přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. února 2020, 21:17

První den Gigantu s národním rekordem

Hned úvodní den mistrovství České republiky juniorů a dorostu nabídl jeden dorostenecký národní rekord v podání Adély Novotné a další tři historická maxima šampionátu zásluhou Terezy Eleny Šínové, Katrin Brzyszkowské a Štěpána Schuberta.

Jen několik dní poté, co jablonecká sprinterka Adéla Novotná vylepšila dorostenecký národní rekord na dvoustovce, dokázala v rámci halového mistrovství ČR totéž i na šedesátce, když suverénním způsobem ovládla finálový závod v čase 7.40, čímž dosavadní historické maximum Veroniky Paličkové z roku 2013 srazila o šest setin. Pro stříbro si dosprintovala Eva Kubíčková za 7.53. Bronz vybojovala Hana Blažková z Tišnova (7.62). Mezi juniorkami získala titul Natálie Kožuškaničová z USK Praha, která zvítězila v novém osobáku 7.53 před Lindou Hettlerovou z Plzně (7.60) a Klárou Sobotkovou ze Sokolova (7.61). Juniorům kraloval Jiří Pechar za 6.89 před Eduarem Kubelíkem (6.91) a Markem Řehákem (6.96). Těsný souboj o dorostenecké zlato dopadl lépe pro Matouše Budiga před Adamem Raškou. Oba proběhli cílem shodně v čase 6.98. Tisíciny hovořily ve prospěch Budiga. Bronz zůstal ve Vítkovicích zásluhou Šimona Navrátila (7.01).

Nový rekord šampionátu padl na šedesátce překážek dorostenců. Jeho novým držitelem je Štěpán Schubert z Liazu Jablonec. Ten proběhl rovinku s ploty za 7.85 a dosavadní rekordní zápis Lukáše Patery, Jiřího Pechara a Davida Sklenáře vylepšil o dvě setiny. Zároveň se zařadil na druhé místo našich historických dorosteneckých tabulek v této disciplíně. Na národní rekord Jiřího Pechara ztratil čtyři setiny. Ve stejné kategorii dívek se radovala Eva Kubíčková, která tak získala v průběhu mistrovské soboty dva cenné kovy. Překážkářské zlato si vysloužila výkonem 8.37. Na stupně vítězů ji doprovodily Tereza Babická z Českých Budějovic (8.41) a brněnská Natálie Křížková (8.61). Mezi juniorkami byla nejlepší překážkářkou Andrea Zabloudilová v čase 8.43 před Kateřinou Tamchynovou z AC Pardubice (8.41) a Kateřinou Půhonou z Jičína (8.52). Finále juniorů na šedesátce překážek mělo dva borce, kteří srazili svůj čas pod osm vteřin a o vítězi rozhodovala jediná setina. Hlubší předklon měl nakonec plzeňský Marek Páník (7.96) před Sebastianem Mertou z USK Praha (7.97). Třetí byl břeclavský Tomáš Oberndorfer (8.03).

Také dálkařský sektor nabídl velmi kvalitní výkony. V kategorii juniorek dokonce neodolalo historické maximum mistrovství. Pokořila ho vítězná Tereza Elena Šínová, když dolétla na 627 centimetrů a o pět centimetrů tak překonala výkon Evy Kuchtové z roku 1983. Šínová tak překonala vůbec nejstarší rekord šampionátu v kategorii juniorek. Zařadila se také na páté místo historických halových tabulek této kategorie. Sezónní maximum 612 centimetrů vyneslo stříbro Daniele Volné z Jičína. Bronz brala plzeňská Linda Suchá za 602 centimetrů. Rovných šest metrů pak skočila ještě čtvrtá Barbora Hůlková.

Dálkařskou soutěž juniorů opanoval českobudějovický Tomáš Kratochvíl. Zisk zlaté medaile ozdobil novým halovým osobákem 740 centimetrů, což je zároveň i letošní nejlepší český výkon v kategorii mužů. Za rekordem šampionátu Tomáše Borka z roku 1999 zaostal jen o sedm centimetrů. Parádní osobák 734 centimetrů si skočil stříbrný Jakub Kunt z Uherského Hradiště. Přes sedm metrů se dostal také bronzový František Doubek (706). Mezi dorostenci se podařilo přeskočit sedmimetrovou metu dvěma dálkařům. Nejdále dolétl vítězný Šimon Navrátil z Vítkovic (712). Stříbro si na krk pověsil mladoboleslavský Patrik Medáček za 708 centimetrů. Třetí byl Vojtěch Sellner (687). K překážkářskému stříbru přidala dálkařské zlato mezi dorostenkami Tereza Babická (589).

Další rekord šampionátu přidala vítkovická koulařka Katrin Brzyszkowská, která jasně dominovala soutěži dorostenek, když své náčiní poslala do vzdálenosti 16.37 a o čtyři centimetry tak překonala dosavadní letitý rekordní zápis Petry Juráškové ze sezóny 1990. V podání Brzyszkowské se jednalo o nejdelší koulařský pokus s tříkilovým náčiním v kategorii dorostenek právě od tohoto roku. Stříbrná Klára Holcová ze Staré Boleslavi ztratila výkonem 14.32 na vítězku více než dva metry. Ve stejné kategorii chlapců jasně zvítězil pardubický Jiří Šanda za 17.67.

Špičkovou kvalitu měla dle očekávání juniorská soutěž výškařek, kde svedly parádní duel tradiční rivalky Klára Krejčiříková a Bára Sajdoková. Závod se až do výšky 186 centimetrů vyvíjel lépe pro Krejčiříkovou, která měla naprosto čistý zápis, zatímco Sajdoková musela několikrát opravovat. Karta se však obrátila na 188 centimetrech. Tam už Krejčiříková úspěšná nebyla. Oproti tomu Sajdoková zabojovala a třetím pokusem se přes tuto hodnotu dostala. Odměnou jí tak nebylo pouze mistrovské zlato, ale také další vylepšení osobního rekordu. Krejčiříková se musel spokojit se stříbrem. Mezi dorostenkami zvítězila Natálie Olivová za 173 centimetrů.

Tyčkařská klání měla své suverénní vítěze. V kategorii juniorek dominovala výkonem 393 centimetrů Veronika Šebáková ze Slavie. Mezi dorostenkami si pověsila zlato na krk Karolína Podlahová za 370 centimetrů. Ve stejné kategorii chlapců potvrdil papírové předpoklady Jakub Šafář (456). Výčet technických disciplín uzavíráme trojskokem juniorů, kde zvítězil Martin Veselý za 14.79.

Závěr sobotního programu obstaraly finálové závody na 3000 metrů. Juniorská zlata si odvezli Jakub Davidík (8:36.78) a Julia-Anna Lily Bell (9:47.57). V kategorii dorostu zvítězili David Šlapák (8:47.05) a Pavla Helebrantová (10:28.74).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout