Premiéry Švestkové a Zimy na horském běhu

neděle 7. srpna 2022
Republikový šampionát v dlouhém horském běhu nad Janskými Lázněmi si podmanili Hana Švestková Stružková a Matěj Zima. Při absenci silné zahraniční konkurence jim patřily i prvenství v závodě světového poháru.

Mistrovství republiky v dlouhém horském běhu se v kalendáři objevilo poprvé před rokem. Stejně jako při premiéře se letos běželo po svazích krkonošské Černé hory na trase dlouhé 22,05 km s převýšením 1050 m.

Loňským šampionům štěstěna nepřála. Marek Chrascina vinou zranění nedokončil, Barboru Macurovou zdraví na start vůbec nepustilo.

Zima překvapil favority

V mužské kategorii chyběl nejen zlatý Chrascina, ale i stříbrný Čípa, z medailistů tak zůstal jen bronzový Ondřej Fejfar. I tak se na start mistrovského závodu postavily téměř čtyři desítky běžců, a i horkých adeptů na nejvyšší příčky stále zůstalo dost. V bitvě o titul se však zrodilo překvapení. Ani Viktor Šinágl, majitel pěti medailí z běhů mimo dráhu, ani Vít Pavlišta, který má doma vedle jedenácti silničních i jeden vrchařský titul, se neprosadili. Šinágl skončil třetí, Pavlišta o příčku výše.

Všichni se museli sklonit před Matějem Zimou. Čerstvě 24letý svěřenec (*29. 7. 1998) Jana Pernici z Univerzitního sportovního klubu Praha zatím ještě nestál na MČR na pódiu, jeho nejlepším výsledkem (a to i ve srovnání s jinými šampionáty) bylo šesté místo z klasického běhu do vrchu předloni v Jeseníkách, letos byl na šumavském Zadově na okruhové trati nahoru dolů osmý. Matěj však v Krkonoších zúročil povedenou přípravu v italském Livignu, začal volněji, ale postupně si poradil s Pavlištou i Šináglem a svou první medaili, hned tu nejcennější už si navzdory křečím v závěru nenechal vzít.

Do cíle na kolonádě v Janských Lázních dorazil Zima za 1 hodinu 1 34 minut a 6 vteřin od startu. (Loňský vítěz Chrascina byl o půlminutku rychlejší.) Pavlišta, rovněž Pernicův svěřenec, ale reprezentující Slovan Liberec, se objevil téměř o minutu po Zimovi, za rovných 1:35 hod. Přesně o minutu poté finišoval Šinágl z Olympu Praha (1:36:00).

Se čtvrtminutovými odstupy po posledním medailistovi následovali další dva borci. Mistrovská medaile, zdá se, není souzena Tomáši Křivohlávkovi, letos na kratším vrchu šestý, na silničním půlmaratonu pátý, a tady doběhl čtvrtý stejně jako na květnovém MČR maratonu (1:36:16). V Praze byl o příčku výše před rokem v Krkonoších bronzový Ondřej Fejfar, zde si pořadí prohodili (1:36:31). Stále ale ještě dopadl výrazně lépe než další zkušený vytrvalec Petr Pechek, jenž v červenci reprezentoval na ME v horském maratonu. Tady skončil za Tomášem Hudcem až osmý, se ztrátou více než čtyř minut na vítěze.

Premiéra i pro Švestkovou Stružkovou

Žen přihlášených do MČR se na trať vydalo jen dvanáct a chyběla obhájkyně titulu. Ovšem všechny od druhého do pátého místa před rokem tu byly a do okruhu favoritek určitě bylo třeba počítat i Hanu Švestkovou Stružkovou, byť byla loni až osmá. Jedna z mála ryzích specialistek na horské běhy však letos byla bronzová při MČR na Zadově a desátá na ME na Kanárských ostrovech. A formu dokázala prodat i v Krkonoších. Jak sama reprezentantka Atletického klubu Račí údolí uvedla, relativně lehkou nohou si s tratí poradila v čase 1:47:58.

Ani druhé místo za Švestkovou Stružkovou nepatřilo nikomu z loňské „top 5“. Povedený debut na vrchařských tratích všeho druhu si připsala a úspěch Perňa systemu Jana Pernici podtrhla Barbora Jíšová. Členka USK Praha dosud sbírala úspěchy hlavně na dráze (9 medailí, z toho 1 titul), mimo ni však dosud jen na silnici (2 medaile). Podobně jako Zima zúročila vysokohorskou přípravu a doběhla si pro stříbro za 1:49:32, o minutku a půl za vítězkou. Mimochodem i ona byla rychlejší než loňská šampionka Macurová.

O bronz to byla vzhledem k distanci velmi vyrovnaná bitva, třetí a pátou v cíli dělilo jen 11 vteřin. Bronz jako před rokem brala univerzální běžkyně Gabriela Veigertová z Jičína za výkon 1:50:38. Prosadila se navzdory tomu, že měla za sebou reprezentační start (úspěšný) na trojce na dráze při pátečním mezistátním utkání a přesun z maďarského Györu. Nepopulární čtvrté místo o osm vteřin zpět obsadila také stejně jako loni Adéla Stránská, přestože zrychlila o více než šest minut (1:50:46). Elitní pětici, výrazně odskočenou od zbytku pole, uzavírala další zkušená Pavla Schorná Matyášová (1:50:49).

Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska