přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. července 2023, 23:59

Projekt EuroHeroes pokračoval v Olomouci

Nejstarší regionální půlmaraton série RunCzech v Olomouci odběhl svůj třináctý ročník. Letos opět jako součást EuroHeroes projektu podporujícího evropské běžce. Aplaus pro vítěze sklidili Sebastian Hendel z Německa (1:03:55) a účastnice olympijského maratonu Hanne Verbruggen z Belgie (1:12:44). Nejlepšími Čechy byli devátý Patrik Vebr (1:08:17) a díky finiši celkově druhá žena Tereza Hrochová (1:13:33).

Radoval se vítěz Ústí

V historickém centru hanácké metropole se rozběhlo celkem 6600 běžců 25 zemí a 45 národností v dm rodinné míli a poté půlmaratonu. Měli téměř ideální počasí, slunce nedokázalo rozpálit teplotu na víc než 20 stupňů, k večeru se uklidnil i vítr. Hendel vyhrál už loni půlmaraton v Ústí a nyní byl hlavním favoritem. Brzy se odpoutal z šestičlenné vedoucí skupiny a šel si za dalším vítězstvím na české půdě. "Jsem moc spokojený a šťastný. Vrátil jsem se teď zpátky k tréninku po vídeňském maratonu před pár týdny a nevěděl jsem, jak se budu cítit. Ale už od začátku to vypadalo dobře. Závěr už byl jen mezi mnou a Davidem a musel jsem pořádně zabrat," vyprávěl. "Olomouc je moc krásné město, užil jsem si to, i když trasa byla náročná."

Druhý skončil švédský šampion a účastník mistrovství světa i Evropy David Nilsson (1:04:07). "Nedokázal jsem udržet v závěru jeho (Sebastianovo) tempo, ale nejsem nespokojený," říkal muž, který už tady jednou startoval na Pražském půlmaratonu. Třetí doběhl nizozemský olympionik Khalid Choukoud (1:04:27), už pravidelný účastník RunCzech závodů, naposledy rovněž třetí o dva týdny dříve v Českých Budějovicích.

Hrochová urvala druhé místo

V ženském poli potvrdila předpoklady Hanne Verbruggen z Belgie, která už má zaběhnutý limit pro olympiádu v Paříži 2024. Zhruba šest kilometrů se jí držela Viktoriia Kaluzhina (1:13:35), ale ta nakonec ve finiši na Horním náměstí neodolala nástupu Terezy Hrochové (1:13:33). "Neběželo se mi ještě moc dobře. V březnu jsem byla hodně nemocná a tohle by můj první půlmaraton," řekla ukrajinská běžkyně, která nyní žije a trénuje v polské Poznani.

Tereza byla naopak nadšená. "Výsledek je nad moje očekávání. Týden po mistrovství světa v horském běhu a chtěla jsem vyběhat nohy po tom kopci. Ale tím, jak se závod vyvíjel, jsem to chtěla zkusit s holkami udržet a povedlo se. Sice bylo teplo, k tomu dlažba a obrubníky, ale jsem moc spokojená, výborní diváci mi pomohli překonat ty krizičky," povídala.

Patrik Vebr potvrdil pozici letošní české jedničky na půlmaratonu, vyhrál už v Praze i v Karlových Varech, s časem tady ale spokojený nebyl. "Beru to jako test v objemové přípravě, což bylo bez speciálního tréninku hodně náročné. Ale trasa je tu nádherná a nemůžu se vymlouvat ani na počasí. Protrpěl jsem si to, ale užil. Fanoušci podél celé trati byli skvělí," usmíval se.

Pole se hodně roztrhalo, většina běžců zůstala osamocených. "V závěru jsem dotahoval, šlo to," říkal druhý domácí běžec Vít Pavlišta (1:08:20), český mistr v maratonu, který skončil jen tři vteřiny za Vebrem. "Já jsem to překopl, snažil jsem se s nimi držet vepředu a bylo to moc. Pak jsem si doběhl sám a pod jedna deset to ujde," dodal třetí Petr Pechek (1:09:57), který pak čekal, než doběhne jeho žena Blanka.

Stejně jako v žádném z předchozích ročníků nechyběla olomoucká legenda Petra Kamínková, 42násobná mistryně ČR na nejrůznějších distancích. "Bylo to zase moc pěkný, i když ty časy už nejsou, co to bývalo," hodnotila.

Výsledková listina zde.

Před tím Budějovice, po prázdninách Ústí

O dva týdny dříve se konal druhý díl série EuroHeroes a to konkrétně Mattoni 1/2Maraton České Budějovice. V ideálním běžeckém počasí (teplota kolem 18 stupňů) si pro vítězství doběhl v osobním rekordu Tomasz Grycko z Polska (1:04:01) a Militsa Mircheva z Bulharska (1:14:56). Pro pozici české jedničky si doběhl devátý Ondřej Fejfar (1:09:31) mezi muži a nejlepší Češkou se ve zdejší premiéře stala celkově čtvrtá žena Gabriela Veigertová (1:20:09) z Jičína. Výsledky zde.

Pořadí série EuroHeroes Challenge 2023 po třech závodech ze čtyř je zde.

Závěrečným dílem celé letošní série bude 16. září 2023 Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem, který nabídne tradičně rychlou trať.

RunCzech

Vytisknout