Přes déšť a chlad další rekordy

neděle 6. září 2020
V Ostravě se v neděli ochladilo, přesto padly další čtyři rekordy mistrovství ČR juniorů a dorostu. Ozdobou pak byla osmistovka Barbory Malíkové, která překonala dokonce národní maximum. Přibyli také další dvojnásobní šampioni, celkem získalo na Městském stadionu ve Vítkovicích vícero zlatých hned sedm mladých atletů.

Rychlé osmistovky v čele s Malíkovou

Senzační výkon podala na půlce juniorek Barbora Malíková, žádné taktizování, podobně jako před dvěma lety stylem start-cíl v ostrém tempu. Svěřenkyně Jany Gellnerové ze Sokola Opava první okruh proběhla za 1:00.90, na šestistovce byla za 1:31.57 a cílem proběhla bez větší známky únavy za 2:03.14. Tím vymazala ze statistik nejen rekord šampionátu (o tři a půl vteřiny), jenž od roku 2006 držela Tereza Čapková, ale o 7 setin také o dalších 12 let starší absolutní juniorský rekord Andrey Šuldesové. Soupeřky tím odsoudila k bitvě o druhé místo. I ta však byla zajímavá, nakonec díky lepšímu závěru uspěla Adéla Sádlová (2:07.78) před Denisou Folkovou (2:09.57).

Medailisté 800 m juniorů vytěžili osobní rekordy z práce Marka Strnada. Zvítězil Petr Žďára z Kroměříže za 1:52.66 před Jakubem Stibalem (1:53.64) a vítězem patnáctky Nikem Bokettou (1:53.81), Strnad skončil čtvrtý. To dorostenec Jiří Pavel Češka ze Spartaku Praha 4 si závod nejen odtáhl, ale dokázal i zvítězit, navíc v čase 1:53.94 – pouhou vteřinu za rekordem MČR. Také půlka dorostenek měla vítězku stylem start-cíl, podle očekávání se jí stala Pavla Štoudková z Olympu Brno (2:11.10).

Další rekordy a svižné čtvrtky

Jasnou vítězkou soutěže v kouli dorostenek se stala domácí Katrin Brzyszkowská za 16.81. Svěřenkyně Vladimíra Lindovského, která je národní rekordmankou, pokořila podle očekávání maximum šampionátu, ale výkon Denisy Přečkové z roku 2017 zdolala o jediný centimetr. Z osobáků se radovaly druhá Klára Holcová (14.70) i třetí Natálie Olivová (14.07). Brzyszkowská získala druhé zlato v disku, když zvládla těsný souboj se Sárou Dočekalovou (42.51 vs. 42.16).

Ačkoli na čtvrtce juniorů chyběl na startu letos nejrychlejší Daniel Lehár, měl mistrovský závod vysokou kvalitu, přičemž hned šest z osmi finalistů si zaběhlo osobní rekordy. Zlatou medaili vybojoval znojemský David Bix po velké bitvě s berounským Ondřejem Škrlandem, cílem se předkláněli jen s pětisetinovým odstupem. Jejich časy: 47.62 a 47.67. Bronz bral Philip Krenek před Tomášem Zajícem (48.41 a 48.59).

Dorostenec Tadeáš Plaček z Univerzity Brno běžel finálovou čtyřstovku pomaleji než včera v rozběhu, i tak suverénně triumfoval v čase 48.32. Juniorkám jasně vládla Nikola Bisová z Ústí nad Labem díky osobnímu rekordu 55.64 před Adélou Sádlovou (56.60), která brala v neděli druhé stříbro po osmistovce. Také vítězka mezi dorostenkami uspěla díky kariérnímu maximu, Karolína Mitanová z Uherského Hradiště zaběhla 56.37. Bronz o jedinou setinu před oddílovou kolegyní Veronikou Šímovou (OR 56.70) přidala šampionka půlky Pavla Štoudková.

Také tečka za šampionátem na dráze přinesla rekord. Postarala se o něj štafeta 4x400 metrů dorostenců z VSK Univerzita Brno. Musil, Kosina, Ježek, Plaček (ten tím získal druhé zlato na MČR) zaběhli čas 3:20.30 a rekord mistrovství, který patřil již 27 let Vítkovicím, překonali o více než dvě vteřiny. Oddílový rekord ČR jim však unikl, a to o pouhých šest setin. Juniorským šampiony se stali Dukláci (3:20.49).

Také mezi mladými ženami, kde kralovaly plzeňské oddíly, byla rychlejší vítězky mladší než starší kategorie – dorostenky z TJ Sokol SG Plzeň-Petřín zvítězily za 3:52.92, juniorky Škody Plzeň pak za 3:53.12. V sestavě škodovky byly Lindy Suchá a Hettlerová, Suchá získala na MČR čtvrté zlato, Hettlerová třetí cenný kov.

Běžecká i sprinterská double

Tříkilometrové závody přinesly hned třem mládežníkům druhou zlatou radost víkendu. Dorostenec David Šlapák ze Slovanu Liberec navíc ozdobil své nedělní vítězství skvělým časem 8:37.00. Svěřenec Jana Šebelky tím překonal rekord MČR Jakuba Živce z roku 2007 téměř o dvě vteřiny. "Ráno jsem byl trochu zklamaný z počasí. Déšť tolik nevadí, mokrá dráha ano. Snažil jsem se na to nemyslet, jít do toho naplno a vyšlo to," radoval se Šlapák. Pod dosavadní maximum šampionátu se dostal i Matěj Hřebačka z Hodonína, jenž zaběhl 8:38.62, velmi kvalitní výkony předvedli také třetí Jan Odehnal (8:43.61), který přidal bronz ke stříbru z patnáctky, a Marián Dražan (8:44.69). 17 z 20 závodníků si zaběhlo osobní rekordy (mj. všichni od 2. do 17. místa).

Mistrovský double si z Ostravy odveze také juniorka Karolína Sasynová, po patnáctistovce ovládla přesvědčivě také dvojnásobnou distanci. Třinecká běžkyně svůj triumf ozdobila osobním rekordem 9:40.48. Za ní si své statistiky vylepšilo dalších deset závodnic, platí to i pro stříbrnou Julii-Annu Lily Bell (9:46.57) a bronzovou Adélu Hluchou (9:48.59) i těsně čtvrtou Natálii Hluší (9:49.75). Hluchá tím přidala druhou medaili víkendu po stříbru z 1500 m.

Další dvojnásobnou šampionkou se stala dorostenka Iva Gieselová, která po dvojce s překážkami ovládla také hladkou trojku (10:04.32). Medailistky na druhém a třetím místě si prohodily pořadí z patnáctky, tentokrát brala stříbro Petra Helebrantová (10:17.32), bronz Tereza Placatková (10:19,19), obě si vylepšily osobní rekordy. Pětku juniorů ovládl ve svém sezónním maximu Roman Pazdera z Kolína (15:16.12), všichni od 3. do 12. místa si zaběhli osobáky.

Podle očekávání získal svůj druhý sprinterský titul Eduard Kubelík, jihlavský junior si jasně podmanil dvoustovku v čase 21.39. Barbora Šplechtnová z Olympu Praha podobně suverénně kralovala mezi juniorkami výkonem 24.03, na pódium ji doprovodily první a třetí ze stovky Lucie Mičunková (24.63) a Linda Hettlerová (24.71).

Šampionem na 200 metrů mezi dorostenci se stal Josef Drahota ze Slavie Praha za 22.05, za ním se seřadili první dva ze stovky, Vojtěch Horák (22.11) a Jan Václav Ondráček (22.26). Také mistryně mezi dorostenkami Hana Blažková z Tišnova už měla cenný kov ze sobotní stovky, polepšila si ze stříbra díky osobáku 24.40. O příčku výš šla také Karolína Maňasová (24.70), třetí byla Tereza Lamačová (OR 24.85).

Tři kovy Doležálka a další zajímavosti

Juniorský rekordman v kladivu Jan Doležálek přidal k sobotnímu zlatu ve své hlavní disciplíně stříbro v disku za osobní rekord (47.83), šampionem se stal jeho tréninkový kolega z Hvězdy Pardubice Filip Chodil (49.08). Všichni medailisté disku v dorostu si hodili osobáky, ale ani vítězný Aleš Kozlík z Vítkovic se nedostal za 50 m (49.35). Doležálek pak přidal ještě jedno stříbro v kouli, i zde si zlepšil kariérní maximum (15.92), mistrem se stal – rovněž v osobáku – Martin Ponížil ze Zlína (16.21).

Na 400 m překážek mezi juniory zvítězil Jakub Novotný ze Slavie díky času 53.33, osobní rekord si vylepšil on i pět dalších finalistů, stříbro bral Michal Husek (53.74), bronz Adam Žák (54.15). Staroboleslavská Kristýna Korelová ovládla finále juniorek, ale při jejím výkonu 59.88 to bylo pořádné drama. Pod minutu se totiž o jedinou setinu dostala ještě Magdalena Menčíková (59.99) a třetí doběhla rovněž v osobním rekordu běžící vítězka výšky Zuzana Cymbálová (60.11).

Na překážkových třístovkách dorostu se udělovaly cenné kovy výhradně za osobní rekordy, tituly pak za české výkony roku. Mezi dívkami se stala šampionkou Jessica Nechanická z USK Praha za 42.71 o čtvrt vteřiny před Vendulou Štanclovou (42.93), která po krátkých překážkách získala druhé stříbro víkendu. Mezi chlapci zvítězil Šimon Weiser z Jeseniovy výkonem 37.48, pod 38 vteřin se dostal ještě Jakub Holec (37.90).

Jan Štefela ze Škody Plzeň ovládl výšku juniorů díky vyrovnanému venkovnímu osobáku 211. O dva cm méně skočil královéhradecký Jakub Bělík (209), který tím přidal stříbro k bronzu z dálky. Třetí příčku vybojoval díky kariérnímu maximu 203 Adam Rybák. Davidu Jurkevičovi z pražské Jeseniovy vynesl titul mezi dorostenci osobní rekord 198.

Podle očekávání dominoval trojskoku dorostenců opavský Pavel Halátek, k nejlepšímu výkonu 14.42 se vybičoval v závěrečné sérii. Mezi juniory uherskohradišťský Jakub Kunt už i pod otevřeným nebem dolétl za 15 metrů (15.05, v hale má 15.11), absolutní osobák si vylepšil také stříbrný Michal Kulhánek (14.77).

Tyčka je disciplína, kterou chlad a mokro postihuje asi nejsilněji. Juniorskou šampionkou se stala Veronika Šebáková ze Slavie díky zvládnutým 376 cm, vítězná dorostenka Niki Joannidu zvládla jen o 2 cm méně (374).

Michal Procházka, foto: ČAS - Roman Polášek