přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. října 2020, 12:22

Půlmaratonské MS plné hvězd

Jedinou velkou mezinárodní akcí, která by se snad už v letošním roce měla uskutečnit, je 22. mistrovství světa v půlmaratonu, které má v sobotu 17. října hostit polská Gdyně. V rámci tohoto běžeckého klání se můžeme těšit na světové rekordmany i šampiony. Chybět nebude také české zastoupení v podobě čtyřčlenného týmu žen.

Právě závod žen bude z pohledu českého fanouška nejzajímavější. Odstartují do něj totiž hned čtyři české reprezentantky. V nominaci figurují pátá nejrychlejší žena naší historie na této distanci Moira Stewartová, letošní česká šampionka a účastnice maratonského závodu na loňském mistrovství světa v katarském Dauhá Marcela Joglová, stříbrná z domácího mistrovství v Kostěnicích Vendula Frintová a bronzová z téhož závodu a účastnice loňské univerziády v Neapoli Tereza Hrochová. Naše závodnice tak nebudou mít pouze osobní ambice, ale pokusí se prosadit i v týmové soutěži.

Nebudou to však mít jednoduché, jelikož startovní listina je skutečně nabitá. Vévodí jí například světová rekordmanka Ababel Yeshanehová z Etiopie, která počátkem tohoto roku v Ras al Khaimah vylepšila hodnotu půlmaratonského historického světového maxima na 1:04:31. Mistrovský titul z před dvou let bude obhajovat její krajanka Netsanet Gudetaová, která na šampionátu ve Valencii triumfovala v novém světovém rekordu ryze ženského závodu 1:06:11. Své půlmaratonské kvality bude chtít potvrdit dvojnásobná mistryně světa z Dauhá a světová rekordmanka v běhu na jednu míli i v hodinovce Sifan Hassanová. Hvězdná Nizozemka je také držitelkou evropského rekordu v půlmaratonu, jehož hodnota je 1:05:15. Leadery tradičně silného keňského výběru budou půlmaratonská mistryně světa z roku 2016 Peres Jepchirchirová a bývalá světová rekordmanka Joyciline Jepkosgeiová.

Do mužského závodu nastoupí ve velmi silné sestavě tým Ugandy, který se může opřít o dvojnásobného světového rekordmana na tratích 5000 a 10 000 metrů Joshuu Cheptegeie a také o Jakoba Kiplima, jenž se nedávno v Římě stal osmým nejrychlejším mužem historie na trati 3000 metrů. Nejvyšší ambice budou mít jistě Keňané v čele s vedoucím mužem letošních světových tabulek Kandiem Kibiwottem, který před necelým měsícem ozdobil svůj primát na půlmaratonu v Praze časem 58:38, což ho řadí na páté místo historie této disciplíny. Eritrejskou ekipu povede maratonský světový šampion z roku 2015 Ghirmay Ghebreslassie. Na stříbro z Valencie bude chtít navázat asijský rekordman Abraham Cheroben z Bahrajnu. Osmou příčku z před dvou let se pokusí vylepšit držitel evropského historického maxima Julian Wanders ze Švýcarska.

V předběžných startovních listinách pro 22. mistrovství světa v půlmaratonu figuruje 157 mužů a 126 žen z 62 zemí. Hned 15 mužů se může pyšnit osobním rekordem pod jednu hodinu a celkem deset žen ve startovní listině umí tuto trať pod 1:06:30.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout