Ptejte se Terezy Petržilkové

neděle 12. ledna 2020
S atletikou začínala nezvykle pozdě. První závody absolvovala v 21 letech, přesto za poslední tři sezóny dosáhla skvělých úspěchů a dnes už si jen těžko bez ní můžeme představit reprezentační štafety na 4x400 metrů. Řeč je o Tereze Petržilkové, která přijala naši pozvánku k „Rozhovoru měsíce“.

Terezu objevil pro atletiku plzeňský trenér Michal Černý, tehdy jí bylo 20 let, ale jak sama říká, v té době však ještě nechodila trénovat pravidelně. Zhruba o rok později přešla pod křídla Jana Hanzla, se kterým se připravuje doposud. Do závodních bloků poprvé zaklekla v sezóně 2015, kdy absolvovala jediný závod a byla z toho čtvrtka za 59.90. V dalších letech pak následoval raketový vzestup.

V roce 2016 si na MČR družstev vylepšila kariérní maximum již na 54.81 a v následující sezóně už se mohla radovat ze své první medaile na mistrovství České republiky mužů a žen, kdy na třineckém šampionátu podlehla pouze pozdější dorostenecké mistryni světa Barboře Malíkové a vystoupala na stříbrný stupínek. V tu dobu za sebou měla jen necelé dva roky pravidelného tréninku. Navíc si také odbyla premiéru v reprezentaci, když byla členkou štafety na 4x400 metrů na mistrovství Evropy družstev ve francouzském Lille.

Netrvalo dlouho a připsala si svou první účast i na velké mezinárodní akci, kterou bylo halové mistrovství světa v Birminghamu 2018, kde pomohla ženské štafetě na 4x400 metrů k sedmému místu. Na tento šampionát se kvalifikovala díky času 53.77, kterého dosáhla na halovém MČR, kde si pověsila na krk bronz.

Také v průběhu sezóny 2019 se mohla těšit z bronzových medailí na domácích mistrovstvích v hale i venku a dalšího vylepšení osobáku na 53.44. Navíc byla oporou české čtvrtkařské štafety na všech nejvýznamnějších reprezentačních vrcholech. Na Evropských hrách v Minsku byla členkou smíšené štafety, která si vybojovala účast na mistrovství světa. Běžela také na mistrovství Evropy družstev v polské Bydhošti a nechyběla ani na již zmiňovaném světovém šampionátu v katarském Dauhá, což byl dosavadní vrchol její kariéry.

Velmi nadějně pro ni začala také letošní halová sezóna, když si hned na prvních kontrolních závodech zaběhla osobní rekord na trati 300 metrů. Ve strahovské hale proběhla cílem za 38.41.

Své dotazy na Terezu Petržilkovou můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do středy 15. ledna.