Ptejte se Matěje Krska

pátek 8. března 2019
Pozvánku k březnovému „Rozhovoru měsíce“ přijal český juniorský rekordman na 400 metrů v hale i pod otevřeným nebem a devátý z loňského mistrovství světa juniorů v Tampere Matěj Krsek.

Matěj Krsek je bezesporu jedním z našich největších sprinterských talentů posledních let. Atletice se začal věnovat v jedenácti letech na kladenském stadionu, kde se připravuje i nyní. Sprinterské geny zdědil po rodičích. Jeho otec Ivo je jedním z nejrychlejších českých sprinterů historie a Matěj se snaží jít v jeho stopách.

První úspěchy sbíral již v žákovské kategorii. Doteď je držitelem českých žákovských rekordů na halové stopadesátce (16.43) a na třístovce pod otevřeným nebem (34.29). Ještě jako žák získal také svůj první velký cenný kov. Na Evropském olympijském festivalu mládeže v gruzínské metropoli Tbilisi vybojoval na dvoustovce stříbrnou medaili.

O rok později se v hale stal dorosteneckým národním rekordmanem na dvoustovce (21.62) a v létě se vrátil do Gruzie, kde se konalo premiérové mistrovství Evropy do 17 let. Ani tentokrát nechyběl ve finále a obsadil sedmé místo.

Při přechodu z dorostu do juniorů se stále více začal věnovat čtvrtce a velmi záhy přišly také rychlé časy. Nejprve v úvodu sezóny 2018 vylepšil hodnotu rekordu šampionátu na halovém MČR juniorů, když si zaběhl velký osobák 47.62 a zatím největšího úspěchu dosáhl na mistrovství světa juniorů v Tampere, odkud si odvedl deváté místo a český juniorský rekord 46.59. K tomu byl ještě členem štafety na 4x100 metrů, která skončila na skvělém pátém místě.

Na výbornou zahájil také atletický rok 2019. Na halovém mistrovství ČR juniorů obhájil zlaté medaile v závodech na 60 a 400 metrů. Na šedesátce triumfoval v novém kariérním maximu 6.76 a opravdový vrchol v jeho podání přišel v nedělním finále na 400 metrů, kde časem 46.77 překonal o 76 setin národní rekord Václava Hřícha z roku 1990.

Své dotazy na Matěje Krska můžete posílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 10. března.