přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2018, 15:06

Ptejte se Zdeňka Stromšíka

Pozvánku k „Rozhovoru měsíce“ tentokrát přijal jeden z nejrychlejších sprinterů české historie Zdeněk Stromšík.

Zdeněk svými výkony vynikal již od mládežnických kategorií. Dodnes má v držení český žákovský rekord na trati 60 metrů v hale. Zároveň je také časem 10.32 držitelem českého historického juniorského maxima na stovce. Tohoto výkonu dosáhl v roce 2013 v Táboře.

Na mezinárodní scéně se objevil poprvé na Mládežnických olympijských hrách v Singapuru 2010. O tři roky později se probojoval na mistrovství Evropy juniorů v Rieti, kde obsadil v běhu na 100 metrů čtvrté místo. První seniorská zkušenost na velké mezinárodní akci přišla na domácím halovém evropském šampionátu v Praze 2015, kde se neprobojoval z rozběhu. Téhož roku odcestoval na mistrovství Evropy do 22 let v estonském Tallinnu, kde obsadil na stovce deváté místo a jen těsně nepostoupil do finálové osmičky. Následně se svými kolegy získal stříbrnou medaili ve štafetě na 4x100 metrů. V loňském roce pro něj byla vrcholem univerziáda na Taiwanu, kde skončila jeho cesta v meziběhu.

Velmi nadějně zahájil letošní halovou sezónu, kdy si dokázal na mítinku v Linci ve sprintu na 60 metrů vylepšit osobní rekord na 6.60, čímž se zařadil na třetí místo našich historických tabulek na této trati a za národním rekordem Františka Ptáčníka zaostal pouhé dvě setiny. Velké zklamání pak přišlo na halovém světovém šampionátu v Birminghamu, kde ho v rozběhu postihly svalové problémy, což byl konec nadějí na solidní výsledek ve světové konkurenci.

Na letní sezónu se ovšem dokázal připravit skvěle, což naznačuje i vyrovnání osobního rekordu na stovce, když v St. Pöltenu proběhl cílem v čase 10.29 a dělí se tak v našich historických statistikách o šestou příčku s tradičním soupeřem a také kolegou ze štafety Dominikem Záleským. Právě v reprezentační sprinterské štafetě, která zaběhla druhý nejrychlejší čas české historie, má na starosti první úsek.

Své dotazy na Zdeňka Stromšíka můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do pondělí 25. června.

Petr Jelínek

Vytisknout