šampionátů, ale zajímavé výkony padaly i mimo ně. Nad všemi vyčnívá zejména nový světový rekord v půlmaratonu, který padl v Ras al Khaimah.

Ras al Khaimah

Spojené arabské emiráty jsou pověstné rychlými maratonskými i půlmaratonskými tratěmi, a to se potvrdilo i na letošním ročníku půlmaratonu v Ras al Khaimah. V kategorii žen totiž padl světový rekord. Postarala se o něj Etiopanka Ababel Yeshanehová, která proběhla cílem v čase 64:31 a z tři roky starého historického maxima Keňanky Joyciline Jepkosgeiové ukrojila dvacet vteřin. Předešlý rekordní zápis překonala také druhá Brigit Kosgeiová z Keni, která zaznamenala 64:49. Třetí byla její reprezentační kolegyně Rosemary Wanjiruová za 65:34. Vítěze z této východoafrické velmoci měl závod mužů, který opanoval v čase 58:58 Kibiwot Kandie.

Clermont-Ferrand

Tyčkařský mítink ve francouzském Clermont-Ferrand měl očekávaného vítěze. Stal se jím švédský světový rekordman Armand Duplantis. Ten i při svém letošním pátém halovém startu překonal šest metrů. Tentokrát triumfoval výkonem 601 centimetrů a následně se opět pokoušel o zdolání vlastního světového rekordu na hodnotě 619. Ta mu však podruhé v řadě odolala. Přesto je jeho bilance v letošní halové sezóně obdivuhodná. V pěti startech dokázal dvakrát vylepšit světový rekord na 618 centimetrů. V každém z těchto pěti závodů na historické světové maximum alespoň útočil a šestimetrovou hranici zdolal pokaždé.

V Clermont-Ferrand o sobě dal výrazně vědět i bývalý světový rekordman a pořadatel mítinku Francouz Renaud Lavillenie, jenž byl druhý za 594 centimetrů a ukázal tak, že ještě nepatří do starého železa. Třetí byl výkonem 587 centimetrů Američan Sam Kendricks. Mezi ženami získala primát Sandi Morrisová ze Spojených států, která se jako jediná přenesla přes 480 centimetrů. V dalším pořadí ji následovaly Kubánka Yarisley Silvaová a Slovinka Tina Šutejová. Obě skočily 474 centimetrů. Pro Šutejovou se jedná o vylepšený národní rekord.

Bloemfontein

První ostrý start od světového šampionátu v Londýně 2017 absolvoval světový rekordman v běhu na 400 metrů a stále ještě úřadující olympijský šampion na této distanci Jihoafričan Wayde van Niekerk, který se vrací po vážném zranění kolene. V Bloemfontein absolvoval závody na 100 a 200 metrů. Na nejkratším sprintu zaběhl 10.10 a na dvojnásobné trati zaznamenal 20.31.

Auckland

Na domácí půdě v novozélandském Aucklandu testoval svou formu koulař Tom Walsh. Jeho nejdelší pokus v soutěži měřil 21.66. V závodě žen proběhl novozélandsko-kanadský souboj, ze kterého vyšla vítězně v novém osobním rekordu 18.84 Kanaďanka Sarah Mittonová a připsala si cenné skalpy domácí hvězdy Valerie Adamsové (18.73) a zkušenější krajanky Brittany Crewové (18.51).

Národní mistrovství v zahraničí

Německo

Nejvýraznější osobností německého šampionátu byla Malaika Mihambová. Ta dle očekávání ovládla soutěž dálkařek výkonem 677 centimetrů, ale velmi zdatně si vedla i mezi sprinterkami na šedesátce, kde si vylepšila osobní rekord na 7.22 a brala stříbro, když o jedinou setinu podlehla pouze Lise Marii-Kawayieové (7.21). Na mužské šedesátce byl nejrychlejší Deniz Almaz za 6.60. Stejnou trať s překážkami ovládl v kvalitním čase 7.59 Gregor Traber. V koulařském kruhu potvrdil roli favorita zkušený David Storl (20.58). V tyčkařském sektoru vyhrál Bo Kanda Lita Baehre za 570 centimetrů.

Francie

Juniorský světový rekord byl k vidění na francouzském národním šampionátu této kategorie. Na šedesátce překážek přepisoval historii teprve sedmnáctiletý Sasha Zhoya, když prolétl trať za 7.34, čímž o šest setin vylepšil dosavadní rekordní zápis Američana Treye Cunninghama z roku 2017.

Ukrajina

Ozdobou ukrajinského mistrovství byla dle očekávání soutěž výškařek, kde prodloužila svou letošní halovou neporazitelnost juniorská světová rekordmanka Jaroslava Mahučiková, když překonala laťku o hodnotě 201 centimetrů. Druhá byla Iryna Heraščenková za 193. V pětiboji potvrdila skvělou halovou formu Alina Šuchová, která brala titul za 4503 bodů. V závodě dálkařů rozhodoval o vítězi jediný centimetr, který hrál ve prospěch Sergije Nykyforova (789) před Vladyslavem Mazurem (788).

Švédsko

Švédskému mistrovství dominovaly svými výkony technické disciplíny. Pozici vedoucího muže letošních evropských dálkařských tabulek potvrdil Thobias Montler, jenž dolétl na 822 centimetrů, čímž se zařadil na druhé místo světových halových statistik tohoto roku za Kubánce Juana Miguela Echevarríu. V tyčkařském sektoru se blýskla výkonem 474 centimetrů Angelica Bengtssonová. Koulařské tituly brali Victor Petterson (20.89) a Fanny Roosová (17.92).

Itálie

Na italském šampionátu testoval svou rychlost Filippo Tortu, jenž si na šedesátce dosprintoval pro zlato v čase 6.60. Koulař Leonardo Fabbri předvedl další špičkový výkon 21.45. Velmi rychlou patnáctistovku ovládl časem 3:40.75 Yassin Bouih a ve výšce se z triumfu radovala Elena Valortigaraová za 196 centimetrů.

Nizozemí

O nejvýraznější výkony nizozemského mistrovství se postarali hlavně sprinteři. Tituly na šedesátce získali Joris van Gool (6.62) a Nketia Seedoová (7.24). Na stejné distanci s překážkami byla nejrychlejší Nadine Visserová za 8.06. Na čtvrtce potvrdil papírové předpoklady Toni van Diepen (46.44). Z technických disciplín stojí jistě za zmínku vítězný výkon tyčkaře Rutgera Koppelaara, který skočil 575 centimetrů.

Slovensko

Na slovenském šampionátu nechyběl ani Ján Volko, který si v poklidu doběhl pro další titul na šedesátce v čase 6.71. Mezi ženami zvítězila Monika Weigertová za 7.43. Suverénní vítězství v závodě na 60 metrů překážek si připsala Stanislava Škvarková (8.17).

Velká Británie

Britské národní mistrovství svými výkony trošku zaostalo za očekáváním. Největší kvalitu měl závod mužů na 800 metrů, kde zvítězil v novém osobáku 1:46.89 Guy Learmonth. Pod 1:47 se dostal ještě stříbrný Andrew Osagie (1:46.98). Tom Gale jednoznačně opanoval výškařské klání výkonem 227 centimetrů.

Bělorusko

O nejvýraznější výkony běloruského domácího šampionátu se postarali koulařka Aliona Dubitská (18.85), překážkářka Alina Talayová (8.06), dálkařka Anastassia Mirončik-Ivanovová (670) a její kolega ze sektoru Vladislav Bulakov (794).

Maďarsko

Vyrovnaný a kvalitní dálkařský duel nabídlo maďarské mistrovství. V něm byla úspěšnější v novém osobním rekordu 658 centimetrů Anasztazia Nguenová. Stříbrná Petra Farkasová předvedla jen o dva centimetry méně. Koulařka Anita Martónová zapsala nejlépe 17.86.

Petr Jelínek

Vytisknout