Premiérový vícebojařský titul pro Kopeckého

neděle 9. února 2020
Nedělní soutěžní program uzavřel halové mistrovství České republiky ve vícebojích. Mužský závod ovládl Ondřej Kopecký. Mezi juniory zvítězil Jonáš Pospíšil a dorosteneckou soutěž opanoval Jakub Šafář.

Závodu mužů po první dni jasně dominoval Adam Sebastian Helcelet, který vstupoval do nedělního klání s velmi solidním 150 bodovým náskokem a zdálo se, že by mu cestu k titulu nemělo nic zkomplikovat. Tím spíš, že do druhého dne nenastoupil jeho hlavní rival Jiří Sýkora. Jediným soupeřem, který mohl Adama ohrozit, byl Ondřej Kopecký. Pardubický atlet si sice na překážkách vylepšil osobní maximum na 8.08, ale příliš bodů nesmazal, jelikož Helcelet se do cíle předkláněl o pouhé čtyři setiny později. Zlomovou disciplínou byla tyč, kde přišla pro zkušeného vícebojaře z Olympu Praha velmi nepříjemná chvíle. Hned při prvním pokusu na výšce 470 centimetrů si přivodil bolestivé zranění palce, což mu znemožnilo dál pokračovat v tyčkařské části soutěže, což byla velká komplikace. Navíc Ondřej Kopecký je v této disciplíně excelentní, což také potvrdil, když si posunul o osm centimetrů hodnotu kariérního maxima na 520 centimetrů a před kilometrem se dostal do čela s osmnáctibodovým náskokem na Helceleta. V závěrečné disciplíně si pak svou pozici s přehledem pohlídal, když byl nejrychlejší ze všech v dalším osobáku 2:46.67 a mohl se tak radovat nejen ze zisku první mistrovské medaile mezi dospělými, která měla navíc hodnotu nejcennější, ale také z výrazného vylepšení sedmibojařského osobního rekordu na 5889 bodů. Adam Sebastian Helcelet i přes bolestivé zranění dokončil závod na stříbrné pozici se ziskem 5782 bodů. Pro svěřence Josefa Karase se jedná již o osmé umístění na stupních vítězů v rámci halového vícebojařského šampionátu a v tomto ohledu je rekordmanem mistrovství. Bronz putuje do Hradce Králové zásluhou Radoše Rykla. Jeho bodové konto činí 5385 bodů.

V mistrovské soutěži juniorů se zdálo být vše jasné. Jablonecký favorit František Doubek vedl po úvodních čtyřech disciplínách s luxusním náskokem 391 bodů. Ten se ještě navýšil po šedesátce překážek, kde byl svěřenec trenéra Ruckého jasně nejrychlejší z celého startovního pole v čase 8.13. O to větší překvapení panovalo, když Doubek pro nemoc nenastoupil do tyče a ze závodu odstoupil. Rázem se otevřela cesta k titulu olomouckému Jonáši Pospíšilovi, jenž své tažení dotáhl do zlatého konce se bodovým součtem 5118 bodů. Zejména v tyčkařském sektoru (460 centimetrů) si zajistil stříbrnou medaili Benedikt Šachta z Dukly Praha, který posbíral 4846 bodů. Na bronzový stupínek vystoupal Roman Baše ze Sparty Praha, když získal 4794 bodů. Bašemu k zisku cenného kovu výrazně pomohl závěrečný kilometr, který zvládl nejrychleji ze všech za 2:46.50.

Mezi dorostenci přišel v průběhu dne očekávaný atak Jakuba Šafáře, který byl po úvodních čtyřech disciplínách třetí, nicméně to byl právě on, kdo se nakonec radoval ze zlaté medaile ve výkonu 4989 bodů a k loňskému žákovskému titulu nyní přidal i dorostenecký. Stříbrnou pozici po prvním dni udržel až do samotného závěru plzeňský Tomáš Koza, jenž posbíral 4928 bodů. Loňský bronz, akorát o věkovou kategorii výše zopakoval Adam Havlíček z Třebíče. Jeho bodový zisk činil 4811 bodů. Každý z medailistů se dnes mohl pyšnit jedním dílčím prvenstvím. Tomáš Koza byl nejrychlejší na překážkách za 8.26. Jakub Šafář byl dle očekávání suverénní v tyči za 460 centimetrů a Adam Havlíček zaběhl nejrychlejší čas na kilometru (3:46.23).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová