přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2011, 08:55

Ptáčníková do finále, výborný rozjezd Šebrleho a postupy sprinterů

Trojnásobný halový evropský šampion Roman Šebrle po kouli vede soutěž sedmibojařů. Tyčkařku Ptáčníkovou uvidíme v zítřejším finále, sprintery Velebu i Žilku v odpoledním semifinále.

Šebrleho sedmiboj po disciplíně
Sedmibojař Roman Šebrle zahájil soutěž parádním časem na šedesátce 7.06, čímž se zařadil na dělené páté místo. Takto rychle běžel 36letý matador naposledy před čtyřmi lety při zisku zlaté medaile na HME v Birminghamu. Úvodní disciplína se také nadmíru vydařila Nizozemci Vosovi, který se osobním rekordem 6.89 dostal do čela. Naopak konečnou se stala pro jednoho ze spolufavoritu Estonce Raju, který sice začal stejně jako Šebrle (7.06), ale k dálce už nenastoupil.
I v dálce se Šebrle se zdejším povrchem vyrovnal velmi dobře, se 759 z druhé série dolétl nejdál ze všech. A i když viditelně nebyl příliš spokojen, jeho soupeři ztráceli více než on svých osm centimetrů oproti pražskému sedmiboji. Především se svěřenec Dalibora Kupky posunul na třetí příčku, navíc s minimální desetibodovou ztrátou na vedoucího Litevce Draudvilu.
V kouli Šebrle sice opět trochu zaostal za výsledkem ze Stromovky, ale opět nechal své hlavní soupeře za sebou. Lepší než jeho 15.42 m byl jen o 6 cm Rus Charlamov, který se tím posunul na čtvrtou příčku. Sám Šebrle už se dostal do čela, o 11 bodů před Draudvilu a 59 před další soupeře vedené Bělorusem Kravčenkem.
"Šedesátka byla perfektní, takhle rychle jsem už dlouho neběžel," pochvaloval si průběžně vedoucí muž. "Dálka a koule nepokažené, ale ani jsem v nich nijak zvlášť nevylítl nahoru. Čekal jsem, že to bude lepší hlavně v dálce. Celkově jsem oproti mistrovství republiky ve vícebojích tak mínus osm bodů (je to pouze bod - pozn. red.). Takže musím udělat dobrý výkon ve výšce. Myslím si, že tam se bude lámat chleba," ví zkušený vícebojař, který už startuje na HME posedmé v řadě.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková pořádně pocuchala nervy českých fanoušků, když svou základní výšku 435 cm zdolala až napotřetí.  „Vstávala jsem v půl páté ráno a předvádějte pak výkony na hranici osobáku. Ale jsem spokojená. Trochu jsem se vytrápila, hlavně první hodinu na sektoru. Ani ve snu mě nenapadlo, že bych nezaložila základní výšku,“ okomentovala zdolání základní výšky až na třetí pokus.
Další postupné kroky 445 i 450 sice svěřenkyně trénérů Goroškova a Ptáčníka zvládla napoprvé, o postup však nakonec musela bojovat na kvalifikační výšce 455 cm. A povedlo se jí to jako poslední, deváté skokance na třetí pokus. „Na těch 455 cm to byly velké nervy. Udělala jsem chybu, že jsem se spokojila se 450 cm. Myslela jsem, že to bude stačit na finále. Nestačilo,“ říkala finalistka loňského ME.
A jaké bylo včera shledání s přítelem a novopečeným mistrem Evropy Petrem Svobodou? „Na závod jsem se nekoukala, ale pak za mnou přiběhl Libor Žilka, že máme mistra Evropy, tak jsem se pak koukla na záznam. Mrzí mě, že jsem tu radost nemohla s Petrem prožívat přímo, ale snažila jsem se soustředit na dnešní kvalifikaci, brzo spát. Snad to oslavíme později.“

Mezi muži se na šedesátce představila dvojice českých reprezentantů. Libor Žilka si z prvního rozběhu zajistil přímý postup ze čtvrtého místa mezi nejlepších 24 díky času 6.71. "Bomba," komentoval svůj výkon šťastný Žilka. "Čas 6.71 je dobrá výchozí pozice pro semifinále. Tam zabojuju, co to půjde."
Jan Veleba si nejprve spolu s favoritem Lamaitrem prožil dlouhé čekání kvůli problémům se startovacími bloky, srovnal se s tím však výborně a čas 6.69 na páté příčce mu zajistil semifinále. "Výborný, jsem spokojený," komentoval svůj výkon v cíli Veleba. "Start jsem neměl úplně špatný, střední část byla ale taková nemastná neslaná a v konci už jsem byl spíš odevzdaný a ani jsem nečekal, že to bude 6.69," popsal průběh závodu. "Čekal jsem něco okolo osmdesáti, takže po doběhu jsem byl zklamaný," popsal průběh čekání na výsledky. "Když jsem uviděl čas, tak jsem si říkal, že by to na postup být mohlo."

Jejich kolegyně sprinterka Kateřina Čechová se do dalších bojů neprobila, v rozbězích skončila s časem 7.42 na děleném 17., tedy prvním nepostupovém místě. K účasti v semifinále potřebovala být svěřenkyně Luďka Svobody o čtyři setiny rychlejší.

Probíhaly také další kvalifikace, už bez české účasti. Ve výšce postoupily bez potíží hlavní favoritky Školinová i Di Martinová, obhájkyni Beitiaové naopak jako jediné stačil čistý zápis na 192 cm, ostatní překonaly kvalifikační normu o 2 cm výš. Ze hry juniorská rekordmanka z Ruska Kučinová i její zkušená krajanka Kljuginová, Turíně bronzová.
Mezi šesticí dálkařek, které skočily postupový limit 660, nechyběla například Klišinová, o štěstí může hovořit Portugalka Gomesová, která s 658 proklouzla o pouhý centimetr. Dostat se mezi osmičku se nepodařilo ze Slovenek ani Medgyesové ani Janě Velďákové.

FOTOGALERIE Aleše gräfa, www.graf.cz

Češi na startu v sobotu
Celým dnem nás provází vícebojař Roman Šebrle, odpoledne budeme fandit Jaroslavu Bábovi ve finále výšky. Jakub Holuša se představí na 1500 metrů, Roman Novotný ve finále dálky a Denisa Rosolová ve finále běhu na 400 metrů.

Online výsledky

Karolína Farská, Michal Procházka