přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. července 2019, 12:48

První dopoledne přineslo dva postupy

V Gävle odstartovalo prvním dopoledním blokem mistrovství Evropy do 22 let. Do soutěží zasáhlo šest českých nadějí. Kladivářka Kateřina Skypalová a sprinterka Nikola Bendová se radovaly z postupu do dalších fází. Sedmibojařky mají za sebou úvodní dvě disciplíny.

Sedmibojařky zahájily svou dvoudenní pouť na překážkách. Bohužel jim příliš nepřály větrné podmínky. S nepříjemným protivětrem o hodnotě -2.6 m/s si nejlépe poradila výborná překážkářka Solene Ndamaová z Francie, která byla nejrychlejší z celého startovního pole v čase 13.38. Ve stejném běhu dosprintovala na pátém místě Kateřina Dvořáková. U jejího jména svítil na výsledkové tabuli čas 14.14. Jana Novotná podlehla v druhém běhu pouze Belgičance Hanne Maudensové (14.06) a brala body za výkon 14.19.

Ve výškařském sektoru si obě naše závodnice spravily chuť, když shodně zdolaly 176 centimetrů. Novotná měla až do této hodnoty pouze jedinou opravu a výkon 176 centimetrů pro ni znamenal vyrovnání výškařského kariérního maxima. Oproti tomu Dvořáková svými pokusy rozhodně nešetřila, ale za svou bojovnost byla odměněna novým osobním rekordem, který si vylepšila o čtyři centimetry. Pověst vynikající výškařky potvrdila domácí Švédka Bianca Salming, která se přenesla přes 188 centimetrů a tuto část soutěže ovládla. Závod bohužel přišel také o jednu z favoritek. Francouzka Solene Ndama nedokázala překonat svojí základní výšku a nezapsala tak žádné body.

Po úvodních dvou disciplínách figurují naše reprezentantky na lichotivých pozicích v první osmičce. Kateřina Dvořáková je průběžně pátá (1887 b.) a Jana Novotná je hned za ní na šestém místě (1880 b.). Vede Finka Maria Huntingtonová (2035 b.) před Polkou Adriannou Sulekovou (1971 b.) a Němkou Sophií Weissenbergovou (1952 b.).

V kvalifikaci kladivářek jsme měli dvojí zastoupení. Úspěšnější byla Kateřina Skypalová, když hned v první sérii poslala své načiní do vzdálenosti 60.11, což stačilo na dvanáctou poslední postupovou pozici do finále. Zítra tak uvidíme svěřenkyni Lucie Plašilové v boji o medaile. Adéla Korečková zapsala 56.76 a z Gävle si odveze 16. místo.

Z postupu do další fáze se mohla radovat také Nikola Bendová na stovce. Svůj rozběh dokončila na pátém místě v čase 12.04. Nicméně sprinterky trápil silný protivítr, a tak nakonec i tento výkon stačil na postup do semifinále. Suverénně nejrychlejší čas předvedla polská favoritka Ewa Swobodová, která prolétla rovinku za 11.48.

Do rozběhu na 100 metrů mužů nastoupil Štěpán Hampl a závod neproběhl úplně dle jeho představ. V chladném a větrném počasí se musel jeho běh dvakrát vracet a odstartovalo se až napotřetí, což se projevilo i na časech. Štěpán se do cíle předkláněl na pátém místě v čase 10.99, a to bohužel na postup do semifinále nestačilo. V celkovém hodnocení tak obsadí 23. příčku.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout