přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. srpna 2011, 15:42

První letošní devadesátka oštěpem a další zajímavosti víkendu

Sumář toho nejpodstatnějšího, co v minulých dnech přineslo dění ve světě atletiky.

Thorkildsen ve formě

Norský oštěpař Andreas Thorkildsen poslal necelé dva týdny před začátkem mistrovství světa výmluvnou vizitku svým soupeřům. Na domácím šampionátu v Oslo mu sice rozhodčí vepsali do zápisu po prvních dvou pokusech křížky, třetí hod však již byl v pořádku a díky vzdálenosti 90.61 m mu patří čelní místo v letošních tabulkách. Dále olympijský vítěz a mistr světa hodil jen dvakrát v kariéře, jeho osobní rekord je starý pět let a má hodnotu 91.59 m.

Další sprinter v podezření... 

V průběhu několika dní se objevily pochybnosti o dodržení dopingových pravidel hned u dvou sprinterů absolutní světové špičky běhu na 100 m. Po Jamajčanovi Stevu Mullingsovi, jemuž momentálně patří třetí příčka letošních tabulek, padl stín podezření na Mikea Rodgerse, který je v žebříčku hned za ním. Hlavní americký trumf na nejkratší trati údajně vypil na diskotéce v Itálii jiný energetický nápoj, než se domníval, a který obsahoval zakázaný stimulant. Zda budou oba zmínění atleti potrestáni a přijdou o možnost ucházet se na mistrovství světa o některou z medailí, není ještě jisté. Rodgers zůstává členem výpravy až do skončení standardních procedur spojených s dopingovým podezřením, Mullings podle svých slov věří v brzké očištění. Jeho výsledky B vzorku by stejně jako u Rodgerse měly být známy v následujících dnech.

...a jiný do okruhu favoritů

Pozitivním způsobem přispěl do vroucího dění okolo královské disciplíny Richard Thompson z Trinidadu, který na domácím šampionátu v Port of Spain, kde původně vůbec nechtěl startovat, vylepšil vlastní národní rekord už na 9.85 (+1.0), což ho v letošních tabulkách řadí po bok Rodgerse na čtvrtou příčku. Jeho dosavadní maximum, které mu vyneslo stříbrnou olympijskou medaili v Pekingu, mělo hodnotu 9.89, letos Thompson až do soboty neběžel pod deset vteřin (nejlépe 10.01).

Spoluvládkyně trojskoku

Kolumbijka Catherine Ibargüenová rázně promluvila do již beztak našlapaného čela letošních tabulek ženského trojskoku. Na mítinku v Bogotě posunula jihoamerický rekord na 14.99 a zařadila se tak na první místo žebříčku po bok Kubánky Yargerlis Savignové. Ukrajinka Olga Saladuhová však na ně ztrácí jen jediný centimetr a to je ještě v těsném závěsu (14.96) její jmenovkyně Rypakovová z Kazachstánu. Bitva o medaile v Tegu může být v této disciplíně velmi zajímavá.

Eaton i Ennisová kupí rekordy

Elitní světoví vícebojaři jsou pro Tegu podle všeho dobře připraveni. Halový světový rekordman Ashton Eaton si na utkání s Německem ozkoušel některé z disciplín, čehož výsledkem byla velerychlá stovka za 10.26 (+1.5), kterou sice následovala slabší koule (13.96), ale posléze přišel ve výšce opět osobní rekord (210 cm). Druhý den doplnil své představení o kvalitní disk (47.36). Jeho kolega z americké reprezentace a mistr světa z Berlína Trey Hardee uběhl stovku za 10.53,  v dálce skočil 695 cm, diskem hodil 49.34 m a o tyči překonal 501 cm. Olympijský vítěz z Pekingu, Bryan Clay, zůstal při testování své formy u stovky, kterou zvládl za 10.83.
Mezi ženami o sobě dává výrazně vědět hlavní favoritka sedmiboje, Britka Jessica Ennisová, která si v jedné ze svých parádních disciplín, stovce s překážkami, vylepšila své osobní maximum až na 12.79 (+1.5).

S využitím EME News

Adam Pražák

Vytisknout