přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. září 2020, 09:25

Ptejte se Markéty Červenkové

Pozvánku k rozhovoru měsíce tentokrát přijala dlouholetá česká koulařská jednička Markéta Červenková, které se v letošní sezóně nebývale daří a na domácí scéně předvádí vrhy, které nebyly k vidění více než tři desetiletí.

Markéta sbírala domácí mistrovské medaile pravidelně již od žákovských kategorií. Navíc poměrně úspěšně kombinovala kouli a disk. Přednost však dostal vrh koulí. Úspěšnou premiéru na velké mezinárodní akci si odbyla při evropském juniorském šampionátu v Novem Sadu v roce 2009, kde se jí podařilo postoupit do finále, ve kterém si vylepšila osobní rekord a odvezla si ze Srbska skvělé šesté místo. O dva roky později se pak zúčastnila mistrovství Evropy do 22 let v Ostravě, kde bohužel její cesta skončila v kvalifikaci.

V nadcházející sezóně získala svůj první halový domácí titul mezi dospělými, když poprvé v kariéře překonala šestnáctimetrovou hranici. Následně si zazávodila na Evropském poháru v hodech a vrzích v černohorském Baru. Na první venkovní titul mistryně České republiky čekala do roku 2015 a od té doby je jasnou českou jedničkou této disciplíny. Na svém kontě má v současnosti již pět titulů po otevřeným nebem, a dokonce sedm v hale.

V olympijské sezóně 2016 byla oporou české reprezentace na vrhačském evropském poháru v rumunském Aradu a dokázala se kvalifikovat i na mistrovství Evropy v Amsterdamu, kde se jí nepodařilo probít do finále. Následně musela podstoupit operaci ramena a čekal ji složitý návrat mezi špičku. Účast na kontinentálním šampionátu si zopakovala o dva roky později v Berlíně. I zde neprošla kvalifikačním sítem. O několik týdnu dříve však zapsala další milník své kariéry, když v Kladně předvedla svůj první vrh za 17 metrů. Tuto hranici překonala o pět centimetrů.

Výkonnostní růst pokračoval i v minulém roce. Hned v úvodu venkovní sezóny si výrazně vylepšila osobní maximum na 17.70, za což si dodatečně vysloužila ze strany World Athletics pozvánku na mistrovství světa v Dauhá. Tu však nevyužila a raději dala přednost přípravě na předpokládanou olympijskou sezónu.

Přesto, že se olympijský vrchol o rok posunul, Markétě to neubralo nic na životní formě. V Olomouci zaznamenala nejlepší český výkon od roku 1990, když poslala své náčiní až do vzdálenosti 18.22 a zařadila se na páté místo našich historických tabulek. Osmnáctimetrovou hranici pak v průběhu sezóny překonávala celkem pravidelně a na mítinku v polském Chořově si osobák ještě o dalších deset centimetrů posunula. Ten tak má momentálně hodnotu 18.32. Těmito výkony se tak může Markéta porovnávat s evropskou špičkou a věří v další progres.

Své dotazy na Markétu Červenkovu můžete zasílat na pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do neděle 13. září.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout