přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. listopadu 2019, 10:14

První jména pro Zlatou tretru

Organizátoři 59. ročníku mezinárodního mítinku Zlatá tretra odhalili na včerejší tiskové konferenci jména prvních hvězd, které se 22. května příštího roku ostravskému publiku představí.

V posledních deseti letech byla Zlatá tretra součástí IAAF World Challenge a nyní se dostává do nové éry, kdy bude jedním z mítinků nově vzniklého seriálu World Athletics Continental Tour, kde je zařazena spolu s dalšími devíti závody do nejvyšší kategorie Gold. World Athletics ohlásila vznik nového atletického seriálu 23. listopadu v Monaku. V souvislosti se změnami v Diamantové lize, získává World Athletics Continental Challenge ještě více na významu, jelikož zde mají možnost startovat nejlepší světoví atleti i v disciplínách, které byly pro rok 2020 z Diamantové ligy vyřazeny.

Slavnostní dekret o zařazení do seriálu převzali v Monaku z rukou prezidenta World Athletics Sebastiana Coea první náměstek primátora statutárního města Ostrava Radim Babinec, výkonný ředitel SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek a manažer mítinku Alfonz Juck.

Atleti, kteří budou v příštím roce na Zlaté tretře startovat v disciplínách, které nejsou zařazeny do Diamantové ligy, mohou tak v Ostravě získat stejné body do světového rankingu, jako tomu bývá právě na „Diamantovce“, což může být lákadlem pro řadu hvězd. Podle předběžných úvah by neměla chybět například dvoustovka a trojskok mužů i žen a také závod na 3000 metrů překážek mužů. Pro české atlety pak bude Zlatá tretra jedinečnou možností se předvést před domácím publikem a usilovat například o splnění limitů na olympijské hry v Tokiu nebo mistrovství Evropy v Paříži.

Světový šampion i olympijská vítězka v oštěpu

Hod oštěpem je již tradiční disciplínou Zlaté tretry a každoročně bývá ozdobou mítinku. Naše oštěpařská elita se i tentokrát může těšit na soupeře a soupeřky té nejvyšší kvality. Mužská sestava v čele s Jakubem Vadlejchem se například utká s čerstvým světovým šampionem a vítězem Panamerických her Andersonem Petersem z Grenady, pro kterého to bude vůbec první start v Evropě a jak se již nechal slyšet, jeho ambice pro příští rok jsou jasné, a to je přehodit devadesát metrů a získat olympijské zlato.

Naše oštěpařky se pak mohou těšit na olympijskou vítězku z Ria de Janeira a obhájkyni loňského prvenství Saru Kolakovou z Chorvatska, která se nově připravuje pod vedením někdejšího dvojnásobného olympijského vítěze Andrease Thorkildsena.

V programu nebude chybět ani sprint na 100 metrů, kde již potvrdil svůj start spoludržitel českého rekordu Zdeněk Stromšík, pro kterého jsou Vítkovice domovským stadionem a má garantovanou dráhu v hlavním běhu.

Zlatá tretra má každoročně velmi kvalitní startovní pole. Na té loňské startovalo pozdějších 21 medailistů ze světového šampionátu v Dauhá. Ve třinácti ze čtrnácti disciplín hlavního programu startoval minimálně jeden atlet, který si z MS odvezl cenný kov. K vidění bylo historické světové maximum na trati 300 metrů, o které se postarala Shaunae Miller-Uibová z Baham. Mezi vrcholy pak patřilo 206 centimetrů ruské výškařky Marie Lasickeneové nebo 90.34 estonského oštěpaře Magnuse Kirta.

Petr Jelínek, foto: Alfonz Juck

Vytisknout