přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. prosince 2018, 13:53

Prvním tahákem Tretry je Miller-Uibová

Předprodej vstupenek na nadcházející ročník mítinku IAAF Zlatá tretra Ostrava (20. 6. 2019) byl zahájen. První zvučná jména jsou ženy: bahamská Shaunae Millerová-Uibová a domácí Nikola Ogrodníková se Simonou Vrzalovou.

Uplynulá 57. Zlatá tretra byla v bodování kvality výkonů nejlepším mítinkem celého seriálu IAAF World Challenge. Nabídla skvělé rekordy mítinku ve výšce, dálce a kouli, představili se na ní pozdější mistři Evropy z šampionátu v Berlíně.

Nyní jsou již v plném proudu přípravy na 58. ročník, který se na Městském stadionu v Ostravě – Vítkovicích bude konat ve čtvrtek 20. června. Opět půjde v duchu tradic a filozofie mítinku o vystoupení hvězd světové atletiky, těch etablovaných i vycházejících, spolu s představením domácí atletické špičky. Proto nebudou chybět kupříkladu soutěže oštěpařů a oštěpařek či koulařů.

První potvrzenou zahraniční hvězdou nadcházejícího ročníku je při své premiéře na „Tretře“ olympijská vítězka Shaunae Miller-Uibová z Baham. V Riu 2016 vyhrála běh na 400 metrů známou „rybičkou“ do cíle, letos byla neporažena na tratích 200 a 400 metrů. Na nejdelším sprintu se jako první žena po devíti letech dostala pod 49 vteřin.

„Na Zlatou tretru se velmi těším. O disciplíně, ve které se představím, se rozhodnu podle svého tréninku. Může to být 200, 300 anebo 400 metrů. Slyšela jsem, že máte skvělé publikum, výborné vzpomínky mám na své vítězství v Kontinentálním poháru,“ vzkázala bahamská sprinterka z Monaka, kde se dostala mezi finalisty ankety Atlet roku 2018 a podle zákulisních informací jen těsně prohrála s pozdější vítězkou Ibarguüenovou z Kolumbie. Její národní rekordy 21.88 na 200 m, 48.97 na 400 m či halový „světový rekord“ na 300 m 35.45 jsou příslibem, že v kterékoli z těchto disciplín může atakovat historická maxima mítinku.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková – aktuálně česká atletka roku – a běžkyně na středních tratích Simona Vrzalová, která si vloni zaběhla na Tretře osobní rekord na patnáctistovce 4:04.82, jsou prvními oznámenými českými hvězdami. Obě patří mezi domácí elitu, navíc obě pocházejí z moravskoslezského regionu.  Je jisté, že oštěp žen bude mít na Zlaté tretře Ostrava 2019 svou kvalitu, když organizátoři již nyní jednají s představitelkami světové špičky. Zachována bude i elitní soutěž mužů. V běhu na 1500 metrů žen si organizátoři stanovili za cíl připravit takové startovní pole, aby Ostrava viděla první čas pod 4 minuty.

Vstupenky od Mikuláše

S předprodejem vstupenek se začíná již na Mikuláše ve čtvrtek 6. prosince 2018 v síti Ticketstream. S cílem plných ochozů a aktivních vztahů s fanoušky atletiky byla cena vstupenek stanovena na 200 korun, s výjimkou hlavní tribuny (1500 Kč). Pro děti do 15 roků, pro atletické kluby a pro školní autobusy je připraveno snížené vstupné. Organizátoři plánují ve spolupráci s Českými drahami zvláštní vlakové spojení z Prahy do Ostravy a zpět, a to po skončení mítinku. Bude posíleno autobusové spojení ze stadionu. S ohledem na vzdálené fanoušky a děti a mládež v ochozech byl začátek hlavního programu posunut již na 17:30, s očekávaným koncem do 20 hodin.

Historická pozice Tretry a Městského stadionu

Uplynulou neděli odstartoval v Monaku prezident mezinárodní atletické asociace Sebastian Coe udělování historických plaket v rámci dědictví IAAF. V první dvanáctce vybraných míst a stadionů je i Zlatá tretra Ostrava a ostravský Městský stadion. Je to i díky propojení s legendou Emilem Zátopkem, a to formou jím pojmenovaném memoriálu, který se při Tretře každý rok koná, a též díky světovému rekordu na 10 000 metrů, který na tomto stadionu Zátopek zaběhl. Momentálně je vypsána celosvětová soutěž na vytvoření pamětní plakety. Po skončení tohoto procesu ji organizátoři Zlaté tretry Ostrava převezmou, když již nyní mohou uvažovat, kde tento vzácný artefakt na stadionu umístí.

www.zlatatretra.cz

pořadatelé, foto: ČAS

Vytisknout