přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. srpna 2019, 09:48

Ptejte se Jakuba a Michala Forejtových

V současné době platí za jedny z největších talentů české atletiky a možné nástupce diskařských legend Ludvíka Daňka, Imricha Bugára nebo Gejzy Valenta. Řeč je o Jakubovi a Michalovi Forejtových, kteří nám při nedávném MEJ v Boras udělali stříbrnou a bronzovou radost. Právě oni přijali pozvánku k „Rozhovoru měsíce“.

Český disk má ohromnou tradici. Zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech prožíval zlatou éru. V posledních letech však tato disciplína v českém podání trochu strádala. Nyní zdá se, že se blýská na lepší časy. Dvojčata Jakub a Michal Forejtovi mají jistě potenciál na to, aby se v budoucnu probili do světové špičky.

K tomu je upřednostňuje nejen nesporný talent, ale také fyzické předpoklady. Oba měří bezmála dva metry, mají téměř ideální rozpětí paží a jejich váha se blíží 120 kilogramům. Pocházejí se sportovní rodiny. Otec hrál hokej a maminka dodnes jezdí na koni. Na plzeňském atletickém stadionu se poprvé objevili v roce 2014, kdy jim bylo čtrnáct let. Jejich prvním trenérem byl Bohuslav Machač, který v nich velmi záhy rozpoznal talent pro vrhačské disciplíny. Michalovou první volbou bylo kladivo, ale oba sourozenci si velmi brzy zamilovali hod diskem.

Od podzimu roku 2015 si je pod svá křídla vzala trenérka Lucie Plašilová. Dřívější úspěšná reprezentantka v hodu kladivem, tehdy známá pod dívčím jménem Vrbenská. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Od roku 2016 toto bratrské duo naprosto dominuje všem republikovým šampionátům svých kategorií a v posledních dvou letech se prosazuje i mezi muži. Jejich vzájemné duely jsou ozdobou každého závodu, kterého se zúčastní.

Michal prožil svou premiéru na velké mezinárodní akci již v sezóně 2016, kdy startoval na prvním mistrovství Evropy do 17 let, které hostilo gruzínské Tbilisi. V disku obsadil deváté místo. Zaházel si také koulařskou kvalifikaci. O rok později už odjeli na globální dorostenecký vrchol, kterým byl světový šampionát v keňském Nairobi, oba dva. Zde se lépe dařilo Jakubovi, jenž si z Afriky odvezl šesté místo. Michalova cesta skončila v kvalifikaci. Chuť si následně alespoň trochu spravil v závěru sezóny, kdy se mu poprvé v kariéře podařilo prolomit s 1,5 kilogramovým náčiním hranici šedesáti metrů.

V roce 2018 následoval přestup do juniorské kategorie a chlapci se museli srovnat s přechodem na disk o váze 1,75 kg. S tím však neměli nejmenší problém a předváděli téměř totožné hody, jako tomu bylo v dorostenecké kategorii. Michal hned v březnu debutoval na Evropském vrhačském poháru v portugalské Leirii. Na juniorské mistrovství světa ve finském Tampere odcestovali jako kandidáti na postup do finále. To se nakonec podařilo opět pouze Jakubovi, který ve světové juniorské konkurenci obsadil devátou příčku. Michal se z kvalifikace bohužel nedokázal probít.

Sezónu 2019 začali na výbornou. V březnu reprezentovali na EP ve vrzích v Šamoríně a hned v květnu si na závodech v Plzni vylepšili osobáky přes 60 metrů. Jejich forma se pak stupňovala směrem k vrcholu sezóny, kterým bylo mistrovství Evropy juniorů ve švédském Boras. Těsně před odletem si na mezistátním utkání v maďarském Györu posunuli osobáky za 61 metrů a do Švédska odjížděli v pozicích druhého a třetího závodníka průběžných juniorských evropských tabulek.

Papírové předpoklady pak potvrdili také v Boras, když oba společně vystoupali na stupně vítězů. Michal si vyházel stříbro v novém osobním rekordu 62.17 a Jakub bral bronz, když výkonem 61.64 zaostal za svým osobákem jen o jedenáct centimetrů. Oba tak získali svou první velkou mezinárodní medaili.

Své dotazy na Jakuba a Michala Forejtovi můžete zasílat na adresu pjelinek@atletika.cz, a to nejpozději do čtvrtka 8. srpna.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout