Půlmaratonské tituly pro Pavlištu a Joglovou

neděle 12. července 2020
V Kostěnicích nedaleko od Pardubic proběhlo mistrovství České republiky v půlmaratonu mužů a žen. Z titulů se radovali Vít Pavlišta a Marcela Joglová.

V mistrovském závodě mužů se očekával souboj mezi obhájcem posledních dvou titulů Jiřím Homoláčem a pětinásobným šampionem Vítem Pavlištou. Průběh byl ovšem nakonec úplně jiný. Do pátého kilometru se držela zhruba desetičlenná skupinka favoritů pohromadě. Následně ji však roztrhalo duo Vít Pavlišta a Dominik Sádlo, kteří si velmi rychle vybudovali dvacetimetrový náskok na pronásledující čtveřici Vladimír Marčík, Jan Kohut, Martin Zajíc a Jiří Homoláč. Jako první vypadl z kvarteta pronásledovatelů překvapivě právě Homoláč. V polovině závodu vedoucí dvojice svůj náskok stále navyšovala a v boji o bronz začal mít navrch Marčík, jemuž se podařilo setřást Kohuta. Následně přišel také rozhodující nástup Pavlišty, na který už Sádlo nedokázal reagovat. Naopak se musel strachovat o stříbro, jelikož na něj začal dotírat Marčík. Jiří Homoláč už v ten moment ztrácel na deváté pozici na vedoucího závodníka téměř dvě minuty a bylo jasné, že se tentokrát na stupně vítězů nepostaví.

Pavlišta už žádné drama nedopustil a v poklidu si doběhl pro zlato ve velice solidním čase 1:05:56. Získal tak již svůj šestý půlmaratonský titul, čímž se dorovnal na svého předchůdce Róberta Štefka. Jeho sbírka cenných kovů z tohoto šampionátu se rozrostla na devět, čímž se stal nejúspěšnějším sběratelem medailí na MČR v půlmaratonu. Pro libereckého atleta je to už druhý mistrovský titul, když úspěšně navázal na své zlaté vystoupení z mistrovství republiky na dráhové desítce. Dominik Sádlo nakonec přeci jen stříbrnou pozici uhájil, a kromě medaile této hodnoty si z Kostěnic odvezl i nový osobní rekord 1:06:49. Jen o tři vteřiny zpět finišoval Marčík, jenž tak zopakoval několik týdnů starý bronz z MČR v běhu na 10 000 metrů. Také on si zaběhl velký osobák 1:06:52. Pro oba borce se jedná o první cenný kov z půlmaratonského MČR. Čtvrtou příčku bral zkušený Jan Kohut za 1:07:35 a TOP 5 uzavřel olomoucký David Pelíšek v čase 1:08:27.

Mezi ženami se o triu medailistek rozhodlo velmi záhy po startu. Na třetím kilometru byla už s poměrně slušným náskokem na čele trojice Marcela Joglová, Vendula Frintová a obhájkyně titulu Tereza Hrochová. Na desátém kilometru začala stále výrazněji ztrácet Hrochová. Dalších deset kilometrů byl scénář závodu v podstatě stejný. O tempo se starala Joglová, která se neúspěšně pokoušela setřást Frintovou a na třetí pozici běžela nikým neohrožena Hrochová.

Joglová o svém vítězství pak rozhodla až v závěrečném kilometru, kdy své hlavní soupeřce nastoupila a získala si rozhodující náskok, který udržela až do cíle, kterým proběhla vítězně v druhém nejrychlejším čase historie půlmaratonského MČR 1:13:46. Rychlejší byla pouze v roce 1995 Alena Peterková. Svěřenkyně trenéra Červinky si vylepšila svůj únorový osobní rekord z Barcelony o jednu minutu a 45 vteřin. Po stříbru z mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů se tak konečně dočkala i zlaté medaile. Je to její první. Nad míru spokojena však mohla být i stříbrná Vendula Frintová. Žena, která se specializuje na triatlon si posunula hodnotu kariérního maxima na 1:14:08 a zařadila se na čtvrté místo historických statistik v rámci tohoto šampionátu. Nový osobák si zaběhla také bronzová Tereza Hrochová, když jí časomíra ukázala 1:15:59, což je o 13 vteřin rychlejší čas, než kterým zvítězila v loňském roce. Do elitní pětice se vešly ještě čtvrtá Petra Pastorová (1:17:58) a Barbora Jíšová (1:21:24).

Všechny tři medailisky splnily B limit Českého atletického svazu pro účast na mistrovství světa v půlmaratonu, kde by mohly startovat jako družstvo, pokud se akce opravdu 17. října uskuteční.

Petr Jelínek, coto: ČAS - Aleš Gräf