přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2022, 14:47

První skupina na cestě do Mnichova

V sobotu krátce po poledni odcestovala do Mnichova první část české výpravy, která nás bude reprezentovat na nadcházejícím evropském šampionátu. Mezi třiadvacítkou atletů, kteří nastoupili do autobusu byli i koulař Tomáš Staněk, čtvrtkař Pavel Maslák a vícebojařka Dorota Skřivanová.

Tomáš Staněk má doma už čtyři velké medaile z halových mezinárodních vrcholů. Na cenný kov pod otevřeným nebem však stále ještě čeká. Nejblíže k němu měl právě na posledním evropském šampionátu v Berlíně 2018 a také na MS v Londýně o rok dříve. Pokaždé skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Do letošní sezóny vstupoval vinou zdravotních problémů až později, a to na mistrovství České republiky v Hodoníně. Jeho forma směrem k evropskému šampionátu však stoupá. To potvrdil na nedávném mítinku v lucemburském Schifflange, kde zaznamenal svůj druhý nejlepší výkon kariéry pod otevřeným nebem 21.94, čímž zaostal jen sedm centimetrů za svým národním rekordem z roku 2017 a posunul se na druhé místo průběžných kontinentálních tabulek. Skvěle si pak vedl také na zlatém mítinku WA v maďarském Székesféherváru, kde byl třetí za 21.66.

Čtvrtkař Pavel Maslák patří k nejzkušenějším členům české výpravy. Mnichov pro něj bude už čtvrtým evropským šampionátem a na evropské scéně sbíral velké úspěchy. Už při své premiéře na ME v Helsinkách 2012 si doběhl pro titul evropského šampiona. V životní formě se pak nacházel o dva roky později, když zahájil sezónu dosud platným českým rekordem 44.79, ale o účast na evropském šampionátu v Curychu ho připravilo zranění. V Amsterdamu 2016 se pak vrátil na kontinentální stupně vítězů, když si z Nizozemska odvezl stříbro. Naopak před čtyřmi lety v Berlíně to neskončilo podle Pavlových představ, když vypadl v semifinále.

Letos měl pozvolnější vstup do sezóny, ale nakonec se do Mnichova přeci jen kvalifikoval. Navíc se ukázal ve skvělém světle při štafetových závodech na mistrovství světa v Eugene, kde ukázal, že rozhodně ještě nepatří do starého železa a musí se s ním počítat. Samozřejmě by měl být také základním kamenem čtvrtkařské štafety, která může pomýšlet na ty nejvyšší příčky.

Dorota Skřivanová je kometou posledních dvou sezón, když prošla nevídaným výkonnostním progresem. V hale si odbyla ve třiadvaceti letech svou premiéru na velké mezinárodní akci, když startovala na HMS v Bělehradě, kde překvapila pěkným pátým místem v pětiboji a se součtem 4566 bodů se posunula na druhé místo českých historických tabulek.

Ve vzestupném trendu pak pokračovala pod otevřeným nebem, když obsadila na mítinku WA v Bydhošti druhé místo v sedmibojařském osobáku 5926, který pak následně ještě v pražském Edenu výrazně posunula při úspěšné obhajobě českého mistrovského titulu, a to na 6073 bodů. Svými výkony si řekla i o účast na mistrovství světa v Eugene. Tento globální vrchol se však rozhodla vynechat a zaměřit se na evropský šampionát v Mnichově, který bude její první mezinárodní akcí pod otevřeným nebem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout