přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. srpna 2015, 14:55

Pro Peking nominováno 24 atletů

Předsednictvo ČAS schválilo výpravu pro letošní vrchol sezóny. Na mistrovství světa by mělo odcestovat čtyřiadvacet atletů, z toho devět žen a patnáct mužů.

Ve srovnání s předešlým šampionátem v Moskvě je to o tři méně, před dvěma lety však běžely obě čtvrtkařské štafety, takže startů bylo dvacet tři, tedy o jeden méně než by mělo být v Pekingu. Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák jako obvykle nechtěl nahlas říkat ambice svého týmu. „Osm českých atletů je v letošních tabulkách do „osmičky“, což je dobrá zpráva pro nás i fandy atletiky. Věřím, že i nějakou tu medaili přivezeme.“

Kompletní medailové trio z Moskvy, šampioni z Prahy

Reprezentace má ve svém středu všechny medailisty z před dvou let v Moskvě, oba obhájce titulů, čtvrtkařku překážkářku Zuzanu Hejnovou a oštěpaře Vítězslava Veselého, a také bronzového kladiváře Lukáše Melicha. Očekávanou oporou týmu bude rovněž dvojnásobná olympijská vítězka, mistryně světa z Ósaky 2007, a od loňského Curychu už také kontinentální šampionka Barbora Špotáková.

Se světem se vyráží poměřit také většina úspěšných z halové „Evropy“ v Praze, zlatí Pavel Maslák na 400 m a Jakub Holuša na 1500 m (ten splnil limit i na 800 m, tu však v Pekingu nepoběží), dále stříbrný dálkař Radek Juška, bronzová vícebojařka Eliška Klučinová. V sestavě nechybí ani další medailisté z vrcholných akcí posledních let, tyčkaři Jiřina Ptáčníková a Jan Kudlička, chodkyně Anežka Drahotová či výškař Jaroslav Bába.

Na MS naopak neodcestuje Ladislav Prášil, třetí z koule na březnovém HME vůbec nestartoval pod otevřeným nebem kvůli zdravotním potížím. „Není ze svého pohledu připraven důstojně reprezentovat, v našich očích splněno má,“ říká k jeho absenci v nominaci šéftrenér. Do Pekingu se nekvalifikovali další majitelé bronzu z Prahy, štafeta čtvrtkařů.

Výpravu však ještě mohou rozšířit na poslední chvíli ti, kteří sice nesplnili výkonnostní kritérium světové asociace, ale dle nového kvalifikačního systému mohou být dobráni do optimálního počtu závodníků ve své disciplíně. „Bude záležet, koho IAAF obešle a jak se k tomu postaví ostatní federace,“ uvádí Dvořák. „Protože je to "premiéra" tohoto způsobu kvalifikace, vůbec se nedá odhadovat, koho vyberou,“ dodává. Definitivně jasno bude až po neděli, kdy je finální uzávěrka přihlášek na IAAF.

Schválená nominace na 15. MISTROVSTVÍ SVĚTA
22. až 30. srpna 2015, Peking (Čína)

24 atletů: 9 žen, 15 mužů

Ženy (9)
400 m př. - Zuzana Hejnová (limit A ČAS)
400 m př. - Denisa Rosolová (limit A ČAS)
3000 m SC - Lucie Sekanová (limit A ČAS)
tyč - Jiřina Ptáčníková (limit A ČAS)
kladivo - Tereza Králová (limit A ČAS)
oštěp - Barbora Špotáková (limit A ČAS)
chůze 20 km - Anežka Drahotová (limit A ČAS)
chůze 20 km - Lucie Pelantová (potvrzený A limit z loňského roku)
sedmiboj - Eliška Klučinová (limit A ČAS) 

Muži (15)
400 m - Pavel Maslák (limit A ČAS)
800 m - Jakub Holuša (limit A ČAS)
1500 m - Jakub Holuša (limit A ČAS)
110 m př. - Petr Svoboda (limit A ČAS)
výška - Jaroslav Bába (limit A ČAS)
tyč - Jan Kudlička (limit A ČAS)
tyč -  Michal Balner (limit A ČAS)
dálka - Radek Juška (limit A ČAS)
koule - Tomáš Staněk (limit A ČAS) 
koule - Ladislav Prášil (limit A ČAS)  
koule - Jan Marcell (limit A ČAS)
kladivo - Lukáš Melich (limit A ČAS)
oštěp - Jakub Vadlejch (limit A ČAS)
oštěp - Petr Frydrych (limit A ČAS)
oštěp - Vítězslav Veselý (limit A ČAS)
desetiboj - Adam Sebastian Helcelet (limit A ČAS)
chůze 50 km - Lukáš Gdula (limit A ČAS)

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout