přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2021, 14:39

Přijde Manyonga o Tokio?

Dalším elitním atletem, kterému hrozí, že se kvůli zmeškaným dopingovým zkouškám nebude moci zúčastnit olympijských her v Tokiu, je někdejší dálkařský světový šampion Luvo Manyonga.

O pozastavení Manyongovi činnosti informovala v pátek Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU). Dle ní nebyl Jihoafričan během 12 měsíců třikrát zastižen dopingovými komisaři při pokusu o nesoutěžní testování. Hrozí mu tak dvouletý distanc, což by znamenalo, že by Manyonga nemohl v Tokiu obhajovat stříbro z předešlých her v Riu de Janeiru, kde podlehl o jediný centimetr Jeffu Hendersonovi ze Spojených států, který ho přeskočil až v závěrečné sérii. O rok později neokusil hořkost porážky. Na domácím mítinku v Potchefstroomu skočil dosud platný africký rekord 865 centimetrů a životní sezónu korunoval na světovém šampionátu v Londýně, kde se stal mistrem světa. O několik měsíců později vybojoval na HMS v Birminghamu stříbro za kubánským objevem Juanem Miguelem Echevarríou.

Otázkou je, zda by byl Manyonga v případě úspěšného odvolání vůbec konkurenceschopný. Naposledy závodil na přelomu září a října 2019 při mistrovství světa v katarském Dauhá, kde skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Krátce nato se rozešel se svým manažerem a jak před několika týdny přiznal do jihoafrických médií, od té doby v podstatě netrénuje.

Manyonga za sebou již jeden dopingový trest má. V roce 2012 měl jako úřadující juniorský mistr světa pozitivní test na metanfetamin, po kterém následoval osmnáctiměsíční distanc, během kterého musel absolvovat i odvykací kůru. Jihoafričan pochází z nuzných poměrů a již několikrát se dokázal odrazit od dna zpět na vrchol. Otázkou je, zda vůbec dostane další možnost. Proti rozhodnutí AIU se může odvolat.

Pokud nebude odvolání úspěšné, přijde s jistotou o olympiádu v Tokiu stejně jako současný světový šampion na 100 metrů a halový světový rekordman na šedesátce Američan Christian Coleman, keňský půlkař Alfred Kipketer nebo grenadský čtvrtkař Bralon Taplin. V řešení jsou také případy čtvrtkařské světové šampionky Salwy Eid Naserové a amerického trojskokana Omara Craddocka. Všechny tyto atlety spojuje stejný prohřešek, kterým se provinil i Manyonga.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout