přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2020, 10:32

Pro maratonské a chodecké limity od září

Světová atletika rozhodla o tom, že maratonci a chodci budou moci plnit limity na olympijské hry již od září tohoto roku.

Kvalifikační období pro olympijské hry v Tokiu, které se uskuteční na přelomu července a září příštího roku, je prozatím pozastaveno a rozběhne se až od 1. prosince 2020. To se však podle nového rozhodnutí Světové atletiky nebude týkat maratonu a chodeckých disciplín. Právě chodci a maratonci budou moci plnit limity na olympiádu již od 1. září tohoto roku, čímž se jejich čekání na kvalifikační závody zkrátí o tři měsíce. U ostatních disciplín platí, že kvalifikační období je pozastaveno až do 30. listopadu 2020.

Vedení Světové atletiky odůvodnilo své rozhodnutí tím, že maratonci a chodci mají méně možností ke splnění limitu na olympijské hry. Navíc se jich do budoucích měsíců týká také nejistota ohledně omezení hromadných akcí, jako jsou například právě maratonském závody. Od 1. září budou tak mít maratonci možnost plnit limity v závodech na certifikovaných tratích a s dopingovou kontrolou. Nutno dodat, že výkony se ale nebudou započítávat do světového rankingu. To bude možné až od 1. prosince, jako tomu je u ostatních disciplín. „Většina velkých maratonů v tomto roce už byla zrušena nebo odložena na zbytek letošní zbývající měsíce a je těžké odhadnout, jaký bude mít vývoj pandemie vliv na akce naplánované na první polovinu příštího roku. V kombinaci s tím, že atleti mohou v maratonu a chůzi předvádět během roku jen limitované množství vrcholných výkonů, by bez této korekce bylo kvalifikační okno příliš úzké,“ uvedl šéf Světové atletiky Sebastian Coe.

Olympijské limity by se tak daly plnit například na londýnském maratonu, který byl posunut z původního dubnového termínu na 4. října. Světová atletika nabídla organizátorům, že by ráda pomohla elitním závodníkům z celého světa s dopravou do britské metropole. Pořadatelé pak do 7. srpna oznámí, zda se bude vůbec maraton v Londýně konat, a pokud ano, tak v jakém formátu. Londýnský maraton je posledním závodem z tzv. velké šestky světových maratonů, který letos nebyl zrušen.

Světová atletika počítá také s minimálně dvěma kvalifikačními závody pro chodce, což by mohla být dobrá zpráva i pro českou jedničku Anežku Drahotovou.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout