přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. ledna 2020, 22:14

Příští rok bude Nanking i Toruň

AKTUALIZOVÁNO - Halové mistrovství světa v Nankingu v polovině března (13.–15. 3. 2020) nebude. Světová atletika a čínští pořadatelé se rozhodli vrchol první části sezóny s ohledem na šíření koronaviru odsunout na březen 2021. Příští rok se tak uskuteční jak HME, tak HMS.

„Víme, že Čína dělá vše pro to, aby zabránila šíření koronaviru, ale okolnosti jsou natolik komplexní a rychle se měnící, že je nezbytné poskytnout našim sportovcům, členským federacím a partnerům jasné východisko,“ píše se ve středečním prohlášení na webu světové asociace. „Nikdo by se neměl chystat na vrcholnou akci, u níž vážně hrozí, že by mohla být odložena,“ dodává Světová atletika (dříve IAAF) s odkazem na svůj lékařský tým, jenž je v kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací. A podle této respektované instituce je virus stále rozšířený po Číně i mimo ni.

Světová atletika zvažovala možnost přesunu akce jinam a poděkovala za nabídky městům, která se dobrovolně hlásila, že by Nanking zastoupila. To ale nakonec asociace odmítla s tím, že „existují obavy ohledně šíření viru mimo Čínu“, navíc by mohlo stejně dojít k odložení, a to ještě blíže k původně plánovanému datu. IAAF se také zdráhala shodit měsíce práce pořadatelů a zároveň nechtěla sportovcům upřít akci jako takovou. „Ačkoli halová sezóna probíhá v krátkém čase, věříme, že v roce 2021 najdeme pro šampionát vhodné datum,“ vyjádřila se světová atletika v závěru.

Termín nebude úplně snadné nalézt, i s ohledem na to, že v lichém roce se standardně koná halové místrovství Evropy. Svein Arne Hansen jako šéf Evropské atletiky, která šampionát přidělila polské Toruni, však potvrdil, že s ním bylo posunutí Nankingu konzultováno. Je ostatně z titulu své funkce také v Radě Světové atletiky. "Shodli jsme se na tom, že mezi HME a HMS 2021 budou alespoň dva týdny, aby se měli atleti možnost zúčastnit se obou akcí," uvedl ve čtvrtek Hansen.

„Zrušení vrcholu halové atletické sezóny nás pochopitelně na jednu stranu mrzí s ohledem na atlety, kteří se na tento vrchol připravovali a mají třeba již splněné limity,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník na rozhodnutí o přesunu termínu HMS. „Nicméně situace je evidentně vážná a zdraví atletů je pro mě jako předsedu ČAS na prvním místě. Chápeme tudíž rozhodnutí Světové atletiky a nejlogičtějším řešením je přesun šampionátu na příští rok.“

„Samozřejmě jsem se na halové mistrovství světa do Nankingu původně těšil a připravoval se na něj,“ říká koulař Tomáš Staněk, jenž má z šampionátů pod střechou tři medaile a z minulého HMS v Birminghamu bronz. „Nicméně toto rozhodnutí pochopitelně respektuji a chápu. Moje halová sezóna nekončí, těším se na příští týden na start na Czech Indoor Gala 2020 před domácím publikem. Dále pak své plány upravím směrem k olympiádě v Tokiu a mistrovství Evropy v Paříži.“

Michal Procházka

Vytisknout